Peter Sagan planuje sezon 2015

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

Słowacki champion przygotowuje się do kampanii klasyków i batalii o czwartą z rzędu koszulkę najlepszego sprintera Tour de France.

Peter Sagan i ekipa Tinkoff-Saxo przedstawiła plan startów słowackiego kolarza na sezon 2015. Kalendarz startów nie różni się znacząco od tego z 2014 roku. Według Biciciclismo Słowak ściganie rozpocznie na trasie Tour of Qatar i Tour of Oman. To w zasadzie jedyna zmiana - w ubiegłym roku Sagan nogi rozgrzewał w Argentynie i na trasie inauguracyjnej edycji Dubai Tour.

Marzec to już początek zmagania w największych klasykach świata, a pierwszym celem Sagana będzie Mediolan - San Remo (22 marca). Słowak był już niegdyś o krok od dopisania do swoich palmares zwycięstwa w prestiżowej imprezie, ale na przeszkodzie w finałowej rozgrywce stanął Niemiec Gerald Ciolek. 24-latek do startu w najdłuższym klasyku świata przygotuje się na trasie Tirreno-Adriatico (6-11 marca), próbując powiększyć liczbę dotychczas odniesionych triumfów etapowych.

Mediolan-San Remo zapoczątkuje serię startów w wyścigach jednodniowych na północy - najpierw wygrane już przed rokiem E3 Harelbeke (27 marca), potem zdobyte w 2013 roku Gandawa-Wevelgem (29 marca), a w końcu niepodbite jeszcze bruki Ronde van Vlaanderen (5 kwietnia). Po starciu z kostką Flandrii Sagan pojedzie w płaskim jak stół Scheldeprijs (8 kwietnia), by kampanię wiosenną zakończyć startem w Paryż-Roubaix (12 kwietnia).

Jak dotąd najlepszymi wynikami 24-latka we "Flandrii" to 2. (2013) i 5. (2012) miejsce, natomiast na welodromie w Roubaix najlepszym jego osiągnięciem jest 6. lokata z ubiegłego roku.

Sagan po przebrnięciu "piekła północy" tradycyjnie zaliczy prawie miesięczny odpoczynek, po czym do ścigania powróci za oceanem, biorąc udział w Tour of California (10-17 maja). Słowak w karierze wygrał tam już 11 etapów i w tym roku po raz kolejny będzie chciał ten dorobek powiększyć.

Celem sezonu jest dla kolarza Tinkoff-Saxo start w Tour de France, do którego, jak co roku, przygotuje się na trasie Tour de Suisse (13-21 czerwca) i mistrzostw Słowacji.

Liderem zespołu Tinkoff-Saxo na "Wielką Pętlę" ma być Alberto Contador, który celuje w dublet Giro-Tour. Sagan w ostatnich trzech edycjach Touru wygrał cztery etapy i trzykrotnie dekorowany był zieloną koszulką najlepszego sprintera. Tym razem jego rola nie jest tak jasna - wcześniejsze zapowiedzi włodarzy zespołów nie ujmowały walki o maillot vert, a raczej koncentracje na wygranych etapowych i pomocy "El Pistolero",

fot. Jakub Zimoch/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: