Tour de France 2015: etap 1

Australijczyk Rohan Dennis wygrał na trasie etapu jazdy indywidualnej, który w Utrechcie otworzył 102. Tour de France.

25-letni zawodnik BMC Racing Team na dystansie 13,8 km pokonał o 5 sekund Tony Martina (Etixx - Quick-Step) i o 6 sekund Fabiana Cancellare (Trek).

Daniel Teklehaimanot (MTN Qhubeka) jako pierwszy wyruszył o 14:00 na trasę tegorocznego wyścigu. Afrykańczykowi, jak i reszcie zawodnikom towarzyszył afrykański upał oraz tłumy widzów, zgromadzonych na całej niezbyt wymagającej technicznie, szybkiej trasie.

Początkowo prowadził Jos Van Emden (LottoNL-Jumbo), którego międzyczas na 7,1 km do końca pozostał najlepszy. Wynik Holendra poprawił Dennis. Były rekordzista w jeździe godzinnej w połowie dystansu tracił sekundę, ale drugą połówkę pojechał wspaniale, na tym odcinku dokładając Van Emdenowi 16 sekund.

Jak się później okazało czasowi Australijczyka nikt nie zagroził. Najpierw Martin, a następnie Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) i Cancellara po 7 kilometrach utrzymywali podobny czas do Dennisa, ale nie potrafili utrzymać takiego tempa do samego końca.

Z czwórki faworytów do końcowego zwycięstwa najlepiej wypadł obrońca tytułu Vincenzo Nibali (Astana), który na mecie zameldował się 22. ze stratą 43 sekund. Słabo natomiast pojechał Michał Kwiatkowski. Zawodnik Etixx-Quick Step spóźnił się o 1:06, co było dopiero 64. wynikiem dnia.

fot. ASO

Wyniki 1. etapu Tour de France 2015 (GT), Utrecht (13,8 km jazda indywidualna na czas):
  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           14:56
  2 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:05
  3 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  00:06
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:08
  5 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       00:15
  6 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     00:23
  7 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
  8 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                           00:29
  9 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     00:30
 10 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka                         00:32
 11 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       00:33
 12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 13 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             00:36
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      00:37
 15 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:38
 16 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 17 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      00:40
 18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:41
 19 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 20 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:42
 21 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 00:43
 22 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 23 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              00:44
 24 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 25 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                             00:45
 26 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 27 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 28 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 29 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 30 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 31 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 32 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         00:46
 33 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 34 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            00:47
 35 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 36 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       00:49
 37 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             00:50
 38 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 39 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 40 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              00:51
 41 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           00:53
 42 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo                        00:55
 43 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:56
 44 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            00:57
 45 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 46 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          00:58
 47 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 48 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 49 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 50 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                00:59
 51 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 52 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 53 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr                                  01:00
 54 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 55 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    01:01
 57 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 58 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          01:02
 59 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:04
 60 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 61 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       01:05
 62 Wouter Poels (Ned) Team Sky
 63 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:06
 64 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 65 Richie Porte (Aus) Team Sky
 66 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         01:07
 67 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 68 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                01:08
 69 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 70 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 71 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 72 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           01:09
 73 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            01:10
 74 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  01:11
 75 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 76 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 77 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 78 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         01:12
 79 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 80 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 81 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 82 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           01:13
 83 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 84 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 85 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 86 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         01:14
 87 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team      01:15
 88 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 89 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 90 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
 91 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 92 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         01:16
 93 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 94 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 95 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team       01:17
 96 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 97 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                             01:18
 98 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling      01:19
 99 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
100 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
101 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 01:20
102 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               01:21
103 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
104 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
105 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka                             01:22
106 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
107 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
108 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
109 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   01:23
110 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
111 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
112 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          01:24
113 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
114 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
115 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
116 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
117 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
118 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                      01:25
119 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
120 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
121 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
122 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      01:26
123 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step
124 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
125 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
126 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
127 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:27
128 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
129 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
130 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
131 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       01:28
132 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     01:30
133 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
134 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          01:31
135 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
136 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
137 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
138 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
139 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         01:32
140 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
141 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin Pro Cycling     01:33
142 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
143 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
144 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
145 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:34
146 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
147 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
148 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                01:35
149 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
150 Marco Haller (Aut) Team Katusha
151 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            01:36
152 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka              01:37
153 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
154 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
155 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       01:39
156 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            01:40
157 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
158 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
159 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         01:41
160 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:42
161 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
162 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:43
163 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
164 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                01:45
165 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        01:46
166 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
167 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               01:47
168 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
169 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    01:48
170 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
171 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
172 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  01:49
173 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   01:50
174 José Herrada (Spa) Movistar Team
175 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka               01:51
176 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
177 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
178 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
179 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              01:53
180 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     01:54
181 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              01:55
182 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
183 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             01:57
184 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             01:58
185 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement             02:01
186 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              02:02
187 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       02:09
188 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         02:12
189 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              02:13
190 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          02:14
191 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
192 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             02:18
193 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement       02:23
194 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         02:24
195 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
196 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement           02:25
197 Brice Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement              02:28
198 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         03:36

Punkty

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                              20 pkt
  2 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            17
  3 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                     15
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           13
  5 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          11
  6 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                        10
  7 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                               9
  8 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               8
  9 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         7
 10 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka                             6
 11 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                           5
 12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    4
 13 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                                 3
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                          2
 15 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           14:56
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:08
  3 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     00:30
  4 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:38
  5 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:41
  7 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  8 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         00:46
  9 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 10 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       00:58
 11 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      00:59
 12 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           01:01
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  01:06
 14 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         01:12
 15 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 16 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                             01:18
 17 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               01:21
 18 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 19 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:24
 20 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:25
 21 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:27
 22 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:34
 23 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              01:35
 24 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         01:40
 25 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          01:48
 26 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 27 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  01:49
 28 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka               01:51
 29 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 30 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     01:54
 31 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             01:57
 32 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:14

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team LottoNL-Jumbo                                           46:06
  2 Trek Factory Racing                                          00:03
  3 BMC Racing Team                                              00:08
  4 Movistar Team                                                00:10
  5 Etixx - Quick-Step                                           00:12
  6 Team Giant-Alpecin                                           00:34
  7 Am Cycling                                                   00:40
  8 Team Sky                                                     00:48
  9 Astana Pro Team                                              00:54
 10 Orica GreenEdge                                              00:59
 11 Tinkoff-Saxo                                                 01:08
 12 FDJ.fr                                                       01:10
 13 MTN - Qhubeka                                                01:34
 14 Cannondale-Garmin Pro Cycling Team                           01:46
 15 Lotto Soudal                                                 02:01
 16 AG2R La Mondiale                                             02:11
 17 Bora-Argon 18                                                02:16
 18 Team Katusha                                                 02:21
 19 Lampre-Merida                                                02:41
 20 Team Europcar                                                02:54
 21 Cofidis, Solutions Credits                                   02:55
 22 Bretagne-Séché Environnement                                 03:08

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: