Małopolski Wyścig Górski 2015: etap 3

fot. Marek Kosowski/rowery.org

Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) po udanej ucieczce wygrał ostatni etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Słoweniec Marko Kump (Adria Mobil).

Drugie miejsce na trudnym, górskim odcinku zajął Ukrainiec Sergey Lagkuti (Kolss-BDC), a trzecie Niemiec Silvio Herklotz (Team Stölting).

W klasyfikacji generalnej triumfował zwycięzca dwóch pierwszy etapów Marko Kump (Adria Mobil).

Ostatni dzień zmagań obfitował w podjazdy. Na 140-kilometrowej trasie znalazły się cztery premie górskie, jednak wszystkie usytuowane były w początkowej fazie rywalizacji, daleko od mety. Takie ukształtowanie terenu chcieli wykorzystać „pomarańczowi” i rozpoczęli ściganie od ataków. Najpierw Patryk Stosz oderwał się z sześcioma innymi zawodnikami. Zdołali wypracować ok. 40 sekund przewagi, zanim peleton zdecydował się skasować odjazd. W kolejnym ataku wziął udział Adrian Kurek. Odskoczył on wraz z Silvio Herklotzem (Stolting) i Pawłem Charuckim (Domin Sport), na prawie 5 minut.

Przed ostatnim podjazdem, pod Przełęcz Knurowską, do czołówki dołączył Sergiy Lagkuti (Kolss-BDC), a na samym wzniesieniu odpadł Charucki. Przewaga gwałtownie nie malała i 45 kilometrów przed metą wciąż wynosiła ponad 4 minuty.

Później grupa zasadnicza przyspieszyła, ale nie na tyle zdecydowanie, by zupełnie zniwelować straty. W samej końcówce na atak z trzyosobowej grupki zdecydował się Adrian Kurek i sięgnął po pierwsze w tym sezonie indywidualne zwycięstwo w wyścigu UCI (w tym roku był w zwycięskiej ekipie, która wygrała jazdę drużynową na czas w Coppi e Bartali). Drugi był Lagkuti, a trzeci Herklotz.

Marko Kump (Adria Mobil) zdołał obronić prowadzenie w klasyfikacji generalnej i został zwycięzcą całego wyścigu. Pokonał Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Martina Grona (Riwal).

Na odprawie mieliśmy powiedziane, by ryzykować. Po wczorajszym etapie generalka nam „odjechała”, więc pozostała walka o zwycięstwo etapowe. Ja wczoraj miałem skurcze z powodu upałów i trudno było mi rywalizować z najlepszymi. Dziś czułem się bardzo dobrze. Też było bardzo ciepło, ale jechaliśmy nieco wyżej nad poziomem morza i wiatr mocniej wiał, więc nie było aż tak duszno

– powiedział szczęśliwy Adrian Kurek.

Współpraca w ucieczce dobrze się układała. Na ostatniej górskiej premii nadaliśmy bardzo mocne tempo, bo wiedzieliśmy, że na szczycie musimy mieć ok. 4 minuty przewagi, by mieć szansę na dojechanie do mety. Mieliśmy 4:40. Finałowe kilometry prowadziły w dół, ale wiało z przodu. Jechaliśmy jednak równo, powoli zaczynając myśleć o tym, jak rozegrać końcowe kilometry i jak sięgnąć po zwycięstwo etapowe. O klasyfikacji generalnej w ogóle nie myślałem. 8 kilometrów przed metą zaczęły się ataki. Dwa razy spróbował Herklotz. Za drugim, zobaczyłem, że jest już mocno zmęczony, więc poprawiłem i odjechałem sam. Wolałem zaatakować wcześniej, niż czekać na sprint, który często jest nieprzewidywalny. Nie oglądałem się już później za siebie, bo czułem, że powiększam przewagę. Dzięki temu zwycięstwu możemy w dobrych nastrojach wrócić z tego wyścigu. Klasyfikacja generalna nie ułożyła się po naszej myśli, ale powalczyliśmy do końca i z tego się bardzo cieszę.

Wyniki 3. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2015 (2.2), Nowy Targ - Stary Sącz (140 km):

1. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice)               3:24:03
2. Sergey Lagkuti (Kolss-BDC)                           00:20
3. Silvio Herklotz (Team Stölting)                      00:27
4. Marko Kump (Adria Mobil)                             02:17
5. Ivan Saviskiy (Reprezentacja Rosji)
6. Vitaliy Buts (Kolss-BDC)
7. Denys Kostyuk (Kolss-BDC)
8. Lennard Kamna (Team Stölting)
9. Dariusz Batek (Wibatech Fuji Żory)
10. Simone Viero (Włochy)

Klasyfikacja końcowa:

1. Marko Kump (Adria Mobil)                          10:37:38
2. Vitaliy Buts (Kolss-BDC)                             00:12
3. Martin Herbek Gron (Riwal Platform)                  00:17
4. Ivan Saviskiy (Reprezentacja Rosji)                  00:20
5. Kamili Zieliński (Domin Sport)                       00:24
6. Dariusz Batek (Wibatech Fuji Żory)
7. Emanuel Piaskowy (Cycling Academy Team)
8. Riccardo Bolzan (ASD Cycling Team Friuli)
9. Mattia de Marchi (ASD Cycling Team Friuli)
10. Anrei Nechita (Tusnad Cycling Team)

informacja prasowa
fot. Marek Kosowski/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: