Tour of Qatar 2015: etap 2

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał drugi odcinek wyścigu w Katarze. Norweg po szalonym etapie wyprzedził na finiszowych metrach Andrea Guardiniego (Astana) i Grega van Avermaeta (BMC Racing).

Kristoff objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. W czołowej piętnastce zameldował się Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo), awansując na 10. miejsce.

Prowadzący wokół Dohy etap był najdłuższym odcinkiem tegorocznej edycji. Kolarze jeszcze na dobre się nie rozgrzali, a ekipa Etixx-Quick Step już zdążyła poszatkować peleton, wykorzystując przy tym momentami porywisty wiatr. W jednej z dalszych grup zostali m. in. lider Jose Joaquin Rojas (Movistar), Bradley Wiggins (Sky), Alejandro Valverde (Movistar), Arnaud Demare (FDJ), Marcel Kittel (Giant) i Philippe Gilbert (BMC).

Do belgijskiego zespołu dołączyli Trekowcy. Czołówka liczyła 25 zawodników, w tym po czterech z Etixx i Trek. Goniły zespoły Movistar, BMC i Orica, na tyle skutecznie, że po 50 km do pierwszej grupy dołączyła druga z Rojasem. Następna, z Valverde i Demare, notowała minutę straty, ale po następnych 10 km i ona dojechała. Średnia dwóch pierwszych godzin etapu wyniosła imponujące 54 kilometry.

Tour of Qatar 2015

Peleton zwolnił, co ułatwiło odjazd piątce: Greg Van Avermaet (BMC Racing), Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen), Johann Van Zyl (MTN), Michael Morkov (Tinkoff ) i Mathew Hayman (Orica). Po defekcie Wallays odpadł z czołówki, natomiast pozostali wypracowali blisko 4 minuty przewagi. Za ich plecami znów zrobiło się nerwowo. Po depnięciu Toma Boonena (Etixx) zasadnicza grupa zmalała do 36 kolarzy.

Uciekinierzy przez zasadniczą grupę zostali doścignięci na 123 kilometrze. W drugiej grupie zagubili się Valverde, Kittel i Fabian Cancellara (Trek). Pościg tym razem był bezradny, więcej, czołówka ciągle malała przez podział. Jedną z ofiar był Rojas. 25 km przed metą lider odstawał na 28 sekund. Czujnie przy Peterze Saganie jechał natomiast Maciej Bodnar (obaj Tinkoff-Saxo).

Szalonym etap pozostał takim do końca. Na końcową prostą wpadła raptem kilkunastoosobowa grupa, z której skutecznie zafiniszował Kristoff.

We wtorek jazda indywidualna na dystansie 10,9 km.

fot. BettiniPhoto

Wyniki 2. etapu Tour of Qatar 2015 (2.HC), Al Wakra - Al Khor Corniche (194,5 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                       3:49:51
  2 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
  3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  5 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
  6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  7 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
  8 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
  9 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 10 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 11 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 12 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 13 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 14 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                         00:06
 15 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 16 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                       00:15
 17 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 18 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 19 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 20 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 21 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 22 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 23 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 24 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 25 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 26 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 27 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 28 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
 29 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 30 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 31 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 32 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 33 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 34 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                       00:30
 35 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                         00:50
 36 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits             03:08
 37 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 38 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 39 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 40 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 41 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 42 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 43 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 44 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 45 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 46 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 47 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 48 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 49 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 50 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 51 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 52 Michael Momacr;rkov (Den) Tinkoff-Saxo
 53 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 54 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 55 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 56 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 57 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 58 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 59 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
 60 Théo Bos (Ned) MTN-Qhubeka                                    06:55
 61 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 62 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 63 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 64 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 65 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
 66 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
 67 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 68 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 69 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 70 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 71 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 72 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar
 73 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 74 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 75 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 76 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 77 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 78 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 79 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 80 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                             09:18
 81 Christian Knees (Ger) Team Sky
 82 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 83 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 84 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 85 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
 86 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 87 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 88 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 89 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 90 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
 91 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 92 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 93 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 94 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 95 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 96 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 97 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 98 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 99 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
100 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
101 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
102 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
103 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
104 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
105 Danny Pate (USA) Team Sky
106 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
107 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
108 Jasha S¸tterlin (Ger) Movistar Team
109 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
110 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
111 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
112 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
113 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
114 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
115 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
116 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                               12:09
117 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
118 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
119 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
120 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
121 Grogory Rast (Swi) Trek Factory Racing
122 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
123 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                            23:48
124 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
125 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
126 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
127 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
128 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
129 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
130 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
131 David Boucher (Fra) FDJ.fr
132 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
133 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
134 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
135 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
136 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
137 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
138 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
139 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                       7:39:31
  2 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                           00:01
  3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                       00:03
  4 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                         00:04
  5 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                        00:08
  6 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                        00:09
  7 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                                00:10
  8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  9 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 10 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 11 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 12 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 13 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
 14 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                         00:14
 15 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                        00:16
 16 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                           00:23
 17 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                   00:25
 18 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
 19 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 20 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 21 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 22 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 23 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 24 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 25 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                       00:43
 26 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
 27 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                         00:50
 28 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 29 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                         00:54
 30 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:55
 31 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha                          00:58
 32 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 33 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                    01:41
 34 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                       01:56
 35 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                         02:16
 36 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                        03:08
 37 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                               03:18
 38 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 39 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 40 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 41 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
 42 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 43 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 44 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 45 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 46 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 47 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 48 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 49 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                              03:38
 50 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits             03:51
 51 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 52 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 53 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 54 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 55 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 56 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                             04:33
 57 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                             04:34
 58 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
 59 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                    07:01
 60 Théo Bos (Ned) MTN-Qhubeka                                    07:05
 61 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 62 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 63 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 64 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 65 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                             07:30
 66 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                         07:38
 67 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 68 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 69 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 70 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
 71 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 72 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                                08:21
 73 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar
 74 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 75 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 76 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                           09:02
 77 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           09:27
 78 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                           09:28
 79 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 80 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                        09:34
 81 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 82 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits               09:41
 83 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                      09:53
 84 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                              10:01
 85 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 86 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 87 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 88 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 89 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 90 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 91 Jasha S¸tterlin (Ger) Movistar Team
 92 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 93 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 94 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 95 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 96 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                           10:11
 97 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                 10:12
 98 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                             10:44
 99 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
100 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
101 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
102 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
103 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
104 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
105 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
106 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
107 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
108 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
109 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 10:59
110 Christian Knees (Ger) Team Sky                                11:57
111 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
112 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
113 Danny Pate (USA) Team Sky
114 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
115 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
116 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                      12:19
117 Grogory Rast (Swi) Trek Factory Racing
118 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits             13:09
119 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                               13:35
120 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits                16:13
121 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                16:23
122 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                 18:03
123 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                           23:58
124 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
125 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
126 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                         24:23
127 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                    24:42
128 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                              24:44
129 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                   24:48
130 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18                       24:50
131 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     25:14
132 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
133 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
134 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
135 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                            26:27
136 David Boucher (Fra) FDJ.fr
137 Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF                            26:48
138 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                            26:53
139 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                             30:32

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: