Vuelta al Pais Vasco 2015: etap 4

Joaquin Rodriquez (Katusha) wygrał w Arrate królewski etap Wyścigu dookoła Kraju Basków. Na pozycji lidera pozostał Sergio Henao (Sky).

Polacy Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) i Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) przyjechali w drugiej dziesiątce, ze stratą 23 sekund.

Solidną dawka podjazdów rozpoczęła przełęcz Asentzio (kat. 2; 36,7 km; 2,7 km; 8,3%), za którą znajdowała się Karabieta (kat. 2; 65 km; 5,8 km; 6,8%). Dopiero na jej zjeździe zawiązała się ucieczka w składzie Romain Hardy (Cofidis), Tom Danielson (Cannondale), Tony Martin (Etixx) i Peio Bilbao (Caja Rural).

Taka konfiguracja długo nie przetrwała, ponieważ na Ixua (kat. 1; 98 km; 3,8 km; 10,4%) odpadli Hardy z Bilbao. Pozostała dwójka kontynuowała swoją akcję, wypracowując ponad 2:30 minuty przewagi

W peletonie na zmianę wychodziły ekipy Sky i Movistar, natomiast na San Miguel (kat. 2; 143 km; 4,6 km; 5,5%) uaktywniła sił zespół Lampre-Merida. Po wymianie roweru stratę musiał tam nadrabiać Joaquim Rodriquez. Różnica uciekinierów zmalała do 33 sekund.

Dwójka została doścignięta na początku ostatniej górskiej premii Usartza (kat. 1; 160 km; 3,9 km; 10,7%). Tempo początkowo rozkręcali kolarze Orica, zastąpieni następnie przez przybocznych Nairo Quintany (Movistar).

Nieznaczną przewagę zyskali Ilnur Zakarin (Katusha), Leon Luis Sanchez (Astana) i Ion Izagirre (Movistar). Kolarz Katushy poprawił, obejmując samotne prowadzenie.

Za plecami Rosjanina ruszył lider Sergio Henao. 3,5 km przed metą Kolumbijczyk dojechał do Zakarina. Od kilkunastoosobowej grupy Quintany odstał natomiast Michał Kwiatkowski, a następnie Rafał Majka.

Dwójka przed krótkim zjazdem na metę została doścignięta. W czołówce pozostało 12 zawodników, bez dwójki Polaków. Finisz najlepiej rozegrał "Purito" Rodriquez, odnosząc drugie zwycięstwo w wyścigu.

Drugą grupę przyprowadził mistrz świata, 23 sekundy po 35-letnim Hiszpanie.

fot. Lapresse

Wyniki 4. etapu Vuelta al Pais Vasco 2015 (WT), Zumarraga - Arrate (Eibar) (162,2 km):
  1 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                       4:05:10
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
  3 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
  4 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
  5 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
  6 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  9 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 11 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:23
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 15 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 17 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:47
 18 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 19 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 20 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 21 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:08
 22 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    01:22
 23 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 24 David Lopez (Spa) Team Sky                                   01:56
 25 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 26 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       02:27
 27 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 28 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 02:34
 29 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       03:42
 30 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 31 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 32 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 33 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 34 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      04:19
 36 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      04:58
 37 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         06:17
 38 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 06:19
 39 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           06:28
 40 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           06:54
 41 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               07:29
 42 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       07:53
 43 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 44 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 45 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 46 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 47 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 48 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 49 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 50 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 51 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 52 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 53 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 54 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               09:03
 55 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            09:14
 56 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 57 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 58 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 59 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         10:55
 60 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 61 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 62 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 63 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    11:14
 64 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   12:19
 65 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           12:22
 66 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 67 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 68 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              15:31
 69 José Herrada (Spa) Movistar Team                             18:34
 70 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 71 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    19:15
 72 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 73 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 74 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 75 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 76 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 77 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 78 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 79 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 80 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  20:52
 81 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 82 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 83 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 84 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 85 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
 86 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 87 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 88 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         21:46
 89 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 90 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 91 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
 92 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 93 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 94 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 96 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 97 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 98 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 99 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
100 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
101 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
102 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
103 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
104 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
105 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
106 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
107 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
108 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
109 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
110 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
111 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
112 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
113 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
114 Jérémy Roy (Fra) FDJ
115 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
116 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
117 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
118 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
119 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
120 Francis Mourey (Fra) FDJ
121 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
122 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
123 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
124 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
125 Danny Pate (USA) Team Sky
126 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
Klasyfikacja generalna po 4. etapie:
  1 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                          17:13:51
  2 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       00:07
  5 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      00:10
  6 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
  8 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
  9 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:18
 12 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:26
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  00:30
 14 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 16 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:57
 17 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:18
 18 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      01:19
 19 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                01:21
 20 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 01:45
 21 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         02:06
 22 David Lopez (Spa) Team Sky                                   02:24
 23 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          03:07
 24 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               03:19
 25 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 03:32
 26 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       04:00
 27 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          04:22
 28 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       04:23
 29 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      05:08
 30 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           06:02
 31 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    07:05
 32 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           07:46
 33 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               08:09
 34 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            08:22
 35 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        08:33
 36 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         08:53
 37 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        09:11
 38 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             09:25
 39 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         09:27
 40 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           10:29
 41 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           11:53
 42 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     12:30
 43 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      12:33
 44 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 45 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               13:31
 46 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      13:48
 47 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                15:02
 48 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   16:08
 49 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 16:18
 50 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            17:03
 51 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                       17:07
 52 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       17:38
 53 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      18:41
 54 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         18:44
 55 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        20:54
 56 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            21:01
 57 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          21:56
 58 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      22:22
 59 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          23:02
 60 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            24:03
 61 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              25:30
 62 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     26:22
 63 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                26:26
 64 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        26:54
 65 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           27:07
 66 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       27:08
 67 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        29:00
 68 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              29:15
 69 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    29:23
 70 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      29:35
 71 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    29:48
 72 José Herrada (Spa) Movistar Team                             29:54
 73 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           31:14
 74 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         31:45
 75 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       32:12
 76 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          32:35
 77 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  32:38
 78 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         32:49
 79 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       33:03
 80 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    33:06
 81 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           33:19
 82 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            33:42
 83 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    33:44
 84 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     34:23
 85 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             34:28
 86 Francis Mourey (Fra) FDJ                                     35:00
 87 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                        35:03
 88 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                   35:22
 89 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               36:15
 90 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 91 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 92 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        38:19
 93 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      38:57
 94 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       39:17
 95 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  39:56
 96 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         40:32
 97 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           40:39
 98 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     40:50
 99 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  41:48
100 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      41:50
101 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              43:00
102 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     43:11
103 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
104 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     43:13
105 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        43:22
106 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        43:33
107 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      43:57
108 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            44:12
109 Igor Anton (Spa) Movistar Team
110 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            44:22
111 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 44:45
112 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         44:57
113 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     45:09
114 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              45:59
115 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   46:28
116 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         46:39
117 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     47:26
118 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     48:13
119 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         48:17
120 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo                      48:38
121 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              50:37
122 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              50:57
123 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
124 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       51:15
125 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             51:23
126 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        55:40
127 Danny Pate (USA) Team Sky                                    59:34

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: