Volta a Catalunya 2015: etap 7

Australijczyk Richie Porte (Team Sky) wygrał 95. edycję Volta a Catalunya. Ostatni etap, tradycyjnie prowadzący do Barcelony, padł łupem Alejandro Valverde (Movistar Team).

Drugi na ulicach Barcelony finiszował Francuz Bryan Coquard (Team Europcar), a trzeci Rosjanin Sergei Chernetski (Katusha).

W klasyfikacji generalnej Porte o 4 sekundy wyprzedził Valverde i o 5 sekund Włocha Dommenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale).

Końcowy etap katalońskiej etapówki to tradycyjnie już ściganie na rundach w Barcelonie, na których peleton ośmiokrotnie mierzył się z Alt de Montjuc (kat. 3; 2 km; 5,7%, maks. 8%). Kolarze pokonywali najpierw 70 kilometrów odcinka dojazdowego, po czym rozpoczynali gonitwę w sercu Katalonii.

Dzień rozpoczął się bez Przemysława Niemca (Lampre-Merida), który do etapu nie przystąpił ze względu na odniesione wczoraj w kraksie urazy. Ucieczkę na początku dnia zawiązali Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice), David Arroyo (Caja Rural - Seguros RGA) oraz Walter Pedraza (Colombia). Trójka na płaskim odcinku wypracowała sobie niecałe 2 minuty przewagi i rundy w Barcelonie rozpoczęła w zasięgu rażenia prowadzącej peleton ekipy Movistar.

Pierwsze punkty na Alt de Montjuic zdobył Rutkiewicz, a po trzech kółkach, 39 kilometrów przed metą, peleton tracił 1:40. Trójka trzymała się dzielnie, a na podjazdach mocno pracował Polak, walcząc o jak najdłuższe utrzymanie się na czele.

Zespół Movistar i Etixx-Quick Step podkręciły tempo na przedostatniej rundzie, a ofiarą tego ruchu padł Rutkiewicz. 17 kilometrów przed metą na czele zostali tylko Arroyo i Pedraza, ale ich harce zakończono trzy kilometry dalej.

12 kilometrów przed metą na atak zdecydował się Dan Martin (Cannondale Garmin). Irlandczyk nie zajechał daleko - kolarze Etixx-Quick Step sprowadzili go na ziemię na zjeździe, przy okazji mocniejszym tempem urywając z peletonu Christophera Froome'a (Team Sky).

Kolarze Sky spokojnie powrócili na czoło peletonu na ostatnim kółku, ostatnie 7 kilometrów planując spędzić na osłanianiu lidera imprezy - Richie Porte'a. Plany te pokrzyżował atak Estebana Chavesa (Orica-GreenEdge) i Maciej Paterskiego (CCC Sprandi Polkowice), którzy ruszyli tuż przed szczytem ostatniej wspinaczki.

Dwójka nie zdołała odskoczyć, ale poprawił Alejandro Valverde (Movistar Team). Hiszpanowi także nie udało się odjechać, a Porte bez trudu kontrolował sytuację. 3 kilometry przed metą pat w czołówce wykorzystać próbował Martin, ale jego atak został skasowany na 500 metrów przed metą.

Końcówkę na szerokich ulicach Barcelony świetnie rozegrali kolarze Movistar - Valverde wprawdzie nie mógł zagrozić Porte'owi w klasyfikacji generalnej, ale na finiszu nie znalazł mocniejszego od siebie konkurenta i pierwszy przeciął linię mety, odnosząc trzecie etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji.

Dzisiaj bardzo wielu kolarzy chciało się zabrać w odjazd, ale w każdej próbie brał udział zawodnik CCC Sprandi Polkowice. Na 40.kilometrze udało się odjechać mi. Powoli powiększaliśmy przewagę, ale peleton nie pozwolił nam na zbyt wiele, bo Alejandro Valverde chciał wygrać wyścig. Zawodnik z ekipy Colombia trochę się oszczędzał i dawał krótsze zmiany. Myśleliśmy, że po prostu słabiej się czuł, ale potem w końcówce zaatakował. Gdybyśmy całą trójką jechali z pełnym zaangażowaniem, nasze szanse byłyby większe

- powiedział po etapie Marek Rutkiewicz.

Tegoroczna edycja Volta a Catalunya, była najszybszą w jakiej się ścigałem. W ostatnich latach, w barwach polkowickiej grupy, rywalizowałem tu trzy razy i nigdy nie było aż tak szybko. Zwykle wszyscy czekali do ostatniego podjazdu, a w tym roku, faworyci zaczęli mocno przyspieszać już w połowie etapów, gdyż walka o zwycięstwo w generalce rozgrywała się na sekundy.

Pierwszy dzień etapówki był dla mnie pierwszym po trzytygodniowej przerwie od ścigania i po chorobie. Nie czułem się wtedy najlepiej, ale Maciej Paterski znakomicie pojechał i wygrał etap. Przez kolejne dni broniliśmy koszulki, a później staraliśmy się zabierać w odjazd. To był bardzo ciężki wyścig

- podsumował Rutkiewicz.

fot. Movistar Team

Wyniki 7. etapu Volta a Catalunya 2015 (WT), Barcelona - Barcelona (126,6 km):

1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    2:47:33
2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
3 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
4 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
5 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
6 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
7 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
9 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
10 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
11 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
12 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
13 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
14 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
15 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
16 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
17 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
18 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
19 Richie Porte (Aus) Team Sky
20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
21 Wouter Poels (Ned) Team Sky
22 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
23 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
24 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
25 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
26 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
27 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
28 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
29 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
30 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
31 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
32 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                          00:21
33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
34 David Lopez (Spa) Team Sky
35 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
36 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
37 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
38 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
39 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
40 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
41 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
42 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
43 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
44 Kévin Reza (Fra) FDJ
45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
46 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                         00:58
47 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
48 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                         00:59
49 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
50 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
51 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
52 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
53 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
54 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert              01:22
55 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                  01:36
56 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                   01:48
57 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
58 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
59 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
60 Alex Cano (Col) Colombia
61 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
62 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
63 Leonardo Duque (Col) Colombia
64 Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement
65 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
66 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
67 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert      02:10
68 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
69 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
70 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
71 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
72 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                      02:21
73 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
74 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                        02:46
75 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                            02:54
76 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                             02:59
77 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement       03:22
78 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert               04:20
79 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
80 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
81 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
82 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice
83 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
84 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
85 José Herrada (Spa) Movistar Team
86 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                               04:49
87 Leopold Konig (Cze) Team Sky
88 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                     06:10
89 Christopher Froome (GBr) Team Sky
90 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
91 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
92 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
93 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
94 Walter Pedraza (Col) Colombia
95 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
96 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
97 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
98 Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
99 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
100 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
101 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
102 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
103 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
104 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
105 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          06:24
106 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                       06:26
107 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              06:32
108 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
109 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
110 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step        08:51
111 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
112 Egor Silin (Rus) Team Katusha
113 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
114 Cayetano Sarmiento (Col) Colombia
115 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        09:04
116 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
117 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
118 Heiner Parra (Col) Caja Rural-Seguros RGA                 09:19
119 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        11:26
DNF Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
DNF Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
DNF Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Marc Soler (Spa) Movistar Team
DNF Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
DNF Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
DNF Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
DNF Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
DNF Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
DNF Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
DNF Kenny Elissonde (Fra) FDJ
DNF Olivier Le Gac (Fra) FDJ
DNF Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
DNF Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
DNF Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
DNF Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
DNF Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
DNF Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
DNF Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
DNF Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
DNF Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
DNF Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
DNF Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
DNF Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
DNF Daniel Martínez (Col) Colombia
DNS Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
DNS Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin

Klasyfikacja końcowa:

1 Richie Porte (Aus) Team Sky                              30:30:30
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                      00:04
3 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                   00:05
4 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                         00:07
5 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                     00:18
6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                             00:27
7 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                00:33
8 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                      00:43
9 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                    01:09
10 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                      01:35
11 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                        02:16
12 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               02:33
13 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                       02:35
14 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                        02:37
15 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 02:42
16 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                          02:48
17 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                    03:38
18 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                04:00
19 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                           04:01
20 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                        04:22
21 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                             05:28
22 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                   05:47
23 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                   06:41
24 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                06:49
25 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits           08:10
26 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                  11:11
27 Alex Cano (Col) Colombia                                   11:48
28 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                   12:12
29 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                      13:19
30 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                   13:48
31 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                    14:28
32 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  14:44
33 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                           16:58
34 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                        18:22
35 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                       18:57
36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                         23:22
37 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                      23:42
38 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                               24:09
39 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                         24:56
40 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                       25:05
41 José Herrada (Spa) Movistar Team                           27:37
42 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                27:48
43 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement         27:51
44 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
45 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                          28:14
46 David Lopez (Spa) Team Sky                                 29:37
47 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                    32:00
48 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                            32:25
49 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                      32:32
50 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert              33:33
51 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                        34:13
52 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                          34:28
53 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                          35:15
54 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                        35:21
55 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ                         35:43
56 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                         36:16
57 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits               36:47
58 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
59 Kévin Reza (Fra) FDJ                                       36:55
60 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits              36:57
61 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert      37:28
62 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                     37:52
63 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                      38:01
64 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        39:17
65 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                    40:30
66 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                          42:19
67 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                           42:31
68 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                       43:23
69 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert               44:53
70 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement       45:23
71 Christopher Froome (GBr) Team Sky                          45:35
72 Leopold Konig (Cze) Team Sky                               45:39
73 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                        47:11
74 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                        47:34
75 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                        47:41
76 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits              49:57
77 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                     50:41
78 Heiner Parra (Col) Caja Rural-Seguros RGA                  51:24
79 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                     51:56
80 Leonardo Duque (Col) Colombia                              52:10
81 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                     53:26
82 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement          54:56
83 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                          55:25
84 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                55:40
85 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                58:03
86 Egor Silin (Rus) Team Katusha                              58:24
87 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits             59:13
88 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                            59:23
89 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert              1:01:20
90 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                        1:01:32
91 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                         1:04:00
92 Walter Pedraza (Col) Colombia                            1:04:03
93 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                1:04:47
94 Winner Anacona (Col) Movistar Team                       1:07:31
95 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ                                1:08:52
96 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale               1:09:44
97 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice               1:10:01
98 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                       1:10:06
99 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice             1:11:41
100 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits           1:11:58
101 Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement       1:12:20
102 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice          1:13:14
103 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                    1:14:09
104 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                  1:15:05
105 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 1:15:47
106 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA      1:15:57
107 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                    1:18:45
108 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                     1:19:12
109 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                 1:19:56
110 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                    1:20:19
111 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   1:20:35
112 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                           1:21:19
113 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice           1:22:09
114 Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement   1:22:54
115 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                        1:29:37
116 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                     1:31:33
117 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin            1:32:15
118 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                1:33:59
119 Cayetano Sarmiento (Col) Colombia                       1:35:33

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: