Vuelta a Espana 2014: etap 9: Winner Anacona triumfuje, Quintana liderem

25-letni Kolumbijczyk Winner Anacona wygrał po zakończonej ucieczce dziewiąty etap Vuelta a Espana. W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął rodak zwycięzcy Nairo Quintana (Movistar).

Dopiero przed 30 kilometrem zawiązał się odjazd dnia, ale od razu uciekło 31 kolarzy: Verona, Boonen (Omega Pharma), Nocentini, Bouet (Ag2r), Hansen (Lotto), Zingle, Coppel (Cofidis), Bewley (Orica), Felline, Jungels, Arredondo (Trek), Van Summeren, Hesjedal (Garmin), Anacona, Cunego (Lampre), Nerz, Wyss (BMC), Martens (Belkin), Bilbao, Mas (Caja Rural), Thomson, Teklehaimanot (MTN Qhubeka), Moreno (Movistar), Berhane, Martínez, Cousin (Europcar), Lang (IAM), Lutsenko (Astana), Vorganov (Katusha), Cataldo (Sky) i Arndt (Giant).

Przewaga szybko rosła, osiągając 8:30 (119 km) podczas pokonywania pierwszej górskiej premii, Puerto de Cabigordo (kat. 3; 124 km; 18 km; 3,8%). Pozycję wirtualnego lidera w zaistniałej sytuacji zdobył Winner Anacona, który do etapu przystąpił ze stratą 2:50 do lidera Alejandro Valverde (Movistar).

Na trasie było chłodno i momentami padało. Za podjazdem różnica zaczęła spadać, ale bardzo leniwie. Pościg niezmiennie prowadziła ekipa Movistar.

Czołówka przełęcz San Rafael (kat. 2; 171,5 km; 11,5 km; 4,2%) rozpoczęła z przewagą 6:30. Z tyłu tempo podkręcił zespół Sky. Po defekcie został za peletonem Fabio Aru (Astana), ale z pomocą kolegów odrobił 40 sekund straty.

Anacona, Bob Jungels i Javier Moreno zaatakowali, zdobywając górską premię niespełna minutę przed resztą ucieczki oraz 5 minut przed zasadniczą grupą.

Tony Martin i Tom Boonen na zjazdach próbowali wyciągnąć przed peleton Rigoberto Urana (Omega Pharma), a finałowy podjazd Carboneras de Guadazaón (kat. 1; meta; 8 km; 6,6%, max 8,5%) przyszło pokonywać w strugach deszczu.

Walczący o pozycję lidera wyścigu Anacona ciągnął na swoim kole dwójkę rywali. Jungels szybko osłabł, natomiast Moreno udało się Kolumbijczykowi zerwać z koła 6 kilometrów przed metą.

W zasadniczej grupie pozostało mniej niż 30 kolarzy, niestety brakował tam Przemysława Niemca (Lampre-Merida). Przewaga Anacony malała, jego pozycja lidera znalazła się w zagrożeniu.

Wyrwał do przodu Daniel Martin (Garmin), ale akcja Irlandczyka była przedwczesna. 2 kilometry przed metą ruszył Alberto Contador. Za kolarzem Tinkoff pogonilli Joaquim Rodriquez (Katusha) i Nairo Quintana. Trójka razem wpadła na metę, co oznaczał, że kolarz Movistar objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W poniedziałek dzień przerwy w wyścigu.

Wyniki 9. etapu Vuelta a Espana 2014 (GT), Carboneras de Guadazón – Aramón Valdelinares (185 km):

Miejsca polskich zawodników:
40. Przemysław Niemiec + 4:47
144. Maciej Bodnar + 19:01
178. Karol Domagalski + 26:42

po etapie

29. Przemysław Niemiec + 7:08
130. Karol Domagalski + 1:08:38
132. Maciej Bodnar + 1:08:51

  1 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                  4:34:14
  2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                       00:45
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                          00:50
  4 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                     01:04
  5 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    01:12
  6 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:21
  7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                           01:33
  8 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                             01:45
  9 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                       01:49
 10 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                     02:08
 11 Dan Craven (Nam) Team Europcar                              02:13
 12 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                 02:16
 13 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha
 14 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 15 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                          02:22
 16 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team             02:39
 17 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 18 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 19 Rigoberto Urán (Col) Omega Pharma - Quick-Step
 20 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
 21 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits      02:49
 22 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 23 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                    02:51
 24 Robert Gesink (Ned) Belkin                                  02:55
 25 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 26 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 27 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 28 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 29 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
 30 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 31 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                    02:58
 32 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                03:14
 33 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar                          03:16
 34 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge            03:24
 35 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                         03:31
 36 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                03:36
 37 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                         03:44
 38 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                          04:01
 39 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:37
 40 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                      04:47
 41 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 43 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                  04:52
 44 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp         05:50
 45 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 46 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
 47 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 48 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
 49 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                     05:57
 50 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                        06:03
 51 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits         06:12
 52 Laurens ten Dam (Ned) Belkin
 53 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step          06:18
 54 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                06:23
 55 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                      06:55
 56 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 57 Chris Anker S?rensen (Den) Tinkoff-Saxo
 58 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 59 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                  07:18
 60 Stef Clement (Ned) Belkin                                   07:26
 61 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                       07:43
 62 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                          07:44
 63 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits              07:53
 64 Philip Deignan (Irl) Team Sky                               07:55
 65 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                   08:22
 66 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka              09:31
 67 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                 09:48
 68 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
 69 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                               10:46
 70 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 71 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  11:03
 72 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
 73 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team            11:07
 74 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 75 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 76 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 77 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 78 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 79 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
 80 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 81 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                 11:20
 82 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                        11:30
 83 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      11:35
 84 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 85 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                          12:02
 86 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                              12:35
 87 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                               14:01
 88 Paul Martens (Ger) Belkin
 89 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 90 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp                15:05
 91 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step
 92 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing
 93 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 94 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 95 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 96 Martijn Keizer (Ned) Belkin
 97 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 99 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                        15:26
100 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                             15:40
101 George Bennett (NZl) Cannondale
102 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                      16:21
103 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
104 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                           16:30
105 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                       16:35
106 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                 18:47
107 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
108 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
109 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
110 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                         19:01
111 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
112 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
113 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
114 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
115 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
116 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
117 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
118 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
119 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
120 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
121 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
122 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
123 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
124 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
125 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
126 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha
127 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
128 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano
129 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
130 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
131 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Shimano
132 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
133 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
134 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
135 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
136 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp
137 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
138 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
139 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
140 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
141 Jacobus Venter (RSA) MTN - Qhubeka
142 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp
143 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
144 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
145 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                       22:42
146 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                 23:28
147 Christian Knees (Ger) Team Sky                              26:42
148 Vincent Jérôme (Fra) Team Europcar
149 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
150 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
151 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
152 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
153 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
154 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
155 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
156 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
157 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
158 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
159 David Millar (GBr) Garmin Sharp
160 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
161 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
162 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
163 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
164 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
165 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
166 Robert Wagner (Ger) Belkin
167 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol
168 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
169 Peter Sagan (Svk) Cannondale
170 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
171 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
172 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
173 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
174 Francisco Javier Aramendia Llorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
175 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
176 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
177 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
178 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural-Seguros RGA
179 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
180 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                    26:50
181 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
182 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr
183 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
184 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
185 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
186 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
187 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
188 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
189 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
190 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
191 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                            26:53
192 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
193 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                            29:37
194 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                       32:28

Punkty

Lotna premia 1

  1 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar                              4 pkt
  2 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits                  2
  3 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                           1

Lotna premia 2

  1 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                           4 pkt
  2 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                          2
  3 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar                              1

Meta

  1 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                       25 pkt
  2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                          20
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                             16
  4 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                        14
  5 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                       12
  6 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 10
  7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               9
  8 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                                 8
  9 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                           7
 10 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                         6
 11 Dan Craven (Nam) Team Europcar                                  5
 12 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     4
 13 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                     3
 14 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team              2
 15 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                              1

Premie górskie

Puerto de Cabigordo (kat. 3; 124 km)

  1 Dan Craven (Nam) Team Europcar                                  3 pkt
  2 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          2
  3 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                    1

Alto de San Rafael (kat. 2; 171,5 km)

  1 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                         5 pkt
  2 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        3
  3 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                           1

Carboneras de Guadazaón (kat. 1; meta)

  1 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                       10 pkt
  2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                           6
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                              4
  4 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                         2
  5 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        1

Drużynowo

  1 Lampre - Merida                                          13:48:19
  2 Movistar Team                                               00:22
  3 Team Katusha                                                01:50
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                  03:20
  5 Team Europcar                                               03:23
  6 Omega Pharma - Quick-Step                                   03:33
  7 Astana Pro Team                                             03:44
  8 Garmin Sharp                                                04:25
  9 Caja Rural - Seguros RGA                                    06:12
 10 BMC Racing Team                                             06:16
 11 Team SKY                                                    06:20
 12 Belkin                                                      06:44
 13 Tinkoff - Saxo                                              08:19
 14 Lotto Belisol                                               08:31
 15 AG2R La Mondiale                                            08:46
 16 Trek Factory Racing                                         09:40
 17 MTN - Qhubeka                                               09:57
 18 Team Giant - Shimano                                        14:49
 19 Orica GreenEdge                                             19:36
 20 FDJ.fr                                                      26:49
 21 Cannondale Pro Cycling                                      29:33
 22 IAM Cycling                                                 46:26

Klasyfikacja po 9. etapie

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team       35:58:05
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                 00:03
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team             00:08
  4 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                    00:09
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                           00:28
  6 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                 00:30
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                             01:06
  8 Robert Gesink (Ned) Belkin                                  01:19
  9 Rigoberto Urán (Col) Omega Pharma - Quick-Step              01:26
 10 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 11 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                         01:33
 12 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge            01:34
 13 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team               01:35
 14 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                             01:36
 15 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                            01:42
 16 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                01:49
 17 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits      02:37
 18 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                  03:17
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                          04:16
 20 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                  04:33
 21 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp         05:49
 22 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             05:53
 23 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                         06:00
 24 Laurens ten Dam (Ned) Belkin                                06:06
 25 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                        06:42
 26 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                06:53
 27 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                             07:04
 28 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                  07:06
 29 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                      07:08
 30 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                     07:36
 31 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                         08:03
 32 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                          08:43
 33 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                           09:15
 34 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credi     10:38
 35 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                         11:11
 36 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits        11:20
 37 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                          12:31
 38 Chris Anker S?rensen (Den) Tinkoff-Saxo                     14:34
 39 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing           16:02
 40 Jérôme Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits              16:08
 41 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                        17:21
 42 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team               17:37
 43 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                             18:55
 44 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                   20:58
 45 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                 21:48
 46 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step          21:55
 47 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                           22:37
 48 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                  23:04
 49 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                         24:31
 50 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                        25:32
 51 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                      25:48
 52 Paul Martens (Ger) Belkin                                   26:15
 53 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 26:35
 54 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                           27:17
 55 Philip Deignan (Irl) Team Sky                               28:56
 56 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                       29:26
 57 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                        29:58
 58 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          31:22
 59 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      32:04
 60 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                 32:07
 61 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                          32:10
 62 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                    32:23
 63 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                33:10
 64 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                      33:21
 65 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits               33:36
 66 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                          33:56
 67 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                       34:48
 68 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                  35:21
 69 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                            35:51
 70 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo           36:35
 71 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                          36:44
 72 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  36:58
 73 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                      37:03
 74 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                               38:17
 75 George Bennett (NZl) Cannondale                             38:53
 76 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits              39:14
 77 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                 40:28
 78 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Shimano                       40:29
 79 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                    41:01
 80 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                       41:16
 81 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                       42:45
 82 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                               43:04
 83 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    43:07
 84 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                     43:08
 85 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                          43:21
 86 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits         43:33
 87 Dan Craven (Nam) Team Europcar                              43:41
 88 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-St     44:27
 89 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team            45:15
 90 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                       46:02
 91 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                           46:03
 92 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                           47:06
 93 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar                          47:23
 94 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka              47:24
 95 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                   47:47
 96 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                          47:54
 97 Martijn Keizer (Ned) Belkin                                 48:33
 98 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp                48:48
 99 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                         49:02
100 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                     49:45
101 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                  50:15
102 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                       50:40
103 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                      51:50
104 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
105 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                            52:09
106 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                  52:36
107 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                54:09
108 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                          55:00
109 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                          55:42
110 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                     55:48
111 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                56:45
112 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                          58:46
113 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                     58:49
114 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                        58:52
115 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                              59:14
116 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA      59:33
117 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                       01:00:28
118 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                         01:00:55
119 Stef Clement (Ned) Belkin                                01:01:59
120 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                      01:02:24
121 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                    01:02:48
122 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing              01:03:07
123 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha                    01:03:08
124 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano                 01:04:02
125 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing              01:04:23
126 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                         01:04:54
127 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                         01:05:11
128 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                    01:06:07
129 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida             01:07:33
130 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural-Seguros RGA            01:08:38
131 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        01:08:42
132 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                           01:08:51
133 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:09:22
134 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo              01:10:29
135 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                             01:11:45
136 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol                    01:12:11
137 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka           01:12:12
138 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
139 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                             01:12:45
140 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                          01:12:46
141 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing               01:13:12
142 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                 01:13:14
143 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                     01:14:13
144 Christian Knees (Ger) Team Sky                           01:14:15
145 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                         01:14:17
146 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                              01:14:48
147 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing             01:17:05
148 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                     01:17:10
149 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                        01:17:20
150 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                         01:17:26
151 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step            01:17:32
152 Peter Sagan (Svk) Cannondale                             01:18:25
153 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                         01:18:56
154 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                   01:20:23
155 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                 01:20:44
156 Jacobus Venter (RSA) MTN - Qhubeka                       01:20:53
157 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                      01:21:02
158 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                           01:21:34
159 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida            01:21:37
160 David Millar (GBr) Garmin Sharp                          01:21:47
161 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                      01:22:08
162 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale                01:22:22
163 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                         01:23:15
164 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                       01:23:24
165 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                              01:23:34
166 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                     01:23:55
167 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                        01:24:18
168 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                            01:25:35
169 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA             01:26:37
170 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:27:09
171 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp                     01:27:47
172 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                    01:28:00
173 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                  01:30:25
174 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                     01:30:30
175 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                  01:30:39
176 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                      01:30:57
177 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                        01:31:42
178 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                          01:32:23
179 Francisco Javier Aramendia Llorente (Spa) Caja Rural-Se  01:33:03
180 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                    01:33:18
181 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits             01:37:46
182 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                    01:40:02
183 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                   01:41:58
184 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                   01:42:44
185 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                              01:43:22
186 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                       01:44:56
187 Robert Wagner (Ger) Belkin                               01:45:17
188 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                01:45:41
189 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                    01:45:43
190 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                 01:49:53
191 Vincent Jérôme (Fra) Team Europcar                       01:50:43
192 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale     02:01:42
193 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                         02:04:17
194 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                        02:09:10

Klasyfikacja punktowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                        87 pkt
  2 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                    74
  3 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                         71
  4 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                               42
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              38
  6 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                    35
  7 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                       34
  8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                32
  9 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                           31
 10 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                            30
 11 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                          28
 12 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                          27
 13 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                    26
 14 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                       25
 15 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                              24
 16 Paul Martens (Ger) Belkin                                      24
 17 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team             21
 18 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         21
 19 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                          21
 20 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                               20

Klasyfikacja górska

  1 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA         20 pkt
  2 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                       18
  3 Dan Craven (Nam) Team Europcar                                 13
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                10
  5 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                8
  6 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                         7
  7 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     7
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               6
  9 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                               6
 10 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                           6
 11 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               5
 12 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                                5
 13 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     4
 14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                              4
 15 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                  3
 16 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                3
 17 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                     2
 18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                      2
 19 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                            2
 20 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                           2

Klasyfikacja wszechstronnych

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                15 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              18
  3 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                       20
  4 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                    28
  5 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                    29
  6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team             40
  7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                              59
  8 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                     92
  9 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           98
 10 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                             116
 11 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   124
 12 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                         126
 13 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                         131
 14 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                         136
 15 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                       138
 16 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                      144
 17 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                             148
 18 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        150
 19 Dan Craven (Nam) Team Europcar                                151
 20 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                              151

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                           107:27:19
  2 Team Katusha                                                03:11
  3 Belkin                                                      05:37
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                  07:36
  5 BMC Racing Team                                             07:45
  6 Omega Pharma - Quick-Step                                   07:48
  7 Astana Pro Team                                             10:23
  8 Lampre - Merida                                             10:50
  9 Garmin Sharp                                                11:43
 10 Tinkoff - Saxo                                              14:38
 11 Team SKY                                                    20:43
 12 Lotto Belisol                                               29:33
 13 Caja Rural - Seguros RGA                                    30:18
 14 Team Giant - Shimano                                        30:48
 15 AG2R La Mondiale                                            31:08
 16 Orica GreenEdge                                             48:06
 17 MTN - Qhubeka                                               48:23
 18 Cannondale Pro Cycling                                      53:12
 19 Trek Factory Racing                                         56:56
 20 FDJ.fr                                                   01:05:45
 21 Team Europcar                                            01:06:02
 22 IAM Cycling                                              02:22:48

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: