Santos Tour Down Under 2015: etap 3

Australijczyk Rohan Dennis (BMC Racing) wygrał trzeci etap Tour Down Under i został nowym liderem wyścigu.

24-letni zawodnik o 3 sekundy wyprzedził kolegę z zespołu Cadela Evansa oraz Samuela Dumoulina (AG2R La Mondiale).

Ucieczkę dnia zainicjował Will Clarke (Drapac), do którego po 10 km dołączyli Lasse Norman Hansen (Cannondale-Garmin), Calvin Watson (Trek) i Axel Domont (AG2R La Mondiale).

Czwórka wypracowała 3 minuty przewagi, ale jej tryby w upalnej pogodzie zaczęły się blokować. 38 km przed metą odpadł Domont, po następnych 20 km z ucieczką pożegnał się Hansen. Peleton w tym punkcie do pozostającej na czele dwójki tracił nieco ponad minutę.

Ostatnie 10 km rozpoczął na czele osamotniony Clarke. Niewiele dalej i jego połknął pościg, napędzany nogami kolarzy Giant-Alpecin.

Końcówka zawierała podjazd o długości 1,6 km i nachyleniu 8,1%, z którego do mety pozostawało 400 metrów. Najlepiej ten fragment rozegrał Denis, który wyczekał, skutecznie atakując tuż przed końcem wspinaczki.

Na podjeździe spadłem na dalsze pozycje w grupie, ale pomyślałem, spokojnie, nie ma co się stresować, po prosty należało powoli przesuwać się do przodu, tak aby nie znaleźć się w czerwonym limicie. Oczywiście zauważyłem Cadela, jadącego z przodu obok Porte, Pozzovivo i Dumoulina, więc usiadłem na kole jednego z kolarzy Movistar, licząc że mnie tam dowiezie

- opowiadał Dennis, który 8 lutego na torze w Grenchen podejmie próbę ustanowienia rekordu świata w jeździe godzinnej.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego finiszu. Plan był taki, aby mój atak postawił pod presją Richiego, Pozzovivo i innych, a tym samym ułatwił kontrolowanie wypadków Cadelowi. Stało się jednak inaczej. Cadel wciąż pozostaje dla mnie liderem, nie zapominam o tym. Nie wiem jakie teraz będą ustalenia w drużynie, ale obaj jesteśmy chronieni. Teraz pozostały Willunga, Mt Barker i końcowe kryterium. Sporo więc nadal przed nami

- dodał.

fot. Tim De Waele/TDW Sport

Wyniki 3. etapu Tour Down Under 2015 (WT), Norwood - Paracombe (143,2 km):
  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                         3:35:08
  2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            00:03
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
  4 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        00:05
  5 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
  6 Richie Porte (Aus) Team Sky
  7 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia
  8 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 10 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       00:13
 11 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team                  00:15
 12 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 13 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:18
 15 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 16 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 18 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               00:21
 19 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 20 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
 21 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 22 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 23 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 24 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             00:27
 25 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       00:35
 26 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              00:42
 27 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 28 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 29 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia
 30 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 31 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
 32 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 33 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 34 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 35 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 36 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
 37 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       00:50
 38 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
 39 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 40 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 41 Robert Power (Aus) UniSA-Australia
 42 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 43 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        01:10
 44 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                01:14
 45 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 46 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 47 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 48 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 49 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                          01:24
 50 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         01:28
 51 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 52 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 53 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          01:59
 54 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 55 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 56 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
 57 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal
 58 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
 59 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 60 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 61 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 62 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 63 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 64 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 65 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               02:09
 66 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
 67 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 68 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            02:28
 69 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling               02:32
 70 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia
 71 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             02:37
 72 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   02:53
 73 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
 74 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 75 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               03:12
 76 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 77 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia                        03:14
 78 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia
 79 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 80 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 81 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling
 82 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 83 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             03:26
 84 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        03:31
 85 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 86 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 87 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling
 88 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
 89 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  03:35
 90 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
 91 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 92 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 93 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 94 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
 95 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
 96 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        03:54
 97 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal
 98 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              03:59
 99 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      04:34
100 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
101 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
102 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin
103 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
104 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                04:37
105 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          04:42
106 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     05:01
107 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              05:18
108 Niccol? Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
109 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                             05:48
110 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
111 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      06:12
112 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           07:12
113 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
114 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling             07:37
115 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
116 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     07:52
117 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
118 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling
119 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal                              08:35
120 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
121 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia
122 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr                                 08:42
123 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin                  11:35
124 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
125 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling
126 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
127 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
128 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
129 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
130 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
131 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team

Klasyfikacja po 3. etapie

  1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        10:17:06
  2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            00:07
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:09
  4 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:15
  5 Jack Haig (Aus) UniSA-Australia
  6 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
  7 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
  8 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 10 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            00:22
 11 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       00:23
 12 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team                  00:25
 13 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 14 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 15 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  00:27
 16 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      00:28
 17 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 19 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin                          00:31
 20 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 21 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 22 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 23 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 24 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             00:37
 25 Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia                          00:39
 26 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          00:43
 27 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       00:45
 28 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               00:52
 29 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 30 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 31 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 32 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 33 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:00
 34 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing
 35 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step          01:17
 36 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       01:24
 37 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 38 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 39 Robert Power (Aus) UniSA-Australia                           01:25
 40 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      01:26
 41 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                          01:34
 42 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
 43 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                01:38
 44 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin
 45 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       01:52
 46 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              01:59
 47 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 48 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        02:06
 49 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          02:09
 50 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 51 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       02:33
 52 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                     02:41
 53 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling               02:42
 54 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                    02:51
 55 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             02:58
 56 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     03:03
 57 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                03:05
 58 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          03:06
 59 Timothy Roe (Aus) Drapac Professional Cycling                03:24
 60 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          03:41
 61 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              03:42
 62 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 63 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         03:45
 64 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
 65 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 66 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         03:51
 67 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               03:52
 68 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          04:08
 69 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   04:10
 70 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            04:31
 71 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                 04:44
 72 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              04:52
 73 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      05:00
 74 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           05:06
 75 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  05:11
 76 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        05:12
 77 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team                              05:16
 78 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          05:18
 79 Niccol? Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        05:28
 80 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         05:35
 81 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           05:54
 82 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 83 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        06:10
 84 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       06:55
 85 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             06:57
 86 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           06:58
 87 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia                        07:34
 88 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      07:44
 89 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha                         07:51
 90 Gregory Henderson (NZl) Lotto Soudal                         07:57
 91 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       08:14
 92 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling             08:29
 93 Alex Edmondson (Aus) UniSA-Australia                         09:12
 94 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             09:24
 95 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    09:29
 96 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        09:46
 97 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                10:32
 98 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          10:40
 99 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               11:18
100 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           11:32
101 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         11:35
102 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       11:44
103 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              12:02
104 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      12:09
105 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin                  12:31
106 Martin Kohler (Swi) Drapac Professional Cycling              13:31
107 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia                     14:33
108 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     15:01
109 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        15:13
110 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling               15:18
111 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           15:46
112 Miles Scotson (Aus) UniSA-Australia                          16:25
113 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal                              18:12
114 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
115 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              18:51
116 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr                                 19:04
117 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                             20:01
118 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
119 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     20:58
120 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               22:03
121 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                       22:28
122 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      23:24
123 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          23:32
124 Barry Markus (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        23:33
125 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           25:26
126 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            25:28
127 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             25:45
128 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       27:56
129 Boris Vallée (Bel) Lotto Soudal                              28:39
130 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling             31:21
131 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    31:39

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: