Torowe Mistrzostwa Polski 2014: komplet wyników

Za nami Torowe Mistrzostwa Polski, rozegrane na welodromie w podwarszawskim Pruszkowie.

Rywalizacja o medale, koszulki i tytuły mistrza Polski odbyły się w dniach 3-6 września. W sumie rozdano 18 kompletów medali.

Najwięcej krążków zdobyli Adrian Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska) i Krzysztof Maksel (ALKS Stal Grudziądz). Obaj zdobyli po 3 złote medale, a pierwszy z nich z Pruszkowa wyjechał dodatkowo ze srebrem. Maksel do swojego złotego dorobku dołożył z kolei brąz. Trzy złotka zdobyła też Małgorzata Wojtyra (BoGo Szczecin).

W rywalizacji zespołowej najwięcej krążków wywalczyli zawodnicy ALKS Stal Grudziądz, do domu wracając z workiem 10 medali. 7 krążków, w tym 4 złote, zawisło na szyi zawodników reprezentantów Sante Whistle Ziemia Brzeska. Tyle samo medali wywalczyły kolarki BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Tuż za podium, z 6 medalami na koncie, uplasowali się kolarze i kolarki Piotra Brońskiego z Tarnowa Podgórnego.

Tabela medalowa Torowych MP 2014:

1. ALKS Stal Grudziądz                   10 (3 - 2 - 5)
2. Sante Whistle Ziemia Brzeska           7 (4 - 3 - 0)
3. BCM Nowatex Ziemia Darłowska           7 (1 - 5 - 1)
4. KK Tarnovia Tarnowo Podgórne           6 (1 - 2 - 3)
5. BoGo Szczecin                          5 (3 - 2 - 0)
6. GK Żyrardów                            4 (2 - 1 - 1)
7. GK Piast Szczecin                      4 (1 - 3 - 0)
8. CCC Polsat Polkowice                   4 (1 - 1 - 2)
9. MKS Emdek Bydgoszcz                    2 (1 - 0 - 1)
10. UKS Jedynka Limaro Kórnik             2 (1 - 0 - 1)
11. Pogoń Mostostal Puławy                2 (0 - 0 - 2)
12. UKS Koźminianka Koźminek              2 (0 - 0 - 2)

Dzień 1

Otwarciem zmagań na torze były wyścigi punktowe. Złoto wśród kobiet wywalczyła Małgorzata Wojtyra (Bo Go Szczecin), o 8 punktów pokonując Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i o 11 Łucję Pietrzak (UKS Koźminianka Koźminek). W wyścigu panów różnice były mniejsze - zwycięski Mateusz Nowaczek (Sante BSA Whistle Team) pokonał o dwa punkty Borysa Korczyńskiego (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Adriana Kurka (CCC Polsat Polkowice).

Wyniki:

Wyścig punktowy: mężczyźni; kobiety.

Dzień 2

Czwartkowe zmagania na pruszkowskiej BGŻ Arena rozpoczęły się od wyścigu drużynowego na dochodzenie. Złoto w tej konkurencji, w rywalizacji pań zdobył UKS Jedynka Limaro Kórnik 1 w składzie: Nikol Płosaj, Natalia Radzicka, Alicja Ratajczak, Weronika Humelt. W finale pokonały one ALKS Stal Grudziądz (Karolina Karasiewicz, Aleksandra Kardas, Patrycja Dąbrowska i Karolina Pizoń). Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyły kolejne podopieczne Roberta Taciaka (startujące w trójkę) - Viktoria Żagleń, Natalia Morytko i Natalia Nowotarska.

Najlepszą drużyną męską była Sante Whistle Ziemia Brzeska - Andrzej Bartkiewicz, Piotr Skarżyński, Adrian Tekliński, Mateusz Nowaczek. Srebro wywalczyli Kacper Kistowski, Wojciech Sykała, Marcin Karbowy i Borys Korczyński z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Na najniższym stopniu podium stanęli Mariusz Gąsiorowski, Marceli Zieliński, Mateusz Nowak i Błażej Sas reprezentujący ALKS Stal Grudziądz.

W sprincie drużynowym kobiet triumfowała Urszula Łoś i Natalia Rutkowska (GK Żyrardów). O zaledwie 0,1 sekundy pokonały one Katarzynę Kirschenstein i Marlenę Karwacką (BCM Nowatex Ziemia Darłowska 1). W finale B zwyciężyły Dominika Borkowska i Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Na podium sprintu drużynowego mężczyzn stanęły dwie grupy ALKS Stal Grudziądz. Na najwyższym stopniu zameldowali się Mateusz Lipa, Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel i Grzegorz Drejgier, a na najniższym Mariusz Gąsiorowski, Mateusz Nowak i Lucjusz Kardaś. Obok nich, na 2. miejscu znalazła się trójka z GK Piast Szczecin - Damian Zieliński, Maciej Bielecki i Kamil Kuczyński.

Podium scratchu kobiet wyglądało zupełnie tak samo jak to z wyścigu punktowego - ponownie najlepsza okazała się Wojtyra, a za jej plecami uplasowały się Pikulik i Pietrzak. Wśród panów najlepszy okazał się Adrian Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska), pokonując Mateusza Nowaka (CCC Polsat Polkowice) i Rafała Jeziorskiego (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Wyniki:

Wyścig drużynowy na dochodzenie: kobiety; mężczyźni;

Sprint drużynowy: kobiety, mężczyźni;

Scratch: kobiety, mężczyźni.

Dzień 3

Rywalizację otworzyły sprinty, a po koszulki mistrza Polski sięgnęli Urszula Łoś (GK Żyrardów) i Damian Zieliński (Piast Szczecin). Pojedynki o brąz wygrali z kolei Dominika Borkowska (KK Tarovia Tarnowo Podgórne) i Krzysztof Maksel.

Od scratchu, wyścigu indywidualnego na dochodzenie i wyścigu eliminacyjnego rozpoczęła się rywalizacja w omnium. W pierwszej konkurencji najlepsi byli odpowiednio Tobiasz Pawlak (wraz z Kacprem Kistowskim nadrobili 1 okrążenie) oraz Edyta Jasińska. Wyścig indywidualny był nie tylko jednym z elementów omnium, ale też oddzielnym wyścigiem, w którym można było zdobyć medale. Wśród panów wygrał Andrzej Bartkiewicz (Sante Whistle Ziemia Brzeska) i został on mistrzem Polski. Srebro zdobył Adrian Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska), a brąz Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice). Bartkiewicz nie startuje w omnium, więc w sześcioboju najlepszy wynik w tej konkurencji zanotował Tekliński.

Edyta Jasińska (MKS Emdek Bydgoszcz) wygrała w wyścigu na 3 kilometry kobiet i zdobyła złoto w tej konkurencji. Na podium stanęły również Małgorzata Wojtyra (GK BoGo Szczecin) oraz Natalia Rutkowska (GK Żyrardów). Cała trójka startuje również w omnium.

W trzeciej konkurencji omnium, wyścigu eliminacyjnym zwyciężyli Małgorzata Wojtyra oraz Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice).

Wyniki:

Sprint: kobiety, mężczyźni;

Wyścig na 4km (mężczyźni);

Wyścig na 3km (kobiety);

Omnium:

Scratch: kobiety; mężczyźni;

Wyścig eliminacyjny: kobiety; mężczyźni.

Dzień 4:

W keirinie mężczyzn złoto wywalczył Krzysztof Maksel (ALKS Stal Grudziądz), pokonując w finale Kamila Kuczyńskiego (GK Piast Szczecin) i Grzegorza Drejgiera (ALKS Stal Grudziądz). Wśród kobiet najszybsza była Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) przed dwójką z BCM Nowatex Ziemia Darłowska - Katarzyną Kirschenstein i Marleną Karwacką.

Maksel zdobył swoje drugie złoto w tym dniu w swojej specjalności, w wyścigu na 1 kilometr (jest zwycięzcą klasyfikacji PŚ i 4. kolarzem MŚ w tej konkurencji). Za nim uplasowali się Grzegorz Drejgier i Rafał Sarnecki, co oznaczało, że całe podium było "grudziądzkie". Najszybszą kobietą na 500 metrów była Katarzyna Kirschenstein. Srebro zdobyła Małgorzata Wojtyra (GK BoGo Szczecin), a brąz Julita Jagodzińska.

Zakończono też rywalizację w omnium - wyścig na 1000 metrów i 250 metrów ze startu lotnego wygrał Adrian Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska), natomiast laury w wyścigu punktowym zgarnął Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice). W wyścigu na 500 metrów, wyścigu punktowym i okrążeniu ze startu lotnego kobiet równej sobie nie znalazła Małgorzata Wojtyra (BoGo Szczecin).

W klasyfikacji generalnej wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Małgorzata Wojtyra, wyprzedzając Natalię Rutkowską (GK Żyrardów) i Edytę Jasińską (MKS Emdek Bydgoszcz).

W rywalizacji panów najlepszy okazał się Nowak (CCC), a podium dopełnili Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska) i Jeziorski (Mostostal Puławy).

Wyniki:

Keirin: mężczyźni; kobiety;

1000 m mężczyzn

500 m kobiet

Omnium:

klasyfikacja końcowa;

Wyścig punktowy: kobiety, mężczyźni;

Wyścig na 250 metrów ze startu lotnego: kobiety, mężczyźni;

Wyścig na 1000 m (mężczyźni)

Wyścig na 500 m (kobiety)

informacje i wyniki: www.pzkol.pl

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: