Amgen Tour of California 2015: etap 4

Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) odniósł zwycięstwo na czwartym odcinku wyścigu w Kalifornii. Liderem pozostał Łotysz Toms Skujins (Hincapie Racing Team).

Mistrz Słowacji w krętej końcówce, po chaotycznym finiszu na prowadzącej nieco pod górę drodze, pokonał Australijczyka Woutera Wipperta (Drapac) i Brytyjczyka Marka Cavendisha (Etixx-Quick Step), odnosząc swoje drugie zwycięstwo w sezonie.

Ucieczkę dnia na płaskim odcinku sformowali Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka), Amerykanie Kiel Reijnen (Unitedhealthcare), Jesse Anthony (Team Optum), Gregory Daniel (Axeon Cycling) oraz Australijczyk William Clarke (Drapac).

Grupka uzyskała trzy minuty zapasu nad prowadzonym przez młodzieżową formację Hincapie Racing peletonem. Amerykańską ekipę w drugiej części etapu na prowadzeniu zluzowały zespoły Etixx-Quick Step i Sky, przejmując odpowiedzialność za pogoń i rozgrzewając silniki sprinterskich pociągów.

Przewaga spadła do minuty na 49 kilometry przed metą, zmuszając czołówkę do przegrupowań. 28 kilometrów przed metą Daniel zdecydował się na samotną akcję, czując, że jego los na czele wyścigu powoli dobiega końca. Młody śmiałek zdołał zaprezentować swoją wytrwałość i poświęcenie na ostatnich kilometrach, ale dobre chęci i mocne nogi nie wystarczyły by oprzeć się sile peletonu.

Grupa wchłonęła kolarza formacji Axeon na 15 kilometrów przed metą, a przy podmuchach bocznego wiatru rozrabiać na czele zaczęli kolarze Tinkoff-Saxo. Z animowanych przez Petera Sagana akcji nic nie wyszło i o zwycięstwie zadecydował finisz z grupy.

Na ostatnim kilometrze potężnym atakiem szyki sprinterów rozbił Daniel Oss (BMC). Lider klasyfikacji górskiej świetnie poradził sobie w krętej końcówce i długim finiszem próbował zgarnąć etapowy skalp. Jego akcję kasowali kolarze Treka, a zamieszanie na ostatnich 200 metrach świetnie wykorzystał Sagan, mijając zmęczonego Włocha i zaskakując ustawionego z tyłu Cavendisha.

fot. Tinkoff-Saxo

Wyniki 4. etapu Amgen Tour of California 2015 (2.HC), Pismo Beach - Avila Beach (173,1 km):
1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                  4:06:56
2 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling
3 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step
4 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Jamis - Hagens Berman
5 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
6 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
7 Jempy Drucker (Lux) BMC Racing Team
8 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
9 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
10 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
11 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
12 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
13 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
14 Logan Owen (USA) Axeon Cycling Team
15 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling
16 Travis McCabe (USA) Team SmartStop
17 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Cycling Team
18 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
19 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
20 Robin Carpenter (USA) Hincapie Racing Team
21 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
22 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
23 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Jamis - Hagens Berman
24 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
25 Ben King (USA) Cannondale-Garmin
26 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
27 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
28 Justin Oien (USA) Axeon Cycling Team
29 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
30 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
31 Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team
32 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
33 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing
34 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
35 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
36 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop
37 Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
38 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin
39 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
40 Christian Knees (Ger) Team Sky
41 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
42 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
43 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
44 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
45 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
46 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
47 Rob Britton (Can) Team SmartStop
48 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
49 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
50 Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
51 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
52 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
53 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin
54 Philip Deignan (Irl) Team Sky
55 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
56 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
57 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
58 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
59 Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Cycling Team
60 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
61 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
62 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
63 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
64 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis - Hagens Berman
65 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
66 Stephen Leece (USA) Jamis - Hagens Berman
67 Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing Team
68 Chris Butler (USA) Team SmartStop
69 Ian Boswell (USA) Team Sky
70 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
71 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
72 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis - Hagens Berman
73 Laurens ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
74 James Oram (NZl) Axeon Cycling Team
75 Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling Team
76 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
77 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
78 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
79 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Racing Team
80 Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling Team
81 Danny van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
82 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
83 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
84 Danny Pate (USA) Team Sky
85 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
86 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
87 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies             00:21
88 Evan Huffman (USA) Team SmartStop
89 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
90 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                                   00:24
91 Jos van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
92 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
93 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
94 David Williams (USA) Jamis - Hagens Berman
95 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
96 Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team
97 Nicolae Tanovitchii (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
98 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling
99 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
100 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka                              00:32
101 Michael Mørkøv (Den) Tinkoff-Saxo
102 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
103 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
104 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
105 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
106 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         00:38
107 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing                   00:39
108 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
109 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                             00:45
110 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
111 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                     00:51
112 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
113 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
114 Matthew Harley Goss (Aus) MTN - Qhubeka
115 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                                  00:55
116 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Racing Team                          00:58
117 Travis Livermon (USA) Team SmartStop                               01:06
118 Oscar Clark (USA) Hincapie Racing Team
119 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                        01:36
120 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                         03:06
121 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
122 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling                   05:23
123 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
124 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin
125 Gregory Daniel (USA) Axeon Cycling Team
126 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
127 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
128 Robert Sweeting (USA) Team SmartStop
129 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
130 Carson Miller (USA) Jamis - Hagens Berman
131 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies              05:27
132 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk                         05:29
133 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                    10:02
134 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
Klasyfikacja generalna po 4. etapie:
1 Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing Team                           18:10:57
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                       00:22
3 Rob Britton (Can) Team SmartStop                                     00:43
4 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                          00:44
5 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Jamis - Hagens Berman
6 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                               00:47
7 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
8 Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team
9 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
10 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
11 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
12 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
13 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
16 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
17 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing
18 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
19 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
20 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
21 Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Cycling Team
22 Ben King (USA) Cannondale-Garmin
23 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
24 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
25 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling                    00:56
26 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                               01:03
27 Ian Boswell (USA) Team Sky                                          01:13
28 Christian Knees (Ger) Team Sky                                      01:17
29 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                       01:35
30 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
31 James Oram (NZl) Axeon Cycling Team                                 01:38
32 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis - Hagens Berman                   01:54
33 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Cycling Team                            03:17
34 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                                  04:23
35 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
36 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                            05:43
37 Laurens ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                            07:03
38 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka                      08:10
39 Travis McCabe (USA) Team SmartStop                                  08:32
40 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                    09:02
41 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                         10:47
42 Chris Butler (USA) Team SmartStop                                   11:06
43 Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                          12:01
44 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin                              12:23
45 Gregory Daniel (USA) Axeon Cycling Team                             13:14
46 Danny Pate (USA) Team Sky                                           14:04
47 Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis                        14:06
48 Robin Carpenter (USA) Hincapie Racing Team                          15:36
49 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                      15:45
50 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Jamis - Hagens Berman
51 Logan Owen (USA) Axeon Cycling Team
52 Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling Team
53 Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling Team
54 Oscar Clark (USA) Hincapie Racing Team                              16:03
55 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                                  16:09
56 Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team
57 Nicolae Tanovitchii (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
58 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                16:17
59 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing                    16:18
60 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                                16:24
61 Matthew Harley Goss (Aus) MTN - Qhubeka                             16:36
62 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis                           17:36
63 Evan Huffman (USA) Team SmartStop                                   17:49
64 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                                18:15
65 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling                  19:05
66 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                             20:15
67 Jempy Drucker (Lux) BMC Racing Team                                 20:35
68 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                              20:39
69 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
70 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
71 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
72 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
73 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
74 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop
75 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
76 Danny van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
77 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
78 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
79 Justin Oien (USA) Axeon Cycling Team
80 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Racing Team
81 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
82 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
83 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                            21:00
84 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin                        21:01
85 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                              21:03
86 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
87 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                            21:06
88 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                             21:11
89 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk                          21:14
90 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          21:17
91 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis - Hagens Berman                      21:28
92 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                               21:30
93 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
94 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                           21:34
95 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
96 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling                      22:06
97 Travis Livermon (USA) Team SmartStop                                22:07
98 Michael Mørkøv (Den) Tinkoff-Saxo                                   22:19
99 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Racing Team                           22:33
100 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                                 23:10
101 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
102 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step                  23:27
103 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                             23:55
104 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies            24:04
105 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                          24:08
106 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka                              24:15
107 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies              24:16
108 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                           25:14
109 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                           25:51
110 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin                        26:02
111 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
112 Robert Sweeting (USA) Team SmartStop                               26:20
113 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                          26:23
114 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling                 26:26
115 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies             26:57
116 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                        27:03
117 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
118 Stephen Leece (USA) Jamis - Hagens Berman
119 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies                27:39
120 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                          27:43
121 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling                   27:47
122 Jos van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                             27:49
123 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk                         27:55
124 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                        27:57
125 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                             28:49
126 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                                  30:31
127 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                    31:33
128 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                         31:56
129 Carson Miller (USA) Jamis - Hagens Berman                          32:50
130 David Williams (USA) Jamis - Hagens Berman                         33:15
131 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling                   33:21
132 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling                     33:32
133 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                                  34:07
134 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling                   37:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: