Tour of Britain 2014: etap 5

Matthias Brandle (IAM Cycling) po całodniowej ucieczce triumfował na piątym odcinku brytyjskiej imprezy. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu zachował Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step).

Austriak do mety w Exter dojechał przed swoimi kompanami z ucieczki - Shanem Archboldem (An Post Chainreaction) i Maartenem Wynantsem (Belkin).

7. finiszował Michał Kwiatkowski. W peletonie do mety dotarli też pozostali dwaj inni Polacy - 29. był Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), 37. Sylwester Szmyd (Movistar Team). 57 sekund stracił Marcin Białobłocki (Velosure Giordana).

Pagórki i dwie premie górskie zachęciły harcowników do prób zawiązania odjazdu już na początku etapu. W odjeździe znaleźli się Maarten Wynants (Belkin), Shane Archbold (An Post-Chainreaction), Andreas Stauff (MTN-Qhubeka) i Matthias Brandle (IAM Cycling).

Peleton kontrolowany przez zawodników Garmin-Sharp nie zamierzał odpuścić nikomu i czwórce udało się wypracować jedynie dwie i pół minuty przewagi. Akcje atakujących stały słabo, jednak taktyka niedrażnienia grupy okazała się skuteczna - kolarze Jonathana Vaughtersa obudzili się 20 kilometrów przed metą, z niepokojem obserwując, że różnica wciąż utrzymuje się na poziomie 2 minut.

Do przodu zaczęli przesuwać się zawodnicy Movistaru oraz Omega Pharma-Quick Step, prowadząc jadącego w żółtej koszulce Kwiatkowskiego. Przeciskali się też kolarze Bardiani, próbując ustawić Edoardo Zardiniego na dobrej pozycji przed Stoke Hill - górską premią zlokalizowaną w końcówce.

10 kilometrów przed metą do odrobienia wciąż pozostawało półtorej minuty. 5 kilometrów dalej różnica wynosiła już 40 sekund, a swoich sił w solowej akcji próbował Brandle.

Austriakowi szło bardzo dobrze - na szczyt ostatniego wzniesienia dotarł 25 sekund przed grupą i samotnie rozpoczął finałowe dwa kilometry. Grupa nie zdołała dogonić ani jego ani Archbolda i Wynantsa, którzy dopełnili podium.

Kwiatkowski finiszował 7., broniąc koszulki lidera wyścigu.

fot. IAM Cycling

Wyniki 5. etapu Tour of Britain 2014 (2.HC), Exmouth - Exeter (177,3 km):

  1 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                         4:32:03
  2 Shane Archbold (NZl) An Post-Chainreaction                   00:08
  3 Maarten Wynants (Bel) Belkin
  4 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           00:14
  5 Ben Swift (GBr) Team Sky
  6 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
  7 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-QuickStep
  8 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling
  9 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 10 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
 11 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 12 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 13 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh
 14 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 15 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
 16 Jon Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team
 17 Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura
 18 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka
 19 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 20 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 21 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 22 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 23 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin-Sharp
 24 Leopold König (Cze) Team NetApp-Endura
 25 Steve Lampier (GBr) Giordana Racing Team
 26 Karel Hnik (Cze) MTN-Qhubeka
 27 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
 28 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 29 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-QuickStep
 30 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky
 31 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling
 32 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JTL
 33 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Belkin
 34 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN-Qhubeka
 35 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 36 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 37 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team
 38 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
 39 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         00:48
 40 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis
 41 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-QuickStep                  00:53
 42 Owain Doull (GBr) An Post-Chainreaction
 43 Enrique Sanz Unzue (Esp) Movistar Team
 44 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
 45 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
 46 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          00:57
 47 Alex Peters (GBr) Madison Genesis
 48 George Atkins (GBr) Team Raleigh
 49 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk
 50 Kristian House (GBr) Rapha Condor JTL
 51 Marcin Białobłocki (Pol) Giordana Racing Team
 52 Germain Burton (GBr) Great Britain
 53 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
 54 Dale Appleby (GBr) NFTO                                      01:29
 55 Chris Opie (GBr) Rapha Condor JTL
 56 Nathan Edmondson (GBr) Giordana Racing Team                  01:45
 57 Ryan Mullen (Irl) An Post-Chainreaction                      01:56
 58 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 59 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 60 Bol Jetse (Ned) Belkin
 61 Michael James Northey (NZl) Madison Genesis
 62 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           02:12
 63 Adam Blythe (GBr) NFTO
 64 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                00:14
 65 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis                              02:12
 66 Bram Tankink (Ned) Belkin
 67 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura                      03:02
 68 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura
 69 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 70 James Lowsley Williams (GBr) NFTO
 71 Thomas Moses (GBr) Rapha Condor JTL
 72 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction
 73 Robert Partridge (GBr) Giordana Racing Team
 74 James Moss (GBr) Giordana Racing Team
 75 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 76 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
 77 Bradley Morgan (GBr) Giordana Racing Team
 78 Thomas Scully (NZl) Madison Genesis
 79 Joshua Hunt (GBr) NFTO
 80 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh
 81 Jim Songezo (Rsa) MTN-Qhubeka
 82 Linus Gerdemann (Ger) MTN-Qhubeka
 83 Mark Christian (GBr) Team Raleigh
 84 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team
 85 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                         00:14
 86 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           03:40
 87 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    03:50
 88 Markus Barry (Ned) Belkin
 89 Rick Flens (Ned) Belkin
 90 Jack Wilson (Irl) An Post-Chainreaction
 91 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh                            03:59
 92 Daniel McLay (GBr) Great Britain
 93 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                       04:32
 94 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
 95 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 96 Christopher Latham (GBr) Great Britain
 97 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
 98 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
 99 Christopher Lawless (GBr) Great Britain
100 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team
101 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh
102 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
103 Dylan Girdlestone (Rsa) Garmin-Sharp
104 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
105 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
106 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
107 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-QuickStep
108 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk
109 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-QuickStep                   04:53
110 Lasse Norman Hansen (Den) Garmin-Sharp                       05:07
111 Glen O'Shea (Aus) An Post-Chainreaction
112 Jonathan Mould (GBr) NFTO                                    06:13
113 Samuel Harrison (GBr) NFTO
114 Sam Bennett (Irl) Team NetApp-Endura                         06:29

Klasyfikacja po 5. etapie

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-QuickStep           20:21:50
  2 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           00:03
  3 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            00:14
  4 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
  5 Jon Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team                    00:23
  6 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                               00:27
  7 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky
  8 Leopold König (Cze) Team NetApp-Endura                       00:29
  9 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling
 10 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        00:40
 11 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           00:45
 12 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin-Sharp                          00:48
 13 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp                                00:54
 14 Steve Lampier (GBr) Giordana Racing Team                     00:58
 15 Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura                           01:00
 16 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   01:03
 17 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 18 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                01:05
 19 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                           01:10
 20 Karel Hnik (Cze) MTN-Qhubeka                                 01:14
 21 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             01:25
 22 Matthieu Boulo (Fra) Team Raleigh                            01:26
 23 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JTL                       01:28
 24 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-QuickStep                    01:31
 25 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             01:41
 26 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka
 27 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Belkin                            01:51
 28 Alex Peters (GBr) Madison Genesis                            01:56
 29 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team                          02:23
 30 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     02:26
 31 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                         02:30
 32 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           02:35
 33 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis                           02:42
 34 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              02:51
 35 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN-Qhubeka                         03:17
 36 Bram Tankink (Ned) Belkin                                    03:29
 37 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          03:53
 38 Marcin Białobłocki (Pol) Giordana Racing Team                04:55
 39 George Atkins (GBr) Team Raleigh                             05:06
 40 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura                           05:10
 41 Maarten Wynants (Bel) Belkin                                 05:16
 42 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura                      05:20
 43 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team                       05:30
 44 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp                             06:41
 45 Mark Christian (GBr) Team Raleigh                            07:16
 46 Kristian House (GBr) Rapha Condor JTL                        07:54
 47 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk                    07:59
 48 Dale Appleby (GBr) NFTO                                      08:17
 49 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka                             08:21
 50 Michael James Northey (NZl) Madison Genesis                  08:27
 51 Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team                     08:36
 52 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         08:38
 53 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           08:47
 54 Owain Doull (GBr) An Post-Chainreaction                      09:15
 55 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           09:42
 56 Nathan Edmondson (GBr) Giordana Racing Team                  09:53
 57 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                       09:57
 58 Dylan Girdlestone (Rsa) Garmin-Sharp                         10:07
 59 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          10:40
 60 Bol Jetse (Ned) Belkin
 61 Adam Blythe (GBr) NFTO                                       10:46
 62 Morgan Kneisky (Fra) Team Raleigh                            11:39
 63 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-QuickStep                  11:40
 64 Shane Archbold (NZl) An Post-Chainreaction                   11:44
 65 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    11:56
 66 Enrique Sanz Unzue (Esp) Movistar Team                       12:20
 67 Thomas Moses (GBr) Rapha Condor JTL
 68 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-QuickStep                   12:32
 69 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura                       12:47
 70 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp                              12:52
 71 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-QuickStep                    12:56
 72 Linus Gerdemann (Ger) MTN-Qhubeka                            13:03
 73 Daniel McLay (GBr) Great Britain                             13:50
 74 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling                                 13:57
 75 Rick Flens (Ned) Belkin                                      14:33
 76 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep                  15:07
 77 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                         15:13
 78 Lasse Norman Hansen (Den) Garmin-Sharp                       15:21
 79 Robert Partridge (GBr) Giordana Racing Team                  15:29
 80 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team                       15:37
 81 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            15:40
 82 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team                          16:00
 83 Thomas Scully (NZl) Madison Genesis                          16:14
 84 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                     16:33
 85 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                         17:11
 86 Germain Burton (GBr) Great Britain                           17:29
 87 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction                     17:32
 88 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk                   18:11
 89 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis                              18:32
 90 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                       18:55
 91 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             19:45
 92 Jim Songezo (Rsa) MTN-Qhubeka                                19:53
 93 Yanto Barker (GBr) Team Raleigh                              21:07
 94 Glen O'Shea (Aus) An Post-Chainreaction                      22:14
 95 Jonathan Mould (GBr) NFTO                                    22:48
 96 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                      23:30
 97 Ryan Mullen (Irl) An Post-Chainreaction                      24:35
 98 Sam Bennett (Irl) Team NetApp-Endura                         24:53
 99 Chris Opie (GBr) Rapha Condor JTL                            27:26
100 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                28:14
101 Ian Wilkinson (GBr) Team Raleigh                             29:24
102 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk                      29:29
103 Markus Barry (Ned) Belkin                                    30:31
104 Bradley Morgan (GBr) Giordana Racing Team                    31:06
105 Samuel Harrison (GBr) NFTO                                   31:30
106 James Moss (GBr) Giordana Racing Team                        32:11
107 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            32:53
108 Christopher Latham (GBr) Great Britain                       36:11
109 Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF                           37:16
110 Joshua Hunt (GBr) NFTO                                       37:30
111 James Lowsley Williams (GBr) NFTO                            38:12
112 Jack Wilson (Irl) An Post-Chainreaction                      41:42
113 Christopher Lawless (GBr) Great Britain                      44:50
114 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                       46:19

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: