Giro d'Italia 2015: etap 1

Australijska Orica-GreenEdge wygrała pierwszy etap 98. Giro d'Italia - jazdę drużynową na czas. Różową koszulkę lidera przywdział Simon Gerrans.

Słoneczna, niemal letnia pogoda, przywitała 22 ekipy, które stanęły na starcie majowego touru. Pierwszego dnia przyszło pokonać niespełna 18 kilometrów, prowadzących po ścieżce rowerowej wzdłuż liguryjskiego wybrzeża.

W takich warunkach, tak jak przed rokiem, bezkonkurencyjny był zespół z Australii, który o 7 sekund pokonał rosyjski Tinoff-Saxo z Alberto Contadorem oraz o 13 sekund kazachską Astanę z Fabio Aru.

Nieźle pojechała dziewiątka CCC Sprandi Polkowice, tracąc 45 sekund, co dało 15. miejsce, natomiast bardzo słabo formacja Przemysława Niemca. Lampre-Merida miała przedostatni wynik dnia, 59 sekund gorszy od zwycięzców.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 1. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), : San Lorenzo al Mare San Remo (17,6 km, jazda drużynowa na czas):
  1 Orica GreenEdge                                              19:26
  2 Tinkoff-Saxo                                                 00:07
  3 Astana Pro Team                                              00:13
  4 Etixx - Quick-Step                                           00:19
  5 Movistar Team                                                00:21
  6 BMC Racing Team                                              00:25
  7 IAM Cycling
  8 FDJ                                                          00:26
  9 Team Sky                                                     00:27
 10 Team Katusha
 11 Trek Factory Racing                                          00:29
 12 Lotto Soudal
 13 Team LottoNL-Jumbo                                           00:36
 14 Bardiani CSF                                                 00:37
 15 CCC Sprandi Polkowice                                        00:45
 16 AG2R La Mondiale                                             00:48
 17 Team Giant-Alpecin                                           00:49
 18 Southeast Pro Cycling                                        00:52
 19 Cannondale-Garmin                                            00:53
 20 Nippo - Vini Fantini                                         00:57
 21 Lampre-Merida                                                00:59
 22 Androni Giocattoli-Sidermec                                  01:03
Klasyfikacja generalna po 1. etapie:
  1 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          19:26
  2 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
  3 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
  4 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
  5 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
  6 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
  7 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             00:07
  8 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
  9 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 10 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 11 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 12 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:13
 14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 15 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 16 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 17 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 18 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 19 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 20 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 21 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 22 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                          00:19
 23 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 24 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 25 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 26 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 27 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 28 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         00:21
 29 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 30 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 31 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 32 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 33 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 34 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 35 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 36 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           00:25
 37 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 38 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 39 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 40 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 41 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 42 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 43 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 44 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 45 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 46 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 47 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 48 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 49 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 50 Francis Mourey (Fra) FDJ                                     00:26
 51 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
 52 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 53 Kévin Reza (Fra) FDJ
 54 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 55 Anthony Roux (Fra) FDJ
 56 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 00:27
 57 Richie Porte (Aus) Team Sky
 58 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 59 Elia Viviani (Ita) Team Sky
 60 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 61 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 62 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 63 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 64 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 65 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 66 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 67 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 68 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 69 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 70 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    00:29
 71 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 72 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 73 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 74 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
 75 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 76 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 77 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
 78 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 79 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 80 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                00:34
 81 Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo                       00:36
 82 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 83 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 84 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 85 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 86 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 87 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 88 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            00:37
 89 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 90 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
 91 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 92 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 93 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 94 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 95 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
 96 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                00:39
 97 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           00:43
 98 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      00:45
 99 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
100 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
101 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
103 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
104 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
105 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
106 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
107 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     00:48
108 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
109 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
110 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
111 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
112 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
113 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
114 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                         00:49
115 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
116 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
117 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
118 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
119 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
120 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            00:50
121 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    00:52
122 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
123 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
124 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
125 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
126 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
127 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
128 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                       00:53
129 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
130 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
131 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
132 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
133 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
134 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
135 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 00:55
136 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                     00:56
137 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    00:57
138 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
139 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
140 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
141 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
142 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
143 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
144 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             00:59
145 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
146 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
147 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
148 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
149 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
150 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  01:00
151 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
152 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                   01:03
153 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
154 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
155 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli
156 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
157 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
158 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli                  01:05
159 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              01:09
160 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       01:10
161 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  01:12
162 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            01:15
163 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               01:21
164 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         01:25
165 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:27
166 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
167 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                     01:41
168 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      01:48
169 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
170 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
171 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              01:56
172 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    01:57
173 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           02:13
174 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
175 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        02:15
176 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
177 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           02:24
178 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     02:27
179 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               02:30
180 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      02:32
181 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            02:33
182 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
183 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                      02:43
184 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                            02:45
185 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           02:46
186 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
187 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              03:02
188 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      03:06
189 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           03:07
190 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                03:09
191 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             03:11
192 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                     03:20
193 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                  03:21
194 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      03:28
195 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
196 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              03:31
197 Ramon Carretero (Pan) Southeast Pro Cycling                  03:53

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: