Volta ao Algarve 2015: etap 1

Gianni Meersman (Etixx-QuickStep) triumfem w Albufeirze otworzył 41. edycję portugalskiej etapówki i został liderem klasyfikacji generalnej.

Drugi finiszował Ben Swift (Sky), a trzeci linię mety minął Paul Martens (LottoNL-Jumbo). Mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) przyjechał na 9. pozycji.

Na delikatnie pofałdowanej trasie ucieczkę uformowali Mario González (ActiveJet), Joni Brandão (Efapel), João Benta (Louletano) i Daniel Silva (Rádio Popular). Czwórka już po 30 kilometrach kręciła z przewagą ponad 7 minut nad peletonem, który prowadziły zespoły Lotto Soudal i Etixx-Quick Step.

Uciekinierzy jechali równym tempem i choć peleton zmniejszał stopniowo przewagę, trzymali się na czele z przewagą około 4 minut na 50 kilometrów przed metą. Jedyną na etapie górską premię wygrał Gonzalez, zapewniając sobie koszulkę najlepszego górala po pierwszym dniu zmagań.

Pracujące na sprinterów zespoły nie zamierzały oddać etapu i wrzucił kolejny bieg, zmniejszając różnicę. 25 kilometrów przed metą z czołówki odpadł Benta, a różnica spadła do 50 sekund. Trójkę wchłonięto 18 kilometrów przed metą.

Na finiszowe metry wpadł cały peleton, z którego najszybciej finiszował Meersman odnosząc swoje drugie zwycięstwo w sezonie.

Wyniki 1. etapu Volta ao Algarve 2015 (2.1), Lagos - Albufeira (166,7 km):
  1 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                   4:13:53
  2 Ben Swift (GBr) Team Sky
  3 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo
  4 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
  5 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
  6 Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
  7 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
  8 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
  9 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 10 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 11 Filipe Cardoso (Por) Efapel
 12 Paweł Franczak (Pol) ActiveJet Team
 13 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 14 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 15 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 16 Roman Maikin (Rus) RusVelo
 17 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 18 César Fonte (Por) Radio Popular - Boavista
 19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 20 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 21 Richie Porte (Aus) Team Sky
 22 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 23 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 24 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 25 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 26 Manuel Cardoso (Por) Team Tavira
 27 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 28 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 29 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 30 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 31 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 32 Mamyr Stash (Rus) RusVelo
 33 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 34 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 35 Kamil Gradek (Pol) ActiveJet Team
 36 Rafael Reis (Por) Team Tavira
 37 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 38 Vicente Mateos Rubio (Spa) Louletano - Ray Just Energy
 39 Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo
 40 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 41 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
 42 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 43 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 44 Michel Kreder (Ned) Team Roompot
 45 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 46 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 47 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 48 Artem Nych (Rus) RusVelo
 49 Delio Fernandez (Spa) W52 - Quinta Da Lixa
 50 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 51 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 52 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 53 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
 54 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 55 Jon Ander Insausti (Spa) Murias Taldea
 56 Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
 57 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 58 Marcos Garcia (Spa) Louletano - Ray Just Energy
 59 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 60 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin
 61 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 62 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Murias Taldea
 63 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          00:07
 64 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 65 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 66 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 67 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular - Boavista
 68 Ricardo Mestre (Por) Team Tavira
 69 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 70 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 71 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 72 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 73 Diego Rubio (Spa) Efapel
 74 Casimiro Henrique (Por) Team Tavira
 75 Pedro Paulinho (Por) La Aluminios - Antarte
 76 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 77 Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 78 Sergio Sousa (Por) La Aluminios - Antarte
 79 Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
 80 Jesus Ezquerra Muela (Spa) ActiveJet Team
 81 Ivan Balykin (Rus) RusVelo
 82 David De La Fuente (Spa) Efapel
 83 Rafael Silva (Por) Efapel
 84 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 85 Bruno Silva (Por) La Aluminios - Antarte
 86 Michał Podlaski (Pol) ActiveJet Team
 87 Leonel Coutinho (Por) La Aluminios - Antarte
 88 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 89 Alejandro Marque Porto (Spa) Efapel
 90 Ildar Arslanov (Rus) RusVelo
 91 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
 92 David Rodrigues (Por) Radio Popular - Boavista
 93 Paweł Bernas (Pol) ActiveJet Team
 94 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
 95 Rui Vinhas (Por) W52 - Quinta Da Lixa
 96 Benat Txoperena (Spa) Murias Taldea
 97 Joaquim Silva (Por) W52 - Quinta Da Lixa
 98 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Efapel
 99 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
100 Ian Boswell (USA) Team Sky
101 Hugo Sancho (Por) La Aluminios - Antarte
102 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
103 Imanol Estevez (Spa) Murias Taldea
104 Alberto Gallego Ruiz (Spa) Radio Popular - Boavista
105 David Livramento (Por) Team Tavira
106 Luis Afonso (Por) La Aluminios - Antarte
107 Nuno Matos (Por) Radio Popular - Boavista
108 Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert
109 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot
110 Mikel Bizkarra (Spa) Murias Taldea
111 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
112 Luis Fernandes (Por) W52 - Quinta Da Lixa
113 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
114 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
115 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
116 Daniel Silva (Por) Radio Popular - Boavista
117 Aritz Bagües (Spa) Murias Taldea
118 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
119 Micael Isidoro (Por) Louletano - Ray Just Energy             00:19
120 Hernani Broco (Por) La Aluminios - Antarte
121 Petr Ignatenko (Rus) RusVelo
122 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
123 Berden De Vries (Ned) Team Roompot
124 Unai Intziarte (Spa) Murias Taldea
125 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
126 Daniel Mestre (Por) Team Tavira
127 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
128 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
129 Sandro Pinto (Por) Louletano - Ray Just Energy
130 Paweł Brylowski (Pol) ActiveJet Team
131 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:33
132 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       00:39
133 Nuno Meireles (Por) La Aluminios - Antarte
134 Rui Sousa (Por) Radio Popular - Boavista
135 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
136 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Murias Taldea
137 Samuel Caldeira (Por) W52 - Quinta Da Lixa
138 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
139 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
140 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
141 Heiner Parra (Col) Caja Rural-Seguros RGA
142 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
143 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin
144 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
145 Hugo Sabido (Por) Louletano - Ray Just Energy
146 Gustavo Veloso (Spa) W52 - Quinta Da Lixa
147 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
148 Jose De Segovia Botella (Spa) Louletano - Ray Just Energy
149 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
150 Joao Rodrigues (Por) Team Tavira                             00:57
151 Mario Gonzalez Salas (Spa) ActiveJet Team                    01:03
152 Łukasz Bodnar (Pol) ActiveJet Team
153 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
154 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        01:07
155 Domingos Gonçalves (Por) Efapel
156 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
157 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
158 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  01:13
159 Carlos Ribeiro (Por) W52 - Quinta Da Lixa                    01:41
160 Joao Benta (Por) Louletano - Ray Just Energy                 01:51
161 Jóni Brand?o (Por) Efapel
162 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies        01:51
163 Iúri Jorge (Por) Louletano - Ray Just Energy
164 Diogo Nunes (Por) Team Tavira
165 Jo?o Matias (Por) W52 - Quinta Da Lixa
166 Samuel Magalh?es (Por) Radio Popular - Boavista
167 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies       01:54
168 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
169 Jesper Asselman (Ned) Team Roompot                           02:15
170 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
171 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              02:30
172 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
173 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               03:45
174 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies          07:12
DNF Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                   4:13:43
  2 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     00:04
  3 Jóni Brand?o (Por) Efapel                                    00:05
  4 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo                        00:06
  5 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         00:10
  6 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
  7 Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
  8 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
  9 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
 10 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 11 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 12 Filipe Cardoso (Por) Efapel
 13 Paweł Franczak (Pol) ActiveJet Team
 14 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 15 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 16 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 17 Roman Maikin (Rus) RusVelo
 18 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 19 César Fonte (Por) Radio Popular - Boavista
 20 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 21 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 22 Richie Porte (Aus) Team Sky
 23 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 24 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 25 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 26 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 27 Manuel Cardoso (Por) Team Tavira
 28 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 29 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 30 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 31 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 32 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 33 Mamyr Stash (Rus) RusVelo
 34 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 35 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Kamil Gradek (Pol) ActiveJet Team
 37 Rafael Reis (Por) Team Tavira
 38 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 39 Vicente Mateos Rubio (Spa) Louletano - Ray Just Energy
 40 Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo
 41 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 42 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
 43 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 44 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 45 Michel Kreder (Ned) Team Roompot
 46 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 47 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 48 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 49 Artem Nych (Rus) RusVelo
 50 Delio Fernandez (Spa) W52 - Quinta Da Lixa
 51 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 52 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 53 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 54 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
 55 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 56 Jon Ander Insausti (Spa) Murias Taldea
 57 Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
 58 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 59 Marcos Garcia (Spa) Louletano - Ray Just Energy
 60 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 61 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin
 62 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 63 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Murias Taldea
 64 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 65 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 66 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          00:17
 67 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 68 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 69 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 70 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular - Boavista
 71 Ricardo Mestre (Por) Team Tavira
 72 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 73 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 74 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 75 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 76 Diego Rubio (Spa) Efapel
 77 Casimiro Henrique (Por) Team Tavira
 78 Pedro Paulinho (Por) La Aluminios - Antarte
 79 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 80 Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 81 Sergio Sousa (Por) La Aluminios - Antarte
 82 Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
 83 Jesus Ezquerra Muela (Spa) ActiveJet Team
 84 Ivan Balykin (Rus) RusVelo
 85 David De La Fuente (Spa) Efapel
 86 Rafael Silva (Por) Efapel
 87 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 88 Bruno Silva (Por) La Aluminios - Antarte
 89 Michał Podlaski (Pol) ActiveJet Team
 90 Leonel Coutinho (Por) La Aluminios - Antarte
 91 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
 92 Alejandro Marque Porto (Spa) Efapel
 93 Ildar Arslanov (Rus) RusVelo
 94 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
 95 David Rodrigues (Por) Radio Popular - Boavista
 96 Paweł Bernas (Pol) ActiveJet Team
 97 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
 98 Rui Vinhas (Por) W52 - Quinta Da Lixa
 99 Benat Txoperena (Spa) Murias Taldea
100 Joaquim Silva (Por) W52 - Quinta Da Lixa
101 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Efapel
102 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
103 Ian Boswell (USA) Team Sky
104 Hugo Sancho (Por) La Aluminios - Antarte
105 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
106 Imanol Estevez (Spa) Murias Taldea
107 Alberto Gallego Ruiz (Spa) Radio Popular - Boavista
108 David Livramento (Por) Team Tavira
109 Luis Afonso (Por) La Aluminios - Antarte
110 Nuno Matos (Por) Radio Popular - Boavista
111 Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert
112 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot
113 Mikel Bizkarra (Spa) Murias Taldea
114 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
115 Luis Fernandes (Por) W52 - Quinta Da Lixa
116 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
117 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
118 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
119 Daniel Silva (Por) Radio Popular - Boavista
120 Aritz Bagües (Spa) Murias Taldea
121 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
122 Micael Isidoro (Por) Louletano - Ray Just Energy             00:29
123 Hernani Broco (Por) La Aluminios - Antarte
124 Petr Ignatenko (Rus) RusVelo
125 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
126 Berden De Vries (Ned) Team Roompot
127 Unai Intziarte (Spa) Murias Taldea
128 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
129 Daniel Mestre (Por) Team Tavira
130 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
131 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
132 Sandro Pinto (Por) Louletano - Ray Just Energy
133 Paweł Brylowski (Pol) ActiveJet Team
134 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:43
135 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       00:49
136 Nuno Meireles (Por) La Aluminios - Antarte
137 Rui Sousa (Por) Radio Popular - Boavista
138 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
139 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Murias Taldea
140 Samuel Caldeira (Por) W52 - Quinta Da Lixa
141 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
142 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
143 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
144 Heiner Parra (Col) Caja Rural-Seguros RGA
145 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
146 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin
147 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
148 Hugo Sabido (Por) Louletano - Ray Just Energy
149 Gustavo Veloso (Spa) W52 - Quinta Da Lixa
150 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
151 Jose De Segovia Botella (Spa) Louletano - Ray Just Energy
152 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
153 Joao Rodrigues (Por) Team Tavira                             01:07
154 Mario Gonzalez Salas (Spa) ActiveJet Team                    01:08
155 Łukasz Bodnar (Pol) ActiveJet Team                           01:13
156 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
157 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        01:17
158 Domingos Gonçalves (Por) Efapel
159 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
160 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
161 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  01:23
162 Carlos Ribeiro (Por) W52 - Quinta Da Lixa                    01:51
163 Samuel Magalh?es (Por) Radio Popular - Boavista              01:59
164 Joao Benta (Por) Louletano - Ray Just Energy                 02:01
165 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
166 Iúri Jorge (Por) Louletano - Ray Just Energy
167 Diogo Nunes (Por) Team Tavira
168 Jo?o Matias (Por) W52 - Quinta Da Lixa
169 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies       02:04
170 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
171 Jesper Asselman (Ned) Team Roompot                           02:25
172 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              02:40
173 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               03:55
174 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies          07:22

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: