Paryż - Nicea 2015: etap 5

Davide Cimolai (Lampre-Merida) wygrał w Rasteau piąty etap francuskiego wyścigu etapowego. Liderem pozostał Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step).

Drugie miejsce na trudnym finiszu wywalczył Francuz Bryan Coquard (Team Europcar), a trzecie Australijczyk Michael Matthews (Orica-GreenEdge).

Piąty odcinek rozpoczął się wspinaczką na Col de la Republique (kat. 1, 12,5 km; 12,2 km, 4,5%), a do ataku od razu zerwał się Belg Thomas De Gendt (Lotto Soudal), chcąc umocnić się na pozycji najlepszego górala wyścigu. 28-latkowi towarzyszyli Romain Sicard (Team Europcar) oraz Andrew Talansky (Cannondale-Garmin), a chwilę później doskoczyli Egor Silin (Katusha) i Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo).

Piątka nie zyskała dużo, po 50 kilometrach kręcąc z przewagą dwóch minut nad prowadzonym przez kolarzy Etixx-Quick Step peletonem. Dystans po 80 kilometrach wzrósł do 3:30 i na tym poziomie utrzymywał się na szczycie Col du Devès (kat. 3, 125 km; 4,1 km, 4,4%), gdzie punkty zgarnął De Gendt, linię mijając przed Talanskym i Poljańskim.
W takiej samej kolejności uciekinierzy minęli Côte de l'Aleyrac (kat. 2, 148 km; 6,2 km, 4%).

Peleton tracił tu trzy minuty i za sprawą ekip Sky i Trek zaczął przyspieszać. Poljański wygrał lotny finisz i razem z De Gendtem mocno pracował by akcja doszła do skutku. Piątka zaczęła finałowy podjazd - Côte de Buisson (kat. 3, 184 km; 1,8 km, 4,3%) - z przewagą 40 sekund i na ostatnich 10 kilometrach walczyła do upadłego.

De Gendta tym razem interesowało także etapowe zwycięstwo - Belg po zdobyciu punków na premii przycisnął mocniej, urywając Sicarda i Poljańskiego, a chwilę potem Talansky'ego. Pogoń prowadzona przez ekipy BMC i Orica-GreenEdge traciła 30 sekund na trzy kilometry przed metą.

Na wjeździe na ostatni kilometr De Gendt jechał już sam, za wszelką cenę próbując oprzeć się sprinterom. Belga złapano 400 metrów przed metą, a długim finiszem rywali zaskoczyć próbował Bryan Coquad (Team Europcar). Francuzowi na lekko wznoszącej się ostatniej prostej nie było jednak dane wygrać, gdyż na ostatnich metrach z koła wyszedł mu Davide Cimolai, wykorzystując zmęczenie rywala i wygrywając o pół długości roweru.

fot. ASO/G.Demouveau

Wyniki 5. etapu Paryż - Nicea 2015 (WT), Saint-Étienne - Rasteau (192,5 km):
  1 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                         4:12:09
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  3 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
  4 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  5 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
  6 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  7 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
  8 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 10 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 11 Ben Swift (GBr) Team Sky
 12 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 13 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 14 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 15 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 16 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 18 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 19 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 20 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 21 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 22 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 23 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 24 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 25 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 26 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 27 Richie Porte (Aus) Team Sky
 28 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 29 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 30 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 31 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 32 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 33 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 34 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 35 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 36 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 37 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 38 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 40 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 41 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 42 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 43 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 44 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 45 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 46 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 47 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 48 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 49 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 50 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 51 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 52 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 53 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 54 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 55 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 56 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 57 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 58 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 59 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 60 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 61 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 62 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 63 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 64 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 65 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 66 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 67 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 68 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 69 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 70 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 71 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 72 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 73 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 74 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 75 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 76 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 77 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 78 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 79 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 80 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
 81 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 82 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 83 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
 84 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 85 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 86 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
 87 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 88 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 89 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 90 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 91 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 92 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 93 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 94 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
 95 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 96 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 97 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 98 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 99 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
100 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
101 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
102 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
103 Luke Rowe (GBr) Team Sky
104 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
105 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            01:45
106 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
107 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
108 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
109 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
110 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
111 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
112 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
113 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
114 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
115 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
116 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
117 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
118 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
119 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
120 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
121 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
122 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
123 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
124 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
125 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin
126 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
127 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            03:56
128 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
129 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
130 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
131 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
132 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          04:35
133 Christian Knees (Ger) Team Sky                               04:39
134 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
135 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
136 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
137 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement
138 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
139 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
140 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
141 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
142 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
143 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
144 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
145 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
146 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           06:00
147 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
148 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
149 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
150 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      06:13
151 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            06:37
152 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
153 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             07:01
154 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             07:55
DNS Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
DNS Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal

Klasyfikacja po 5. etapie

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step               23:56:20
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:01
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:03
  4 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:27
  5 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         00:32
  6 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             00:38
  7 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:41
  8 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           00:44
  9 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             00:50
 10 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                       00:51
 11 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:52
 12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:53
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:01
 14 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      01:12
 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        01:13
 16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                01:23
 17 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               01:25
 18 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     01:30
 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 20 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              01:31
 21 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         01:35
 22 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     01:36
 23 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   01:42
 24 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:47
 25 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    01:50
 26 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             01:51
 27 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            01:52
 28 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        02:07
 29 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                        02:12
 30 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          02:26
 31 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             02:42
 32 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 02:45
 33 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            02:55
 34 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           03:06
 35 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                      03:09
 36 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        03:27
 37 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:32
 38 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         03:33
 39 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            03:40
 40 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        03:48
 41 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            05:07
 42 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement          05:09
 43 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      05:54
 44 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          06:01
 45 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       06:15
 46 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          06:37
 47 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            06:41
 48 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         07:13
 49 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          07:55
 50 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement           08:15
 51 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         08:33
 52 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                  08:34
 53 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       08:43
 54 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             08:51
 55 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      08:53
 56 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              09:02
 57 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         09:04
 58 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement         09:09
 59 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              09:57
 60 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     10:45
 61 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          10:53
 62 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         11:36
 63 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          12:12
 64 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                12:19
 65 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               12:28
 66 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            12:49
 67 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        12:54
 68 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        12:58
 69 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               12:59
 70 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          13:20
 71 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        13:23
 72 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               13:29
 73 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       13:52
 74 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           14:03
 75 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  16:01
 76 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      16:07
 77 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              16:41
 78 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      17:02
 79 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           17:32
 80 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           17:34
 81 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           17:40
 82 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          17:49
 83 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin                     17:50
 84 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             18:45
 85 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        18:52
 86 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            19:43
 87 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           19:57
 88 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             19:59
 89 Christian Knees (Ger) Team Sky                               20:43
 90 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement             22:16
 91 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       22:20
 92 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      22:32
 93 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    22:40
 94 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       22:49
 95 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 96 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin                  22:53
 97 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           23:00
 98 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                    23:02
 99 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           23:04
100 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            23:23
101 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         23:26
102 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        23:35
103 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    23:39
104 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            23:40
105 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            23:42
106 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
107 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        23:44
108 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            23:45
109 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  23:50
110 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             23:55
111 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        23:56
112 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  24:04
113 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      24:08
114 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
115 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       24:24
116 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        24:27
117 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       24:30
118 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            24:36
119 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                         24:52
120 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                            25:03
121 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                     25:12
122 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
123 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          25:14
124 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           25:15
125 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      25:23
126 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement              25:59
127 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    26:18
128 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       26:21
129 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               26:23
130 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  26:26
131 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     26:53
132 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            27:59
133 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 28:21
134 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          28:25
135 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            28:43
136 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            28:52
137 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       28:54
138 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                        29:15
139 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement        29:20
140 Edward King (USA) Cannondale-Garmin                          29:22
141 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               29:30
142 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              29:55
143 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        30:22
144 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      30:43
145 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            31:26
146 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      31:47
147 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  32:16
148 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           33:23
149 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           33:40
150 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling                         34:58
151 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              35:33
152 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             35:35
153 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                   38:14
154 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             46:14

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: