Arctic Race of Norway 2014: etap 2

Alexander Kristoff (Katusha) zwyciężył na trasie drugiego odcinka Arctic Race of Norway. Liderem pozostał Lars-Petter Nordhaug (Belkin).

Norweg pokonał na finiszu swojego rodaka - doświadczonego Thora Hushovda (BMC). Trzeci linię mety przeciął Edward Theuns (TopSport Vlaanderen-Baloise).

Kolarze pozostali na północy Norwegii, tym razem kierując się w rejon zamieszkały przez ludność mówiącą po fińsku. Już na początku płaskiego odcinka w ucieczce znaleźli się Krister Hagen (Team Oster Hus), Andreas Erland (Team Sparebanken Sor), Laurent Evrard (Wallonie Bruxelles) i Petter Theodorsen (Team Ringerinks Kraft).

Czwórka zaczęła etap z ośmioma minutami przewagi, kręcąc śmiało przed peletonem. Po 100 kilometrach z przewagi zostały cztery minuty, a po 150 - nieco ponad dwie. Prowadzące peleton ekipy Giant-Shimano i Belkin miały jednak kłopot by przewagę zasadniczo zmniejszyć.

40 kilometrów przed finiszem odskoczyli Erland i Hagen, a przewaga z 1:50 podskoczyła do blisko 3 minut. Dwójka kręciła mocno, czując szansę na etapowy triumf. Peleton jednak szybko rozwiał ich nadzieję, na ostatnich kilometrach zdecydowanie przyspieszając i pragnąc w ekspresowym tempie dostarczyć sprinterów na ostatnie metry.

Gonitwa dobiegła końca 10,5 kilometra przed metą, a do walki wkroczyły pociągi sprinterskie. Ich formowaniu nie zapobiegła nawet spora kraksa na tyłach peletonu, a na ostatnich metrach walkę o zwycięstwo rozegrali Norwegowie - Kristoff i Hushovd. Młodszy zawodnik wyszedł z rywalizacji zwycięsko, a podium etapu dopełnił Edward Theuns.

fot. P.Ballet/ARN

Wyniki 2. etapu Arctic Race of Norway 2014 (2.1), Honningsvĺg - Alta (207 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      5:30:08
  2 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
  3 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  4 Marcel Kittel (Ger) Giant-Shimano
  5 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp - Endura
  6 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
  7 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Métropole
  8 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  9 Haavard Jorbekk Blikra (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 10 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Métropole
 11 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 12 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 13 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp - Endura
 14 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro
 15 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Joker Merida
 16 Nick Van Der Lijke (Ned) Belkin Pro
 17 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 18 Gregory Habeaux (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 19 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 20 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles
 21 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 22 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 23 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro
 24 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro
 25 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne-Séché Environnement
 26 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 27 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 28 Michel Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert
 29 Paul Voss (Ger) Team NetApp - Endura
 30 Jonas Ahlstrand (Swe) Giant-Shimano
 31 Michael Einar Olsson (Swe) Team Ringeriks - Kraft
 32 Oscar Landa (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 33 Erwann Corbel (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 34 Martin Elmiger (Sui) IAM Cycling
 35 Ole Andre Austevoll (Nor) Team FixIt.No
 36 Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Métropole
 37 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 38 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles
 39 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro
 40 Reidar Borgersen (Nor) Joker Merida
 41 Frank Bonnamour (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 42 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 43 Jan Barta (Cze) Team NetApp - Endura
 44 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 45 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 46 Davide Villella (Ita) Cannondale
 47 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
 48 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 49 August Jensen (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 50 Hakon Frengstad Berger (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 51 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIt.No
 52 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Métropole
 53 Marc De Maar (Aho) UnitedHealthcare Pro
 54 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 55 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 56 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits
 57 Laurent Evrard (Bel) Wallonie - Bruxelles
 58 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Merida
 59 Louis Verhelst (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 60 Kevin Ledanois (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 61 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 62 Juraj Sagan (Svk) Cannondale
 63 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r
 64 Lo?c Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 65 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare Pro
 66 Boris Dron (Bel) Wallonie - Bruxelles
 67 ?ivind Lukkedahl (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 68 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie - Bruxelles
 69 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 70 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
 71 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Métropole
 72 Frederik Wilman (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 73 Stian Remme (Nor) Team FixIt.No
 74 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 75 Robinson Bugge Vegard (Nor) Joker Merida
 76 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 77 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
 78 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 79 Albert Timmer (Ned) Giant-Shimano
 80 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro                    00:17
 81 Axel Journiaux (Fra) Bretagne-Séché Environnement            00:21
 82 Edvin Wilson (Swe) Joker Merida                              00:29
 83 Martin Wesemann (RSA) MTN - Qhubeka
 84 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIt.No                     00:37
 85 Frederik Strand Galta (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 86 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 87 Frederique Robert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 88 Luke Davison (Aus) BMC Racing Team
 89 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              00:42
 90 Oskar Svendsen (Nor) Joker Merida                            00:45
 91 Nico Sijmens (Bel) Wanty – Groupe Gobert                     00:47
 92 Johannes Frohlinger (Ger) Giant-Shimano                      01:06
 93 Thierry Hupond (Fra) Giant-Shimano
 94 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft               01:20
 95 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro                   01:54
 96 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Métropole                  02:02
 97 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                04:10
 98 Fredrik Ludvigsson (Swe) Giant-Shimano
 99 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r                 04:14
100 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            05:26
101 Jan Marcus Faglund Karlsson (Swe) Team Ringeriks - Kraft
102 Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Team FixIt.No
103 Morten Morland (Nor) Team Sparebanken S?r                    06:22
104 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r                    07:01
105 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             08:38
106 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka
107 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r                  09:01
108 Krister Hagen (Nor) Team ?sterHus-Ridley
109 Thomas Löfkvist (Swe) IAM Cycling                            09:50
110 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         09:51
111 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert                10:06
112 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
113 Martin Reimer (Ger) MTN - Qhubeka
114 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura                       10:13
115 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura
DNS Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles
DNS Filip Eidsheim (Nor) Team FixIt.No

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro                     10:21:11
  2 Davide Villella (Ita) Cannondale                             00:11
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro                           00:13
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:16
  5 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro                             00:20
  6 Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne-Séché Environnement
  7 Paul Voss (Ger) Team NetApp - Endura
  8 Martin Elmiger (Sui) IAM Cycling
  9 Kevin Ledanois (Fra) Bretagne-Séché Environnement            00:24
 10 Lo?c Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 11 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          00:34
 12 Marc De Maar (Aho) UnitedHealthcare Pro                      00:38
 13 Michael Einar Olsson (Swe) Team Ringeriks - Kraft            00:41
 14 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           00:42
 15 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 17 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 18 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 19 Frederik Wilman (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 00:45
 20 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 21 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 22 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp - Endura                    00:48
 23 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 24 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 25 Michel Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert                    00:56
 26 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp - Endura                     00:57
 27 Baptiste Planckaert (Bel) Roubaix Lille Métropole
 28 Albert Timmer (Ned) Giant-Shimano                            01:00
 29 Gregory Habeaux (Bel) Wanty – Groupe Gobert                  01:04
 30 Jan Barta (Cze) Team NetApp - Endura
 31 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie - Bruxelles                    01:09
 32 Quentin Jauregui (Fra) Roubaix Lille Métropole
 33 Laurent Evrard (Bel) Wallonie - Bruxelles                    01:10
 34 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            01:13
 35 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles                       01:14
 36 Haavard Jorbekk Blikra (Nor) Team ?sterHus-Ridley            01:17
 37 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
 38 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles
 39 Reidar Borgersen (Nor) Joker Merida
 40 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 41 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 42 Robinson Bugge Vegard (Nor) Joker Merida
 43 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 44 Stian Remme (Nor) Team FixIt.No                              01:24
 45 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                            01:31
 46 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team                           01:43
 47 Marcel Kittel (Ger) Giant-Shimano                            01:49
 48 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 49 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Métropole
 50 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 51 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 52 ?ivind Lukkedahl (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 53 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 54 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
 55 Ole Andre Austevoll (Nor) Team FixIt.No                      01:59
 56 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement         02:02
 57 Edvin Wilson (Swe) Joker Merida                              02:36
 58 Nico Sijmens (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 59 Oskar Svendsen (Nor) Joker Merida                            02:52
 60 Johannes Frohlinger (Ger) Giant-Shimano                      02:55
 61 Thierry Hupond (Fra) Giant-Shimano
 62 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              03:13
 63 Martin Wesemann (RSA) MTN - Qhubeka                          03:17
 64 Nick Van Der Lijke (Ned) Belkin Pro                          03:35
 65 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 66 Jonas Ahlstrand (Swe) Giant-Shimano
 67 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro
 68 Frank Bonnamour (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 69 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Merida
 70 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team ?sterHus-Ridley           04:27
 71 Oscar Landa (Nor) Team ?sterHus-Ridley
 72 Hakon Frengstad Berger (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 73 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits                 06:00
 74 Boris Dron (Bel) Wallonie - Bruxelles
 75 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              06:18
 76 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Métropole                   06:58
 77 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Joker Merida
 78 Juraj Sagan (Svk) Cannondale
 79 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r
 80 Erwann Corbel (Fra) Bretagne-Séché Environnement             07:02
 81 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r                 07:04
 82 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIt.No                     07:35
 83 Axel Journiaux (Fra) Bretagne-Séché Environnement            07:40
 84 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro                   08:55
 85 August Jensen (Nor) Team ?sterHus-Ridley                     09:21
 86 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIt.No                          09:26
 87 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty – Groupe Gobert               09:29
 88 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             10:27
 89 Jan Marcus Faglund Karlsson (Swe) Team Ringeriks - Kraft     11:02
 90 Fredrik Ludvigsson (Swe) Giant-Shimano                       11:08
 91 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro                    11:12
 92 Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Métropole                 11:38
 93 Louis Verhelst (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 94 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare Pro
 95 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
 96 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura                       11:49
 97 Luke Davison (Aus) BMC Racing Team                           12:09
 98 Petter Theodorsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 99 Frederik Strand Galta (Nor) Team ?sterHus-Ridley             12:15
100 Frederique Robert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
101 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            12:24
102 Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Team FixIt.No                12:28
103 Krister Hagen (Nor) Team ?sterHus-Ridley                     12:34
104 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r                    12:56
105 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Métropole                  12:57
106 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                15:05
107 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         15:27
108 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                15:42
109 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura                  15:49
110 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert                16:06
111 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              16:28
112 Thomas Löfkvist (Swe) IAM Cycling                            16:52
113 Martin Reimer (Ger) MTN - Qhubeka                            17:08
114 Morten Morland (Nor) Team Sparebanken S?r                    18:00
115 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r                  20:39

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: