Vuelta a Espana 2014: Fabio Aru najbardziej zdecydowanym 18. etapu

Fabio Aru (Astana) po finiszu na Monte Castorve en Meis wygrał 18. odcinek hiszpańskiego Grand Touru. Liderem pozostał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Włoski wspinacz na finiszu zdystansował Christophera Froome'a (Team Sky). Po trzecie miejsce, 13 sekund później, sięgnął Alejandro Valverde (Movistar Team).

W klasyfikacji generalnej zmiany - prowadzi wciąż Contador, ale na drugie miejsce awansował Froome. Brytyjczyk do Hiszpana traci 1:19 i ma 13 sekund zapasu nad trzecim Valverde.

Zmagania na 18. etapie rozpoczęto bez Roberta Gesinka (Belkin), Toma Boonena (OPQS) i Fabiana Cancellary (Trek Factory Racing). Zrezygnował też Koen De Kort (Giant-Shimano), pokonany przez infekcję.

Etap nie nastręczał większych trudności - płaski 126-kilometrowy odcinek prowadził do stóp podjazdu Monte Castrove (kat. 2; 6,5 km; 7%), który na ostatnich kilometrach kolarze pokonywali dwukrotnie, za drugim podejściem finiszując na jego szczycie.

Ucieczka wykrystalizowała się dopiero po 65 kilometrach, a w czołówce znaleźli się Hiszpan Luis Leon Sanchez (Caja Rural-Segros RGA) i dwóch Francuzów - Johan Le Bon (FDJ.fr) i Hubert Dupont (Ag2r La Mondiale).

Trójce udało się odjechać na 3:47, a Le Bon zgarnął punkty na lotnym finiszu, ale praca zespołu Movistar zbiła przewagę do zaledwie 35 sekund. Peletonowi nie spieszyło się jednak bardzo na pierwszym podjeździe, z czego skwapliwie skorzystał Sanchez, odrywając się od kolegów z ucieczki i zgarniając upragnione punkty do klasyfikacji górskiej.

Harce na tym jednak się skończyły. Uciekinierów wyłapano 16 kilometrów przed metą, a 40-osobowy peleton pod komendą ekipy Sky ruszył w kierunku ostatniej wspinaczki.

Walkę na lotnym finiszu animowali kolarze Movistaru i Christopher Froome, a Brytyjczyk zdołał zgarnąć sekundę bonifikaty.

Początek podjazdu zaznaczył się próbami odjazdu - próbowali Christophe Le Mevel (Cofidis) i Alessandro De Marchi (Cannondale), ale za ich plecami, na ostrym fragmencie podjazdu szybko zorganizowali się liderzy wyścigu. Organizacja ta nie trwała długo - konkurs oglądania okularów rywali trwał w najlepsze, a ataki przeprowadzać zaczęli Warren Barguil (Giant-Shimano) i Jerome Coppel (Cofidis).

Temu ostatniemu udało się odjechać na kilka sekund, ale 3,5 kilometra przed metą skontrował go Fabio Aru (Astana). 700 metrów dalej ruszył Joaquin Rodriguez (Katusha), na kole wlokąc Alejnadro Valverde (Movistar Team), Alberto Contadora (Tinkoff0Saxo) i Froome'a. Gonił Samuel Sanchez (BMC), a na jego kole utrzymać się próbował Daniel Navarro (Cofidis).

Brytyjczyk nie zamierzał bawić się w szachy i odjechał trójce Hiszpanów. Wraz z Aru udało mu się dotrzeć do szczytu i na zjeździe utrzymać przewagę nad czarującą się trójką. Młody Włoch zachował więcej sił na finisz i bez trudu ograł chudego kolarza pochodzącego z Kenii.

Valverde kreskę minął jako trzeci, 13 sekund później, tracąc na rzecz Froome'a drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

fot. Lapresse

Wyniki 18. etapu Vuelta a Espana 2014 (WT), A Estrada - Monte Castrove en Meis (157 km):

Miejsca polskich zawodników:
28. Przemysław Niemiec + 3:25
135. Karol Domagalski + 20:49
137. Maciej Bodnar + 20:49

po etapie

26. Przemysław Niemiec + 54:22
121. Maciej Bodnar + 3:16:26
125. Karol Domagalski + 3:19:45

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                            3:47:17
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:01
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:13
  4 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha
  5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
  6 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                00:17
  7 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       00:33
  8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:48
  9 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 10 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 11 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
 12 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
 13 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           01:12
 14 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 15 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 16 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 17 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 18 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 19 Maxime Medrel (Fra) Team Europcar                            01:15
 20 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               01:35
 21 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     01:36
 22 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              02:04
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           02:24
 24 Wilco Kelderman (Ned) Belkin
 25 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  02:27
 26 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         02:45
 27 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        02:54
 28 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       03:25
 29 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              03:32
 30 Chris Anker Sorensen (Den) Tinkoff-Saxo                      04:05
 31 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            04:17
 32 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 33 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        04:39
 34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           04:53
 35 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 36 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 37 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            05:49
 38 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         06:39
 39 Laurens ten Dam (Ned) Belkin                                 07:10
 40 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
 41 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 42 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp
 43 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           08:11
 44 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
 45 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 46 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 47 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   10:46
 48 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 49 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 50 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha
 51 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           11:55
 52 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       13:57
 53 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 54 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 55 Stef Clement (Ned) Belkin
 56 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
 57 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
 58 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 59 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 60 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 61 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 62 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
 63 Paul Martens (Ger) Belkin
 64 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 65 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
 66 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 67 George Bennett (NZl) Cannondale
 68 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 69 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
 70 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 71 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                          16:11
 72 Dan Craven (Nam) Team Europcar
 73 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 74 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 75 Francisco Javier Aramendia Llorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 76 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
 77 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 78 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 79 Martijn Keizer (Ned) Belkin
 80 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 81 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                             16:15
 82 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 83 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        17:34
 84 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                          20:49
 85 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
 86 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
 87 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 88 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
 89 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 90 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
 91 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 92 Robert Wagner (Ger) Belkin
 93 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 94 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 95 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr
 96 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 97 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol
 98 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 99 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
100 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
101 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
102 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
103 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
104 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
105 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step
106 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
107 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
108 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
109 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
110 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
111 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
112 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
113 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
114 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
115 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
116 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
117 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
118 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
119 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
120 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp
121 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge
122 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp
123 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
124 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
125 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
126 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
127 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
128 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
129 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
130 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
131 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
132 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
133 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
134 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
135 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural-Seguros RGA
136 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
137 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
138 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
139 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
140 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
141 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
142 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
143 Jacobus Venter (RSA) MTN - Qhubeka
144 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
145 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
146 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp
147 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
148 David Millar (GBr) Garmin Sharp
149 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
150 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
151 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
152 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
153 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp
154 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
155 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
156 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
157 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
158 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
159 Luke Rowe (GBr) Team Sky
160 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
161 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
162 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
163 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           21:02
164 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
DNS Robert Gesink (Ned) Belkin
DNS Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
DNS Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
DNS Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
DNF Koen de Kort (Ned) Team Giant-Shimano

Punkty

Lotna premia 1

  1 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                        4 pkt
  2 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               2
  3 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             1

Lotna premia 2

  1 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                      4 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                2
  3 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 1

Meta

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 25 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               20
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 16
  4 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                     14
  5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     12
  6 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                   10
  7 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           9
  8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       8
  9 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  7
 10 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          6
 11 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                       5
 12 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 4
 13 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               3
 14 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   2
 15 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                         1

Premie górskie

Alto Monte Castrove (kat. 2; 133,1 km)

  1 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               5 pkt
  2 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             3
  3 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       1

Alto Monte Castrove (kat. 2; meta; 156,3 km)

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                5 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  3
  3 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      1

Drużynowo

  1 Team Katusha                                              11:24:04
  2 Cofidis, Solutions Crédits                                   01:08
  3 Tinkoff - Saxo                                               02:31
  4 BMC Racing Team                                              03:33
  5 Astana Pro Team                                              05:34
  6 Team SKY                                                     07:11
  7 Garmin Sharp                                                 10:38
  8 Movistar Team                                                12:20
  9 MTN - Qhubeka                                                14:07
 10 Team Europcar                                                14:11
 11 Caja Rural - Seguros RGA                                     14:26
 12 Cannondale Pro Cycling                                       17:11
 13 Belkin                                                       21:18
 14 Lotto Belisol                                                25:53
 15 Team Giant - Shimano                                         28:43
 16 Lampre - Merida                                              29:06
 17 FDJ.fr                                                       39:38
 18 AG2R La Mondiale                                             41:30
 19 Omega Pharma - Quick-Step                                    48:44
 20 IAM Cycling                                                  53:22
 21 Trek Factory Racing                                       01:00:14
 22 Orica GreenEdge

Klasyfikacja po 18. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo               71:38:37
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            01:19
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              01:32
  4 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                  02:29
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              03:15
  6 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                             06:52
  7 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                06:59
  8 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      09:12
  9 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       09:44
 10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                              09:45
 11 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   12:49
 12 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          14:15
 13 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            18:15
 14 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 20:05
 15 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          21:55
 16 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           22:10
 17 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                   22:33
 18 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     30:16
 19 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           31:51
 20 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     36:54
 21 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              39:03
 22 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         44:26
 23 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              46:09
 24 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  50:23
 25 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            53:39
 26 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       54:22
 27 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp          57:32
 28 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                   01:03:31
 29 Chris Anker S?rensen (Den) Tinkoff-Saxo                   01:08:54
 30 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team               01:11:53
 31 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge          01:13:20
 32 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    01:16:14
 33 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:16:54
 34 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team             01:19:58
 35 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                01:20:12
 36 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:21:47
 37 Laurens ten Dam (Ned) Belkin                              01:27:17
 38 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         01:27:38
 39 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              01:28:23
 40 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                        01:28:35
 41 Maxime Medrel (Fra) Team Europcar                         01:29:47
 42 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                      01:31:24
 43 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    01:32:25
 44 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             01:33:16
 45 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               01:39:22
 46 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                01:42:18
 47 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:42:29
 48 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                        01:43:38
 49 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                         01:46:05
 50 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                  01:47:28
 51 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                           01:49:32
 52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:50:11
 53 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits       01:50:56
 54 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        01:52:26
 55 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      01:55:12
 56 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                        01:59:47
 57 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  02:02:15
 58 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                        02:02:22
 59 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         02:02:35
 60 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     02:02:39
 61 Paul Martens (Ger) Belkin                                 02:03:02
 62 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka            02:03:34
 63 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                     02:07:18
 64 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                02:08:40
 65 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    02:09:26
 66 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team          02:13:46
 67 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                        02:16:16
 68 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                              02:17:16
 69 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:20:01
 70 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Ste  02:24:48
 71 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                 02:25:12
 72 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                     02:26:10
 73 Stef Clement (Ned) Belkin                                 02:26:19
 74 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                   02:27:17
 75 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:29:30
 76 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                02:30:55
 77 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        02:32:18
 78 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        02:32:35
 79 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                             02:32:59
 80 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                    02:34:33
 81 Martijn Keizer (Ned) Belkin                               02:37:23
 82 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                         02:37:40
 83 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                      02:38:29
 84 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing              02:40:27
 85 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                          02:40:55
 86 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                        02:41:07
 87 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits            02:41:09
 88 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                   02:41:19
 89 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                           02:41:35
 90 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp              02:41:42
 91 George Bennett (NZl) Cannondale                           02:41:45
 92 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                          02:42:54
 93 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                  02:46:24
 94 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida              02:47:49
 95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano              02:51:25
 96 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                       02:51:55
 97 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka            02:53:00
 98 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha                     02:53:07
 99 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                        02:57:27
100 Francisco Javier Aramendia Llorente (Spa) Caja Rural-Seg  02:57:59
101 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   03:02:23
102 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                               03:03:03
103 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                          03:03:06
104 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        03:03:13
105 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                     03:03:49
106 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                     03:04:06
107 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  03:04:22
108 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                      03:05:09
109 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                     03:05:40
110 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
111 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                          03:06:16
112 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     03:06:28
113 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         03:06:51
114 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            03:07:30
115 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                        03:08:29
116 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                       03:09:49
117 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:10:42
118 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:11:26
119 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              03:12:36
120 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:15:22
121 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            03:16:26
122 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               03:18:04
123 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          03:19:27
124 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp                      03:19:37
125 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural-Seguros RGA             03:19:45
126 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   03:20:58
127 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA    03:21:44
128 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                          03:21:49
129 Jacobus Venter (RSA) MTN - Qhubeka                        03:23:47
130 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo               03:26:11
131 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                          03:30:58
132 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                          03:33:02
133 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                      03:33:08
134 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    03:33:24
135 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                   03:34:44
136 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol                     03:36:34
137 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          03:37:13
138 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step             03:39:42
139 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                  03:40:27
140 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale                 03:43:22
141 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                         03:44:36
142 David Millar (GBr) Garmin Sharp                           03:46:34
143 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                        03:47:42
144 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  03:48:13
145 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida             03:48:26
146 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       03:48:37
147 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                           03:49:58
148 Dan Craven (Nam) Team Europcar                            03:50:58
149 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                            03:51:32
150 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                             03:54:48
151 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                     03:56:28
152 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                         03:57:18
153 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                       03:59:07
154 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                     03:59:34
155 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits              04:04:27
156 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                    04:05:40
157 Robert Wagner (Ger) Belkin                                04:05:55
158 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                   04:08:23
159 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    04:08:28
160 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA              04:10:19
161 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                               04:11:53
162 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      04:16:03
163 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale      04:34:19
164 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                     04:37:17

Klasyfikacja punktowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                        149 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                130
  3 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                    120
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              117
  5 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                    103
  6 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                          93
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 91
  8 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                80
  9 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                        56
 10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               55
 11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits          53
 12 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                 49
 13 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                   48
 14 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      44
 15 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                             44
 16 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           43
 17 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                    35
 18 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                           34
 19 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                          29
 20 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        28

Klasyfikacja górska

  1 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              58 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 30
  3 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     24
  4 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                          20
  5 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          20
  6 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        18
  7 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           18
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               18
  9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               16
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 15
 11 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                               13
 12 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                     13
 13 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        11
 14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                              11
 15 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                  8
 16 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               8
 17 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          7
 18 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                      7
 19 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                7
 20 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                             6

Klasyfikacja wszechstronnych

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      7 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  7
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               14
  4 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                     21
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 22
  6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               44
  7 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        46
  8 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                          49
  9 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                   60
 10 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                 67
 11 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           83
 12 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                      96
 13 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                               97
 14 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                            98
 15 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                              102
 16 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                       106
 17 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           110
 18 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                             115
 19 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                     120
 20 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                             126

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Katusha                                             214:54:51
  2 Movistar Team                                                26:32
  3 Tinkoff - Saxo                                               32:55
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                   34:05
  5 Team SKY                                                     53:45
  6 Astana Pro Team                                              54:08
  7 BMC Racing Team                                           01:01:25
  8 Garmin Sharp                                              01:03:27
  9 Belkin                                                    01:29:32
 10 Omega Pharma - Quick-Step                                 01:52:59
 11 Lampre - Merida                                           02:00:16
 12 Lotto Belisol                                             02:17:23
 13 Caja Rural - Seguros RGA                                  02:24:30
 14 MTN - Qhubeka                                             02:31:03
 15 Team Europcar                                             02:42:51
 16 Team Giant - Shimano                                      03:02:49
 17 Cannondale Pro Cycling                                    03:22:13
 18 Orica GreenEdge                                           04:15:02
 19 Trek Factory Racing                                       04:29:02
 20 AG2R La Mondiale                                          05:00:11
 21 FDJ.fr                                                    05:28:17
 22 IAM Cycling                                               07:25:07

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: