Vuelta al Pais Vasco 2015: etap 1

24-letni Michael Matthews (Orica-GreenEdge) wygrał pierwszy etap 55. wyścigu Dookoła Kraju Basków, wyprzedzając na finiszu z głównej grupy Michała Kwiatkowskiego (Etixx-Quick Step).

W pierwszej grupie na 26. miejscu przyjechał również Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Ucieczkę dnia utworzyli Omar Fraile (Caja Rural), Brian Bulgac (LottoNL) i Anthony Turgis (Cofidis). Trójka błyskawicznie zyskała 7 minut przewagi, która powoli zaczęła topnieć za sprawą pracy kolarzy Movistar.

Peleton na pierwszej z trzech górskich premii, Alto de Morga (kat. 3; 99 km; 2 km; 4,5%), zameldował się ze stratą 3 minut. Podobnie było na drugiej - Alto de Vivero (kat. 2; 4 km; 8,1%), z tym że czołówka rozsypała się, na samotnym prowadzeniu utrzymywał się Fraile.

Do pościgu włączyły się inne ekipy - Katushy, Tinkoff, Cannondale, Lampre, co sprawiło, że drugie podejście (ale z innej strony) pod Alto del Vivero (kat. 2; 4,3 km; 8,6%), kończące się niespełna 14 km przed metą, uciekinier rozpoczął z zapasem niespełna minuty.

Fraile został błyskawicznie wyprzedzony. Zaatakowali wówczas Alexis Vuillermoz (Ag2r), Julian Arredondo (Trek) i Tim Wellens (Lotto), ale trójka daleko nie odjechała. Skontrował Sergio Henao (Sky), który pierwszy minął górską premię, jednak na plecach Kolumbijczyka wisiała kilkudziesięcioosobowa grupa.

Szybki zjazd do Bilbao oraz płaska końcówka nie zmieniły sytuacji. Krótkie skoki były błyskawicznie likwidowane. Na finiszu prowadził Tony Gallopin (Lotto), zza którego wyjechał Matthews. Australijczyk odniósł wyraźne zwycięstwo, już piąte w historii swoich startów w Kraju Basków. Drugi linię mety przeciął czujnie jadący w ostatniej części trasy mistrz świata Michał Kwiatkowski.

Wyniki 1. etapu Vuelta al Pais Vasco 2015 (WT), Bilbao - Bilbao (162,7 km):

1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                  3:57:07
2 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
4 Kévin Reza (Fra) FDJ
5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
6 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
7 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
8 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
9 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
11 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
12 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
14 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
15 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
16 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
17 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
18 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
19 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
20 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
21 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
22 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
23 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
24 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
25 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
26 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
27 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
28 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
29 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
30 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
31 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
32 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
33 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
34 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
35 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
36 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
37 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
38 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
39 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
40 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
41 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
42 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
43 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
44 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
45 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
46 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
47 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
48 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
49 David Lopez (Spa) Team Sky
50 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
51 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
52 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
53 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
54 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
55 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
56 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
57 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
58 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
59 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
60 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                          01:34
61 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
62 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
63 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
64 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
65 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
66 José Herrada (Spa) Movistar Team
67 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                       03:09
68 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
69 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
70 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
71 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
72 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
73 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
74 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
75 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
76 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
77 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                           03:09
78 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
79 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
80 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
81 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
82 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
83 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
84 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
85 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
86 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
87 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
88 Francis Mourey (Fra) FDJ
89 Ben Swift (GBr) Team Sky
90 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
91 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
92 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
93 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
94 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
95 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
96 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
97 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
98 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                  05:49
99 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
100 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                       07:30
101 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
102 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                07:44
103 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
104 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
105 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
106 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
107 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
108 David Tanner (Aus) IAM Cycling
109 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
110 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
111 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
112 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
113 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
114 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
115 Jérémy Roy (Fra) FDJ
116 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
117 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
118 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin             08:42
119 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
120 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
122 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
123 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
124 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
125 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:05
126 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
127 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
128 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
129 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
130 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
131 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
132 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
133 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
134 Igor Anton (Spa) Movistar Team
135 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
136 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
137 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
138 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
139 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
140 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
141 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
142 Danny Pate (USA) Team Sky
143 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
144 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
145 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
146 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
147 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
148 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 26:00
149 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
150 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                  3:57:07
2 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
4 Kévin Reza (Fra) FDJ
5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
6 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
7 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
8 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
9 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
11 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
12 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
14 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
15 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
16 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
17 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
18 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
19 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
20 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
21 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
22 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
23 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
24 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
25 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
26 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
27 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
28 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
29 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
30 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
31 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
32 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
33 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
34 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
35 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
36 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
37 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
38 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
39 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
40 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
41 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
42 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
43 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
44 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
45 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
46 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
47 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
48 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
49 David Lopez (Spa) Team Sky
50 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
51 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
52 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
53 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
54 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
55 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
56 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
57 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
58 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
59 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
60 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                          01:34
61 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
62 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
63 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
64 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
65 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
66 José Herrada (Spa) Movistar Team
67 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                       03:09
68 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
69 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
70 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
71 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
72 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
73 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
74 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
75 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
76 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
77 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                           03:09
78 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
79 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
80 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
81 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
82 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
83 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
84 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
85 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
86 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
87 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
88 Francis Mourey (Fra) FDJ
89 Ben Swift (GBr) Team Sky
90 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
91 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
92 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
93 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
94 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
95 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
96 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
97 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
98 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                  05:49
99 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
100 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                       07:30
101 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
102 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                07:44
103 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
104 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
105 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
106 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
107 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
108 David Tanner (Aus) IAM Cycling
109 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
110 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
111 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
112 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
113 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
114 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
115 Jérémy Roy (Fra) FDJ
116 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
117 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
118 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin             08:42
119 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
120 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
122 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
123 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
124 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
125 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:05
126 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
127 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
128 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
129 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
130 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
131 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
132 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
133 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
134 Igor Anton (Spa) Movistar Team
135 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
136 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
137 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
138 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
139 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
140 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
141 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
142 Danny Pate (USA) Team Sky
143 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
144 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
145 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
146 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
147 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
148 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 26:00
149 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
150 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Pingback: Rowerowy tydzień 3/2015 | Rower Blog

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: