Paryż - Nicea 2015: etap 1

Norweg Alexander Kristoff (Katusha) po finiszu z peletonu wygrał pierwszy etap „wyścigu ku słońcu”. Liderem pozostał mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step).

Drugie miejsce wywalczył Nacer Bouhanni (Cofidis), a trzecie Bryan Coquard (Europcar).

Posiadaczem koszulki najlepszego górala został Joanthan Hivert (Bretagne-Seche), jako pierwszy meldując się na usytuowanej na 3. kilometrze premii Cote de Belle Air. Francuz podjął samotną akcję, zdobył 3:45 przewagi (20 km), ale po godzinie jazdy odpuścił (33 km).

Po krótkim wahaniu zaatakował inny kolarz Bretagne-Seche, Anthony Delaplace, do którego doskoczył Thomas Voeckler (Europcar). Tempo wyścigu nie było wysokie, co pomogło uciekinierom wypracowali zapas blisko 7 minut.

Na półmetku trasy peleton powoli zaczął przyspieszać. 33 km przed metą do odrobienia pozostała minuta, z której następnie zrobiły się dwie, gdy harcownicy rozpoczęli ostatnie 20 kilometrów.

Kolarze ekipy Etixx-Quick Step w końcu depnęli mocniej na pedały, niestety akurat w tym momencie jadący z tyłu dużej grupy Tom Boonen boleśnie wyłożył się na jezdni. Zawodnik belgijskiego zespołu trzymając się za ramię nie wznowił swojej jazdy.

Dwójka uciekinierów poczuła zapach zwycięstwa. Za jej plecami na lotnej premii (186,5 km) po sekundę bonifikaty próbował sięgnąć Kwiatkowski, ale plany lidera wyścigu pokrzyżował Geraint Thomas (Sky).

Drużyny Lotto-Soudal i Sky napędzały peleton. 5 km przed metą różnica zmalała do 38 sekund, a do pracy dołączyły kolejne ekipy ze sprinterami w składzie. Delaplace i Voeckler walczyli dzielnie, ulegając niespełna 2 km przed finiszem.

Tam wyprowadzony został John Degenkolb (Giant-Alpecin), który w przypadku zwycięstwa zostałby nowym liderem, jednak ostatnie słowo należało do Kiristoffa.

fot. ASO/G.Demouveaux

Wyniki 1. etapu Paryż - Nicea (WT), Saint-Rémy-lès-Chevreuse – Contres (196,5 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      5:15:18
  2 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  3 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  4 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
  6 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
  7 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  8 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
  9 Ben Swift (GBr) Team Sky
 10 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 11 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 12 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 13 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 14 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 15 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 16 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 17 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 18 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 19 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 20 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement
 21 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 22 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 23 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 24 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 25 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 26 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 27 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 28 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 29 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 30 Richie Porte (Aus) Team Sky
 31 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 32 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 33 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 34 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 35 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 36 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 37 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 38 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 39 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 40 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 41 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 42 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 43 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 44 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 45 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 46 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
 48 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 49 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 50 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 51 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 52 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 53 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 54 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
 55 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 56 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 57 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 58 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 59 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 60 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 61 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 62 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 63 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 64 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin
 65 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 66 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 67 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 68 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 69 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
 70 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 71 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 72 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 73 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 74 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 75 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 76 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 77 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 78 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 79 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 80 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
 81 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 82 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 83 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 84 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 85 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 86 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 87 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 88 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 89 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 90 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
 91 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 92 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 93 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 95 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 96 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 97 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
 98 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 99 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
100 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
101 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
102 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
103 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
104 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
105 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
106 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
107 David Tanner (Aus) IAM Cycling
108 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
109 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
110 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
112 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
113 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
114 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
115 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
116 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
117 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
118 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
119 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
120 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
121 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
122 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
123 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
124 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
125 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
126 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
127 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
128 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
129 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
130 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
131 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
132 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
133 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
134 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
135 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
136 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
137 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
138 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
139 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
140 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
141 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
142 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
143 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               00:18
144 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        00:30
145 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             00:33
146 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
147 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    00:45
148 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
149 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
150 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
151 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     00:57
152 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        00:59
153 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           01:08
154 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
155 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
156 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           01:37
157 Christian Knees (Ger) Team Sky
158 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
DNF Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
DNS Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                5:22:58
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
  3 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:07
  4 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      00:09
  5 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      00:10
  6 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
  7 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
  8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:13
 10 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 11 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:14
 12 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               00:15
 13 Richie Porte (Aus) Team Sky
 14 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     00:16
 15 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin
 16 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 17 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 18 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin                  00:17
 19 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 20 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team                           00:18
 21 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 22 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 23 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:19
 24 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          00:20
 25 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 26 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 27 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                00:21
 28 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 29 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 30 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 31 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     00:22
 32 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 33 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 34 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        00:23
 35 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:24
 36 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 37 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 38 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               00:25
 39 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 40 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 41 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       00:26
 42 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 43 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 44 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement            00:27
 45 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 46 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         00:28
 47 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 48 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 49 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 50 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 51 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 52 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 53 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 54 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          00:29
 55 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 56 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 57 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 58 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 59 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 60 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 61 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement          00:30
 62 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        00:31
 63 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 64 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 65 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 66 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 67 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            00:32
 68 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 69 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 70 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 71 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                            00:33
 72 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 73 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 74 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 75 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 76 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         00:34
 77 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 78 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 79 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:35
 80 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 81 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 82 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 83 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 84 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                00:36
 85 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 86 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 87 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 88 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 89 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           00:37
 90 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 91 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 92 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 93 Ben Swift (GBr) Team Sky
 94 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement         00:38
 95 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 96 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
 97 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 98 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 99 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                         00:39
100 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
101 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               00:40
102 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
103 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
104 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
105 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
106 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
107 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            00:41
108 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
109 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                     00:42
110 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                  00:43
111 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
112 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             00:44
113 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
114 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
115 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          00:45
116 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
118 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
119 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      00:46
120 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
121 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
122 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
123 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
124 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             00:47
125 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
126 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
127 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:48
128 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
129 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        00:49
130 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          00:50
131 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         00:53
132 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       00:55
133 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
134 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
135 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
136 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
137 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  00:56
138 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
139 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            00:59
140 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
141 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement              01:00
142 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              01:06
143 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        01:11
144 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             01:12
145 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              01:16
146 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           01:17
147 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
148 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement        01:20
149 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      01:28
150 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        01:39
151 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  01:40
152 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    01:42
153 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           01:45
154 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               01:55
155 Christian Knees (Ger) Team Sky                               02:02
156 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           02:12
157 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     02:13
158 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            02:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: