Tour de France 2014: Ramunas Navardauskas zwycięski na 19. etapie

Ramunas Navardauskas po samotnej szarży w końcówce wygrał dziewiętnasty etap Tour de France. Liderem pozostał Włoch z Astany - Vincenzo Nibali.

26-letni Litwin do mety dojechał 7 sekund przed goniącą grupą, na ostatnich kilometrach mocno przerzedzoną za sprawą kraksy. Drugi finiszował Niemiec John Degenkolb (Giant-Shimano), a trzeci Norweg Alexander Kristoff (Katusha).

Ucieczkę dnia zawiązali Tom-Jelte Slagter (Garmin-Sharp), Martin Elmiger (IAM Cycling) i Arnaud Gérard (Bretagne-Seche Environment), do których następnie dołączył Rein Taaramäe (Cofidis).

Peleton prowadzony przez kolegów "niezaspokojonego" etapowym zwycięstwem Petera Sagana (Cannondale) odpuścił akcję na nieco ponad dwie minuty i utrzymywał ten dystans przez całą długość etapu.

Śmiałkowie na lotną premię, zlokalizowaną na 131 kilometrze, wjechali razem, nie walcząc. Punkty zgarnął Elmiger, a 1:40 później przewagę nad rywalami w klasyfikacji punktowej powiększył Sagan.

Przewaga utrzymywała się na poziomie 2 minut za sprawą kolarzy Lotto-Belisol, a na ostatnich 50 kilometrach kolarzom towarzyszyć zaczął deszcz. 31 kilometrów przed metą na samotny atak zdecydował się Slagter, mając nadzieję na zwiększenie minutowego zapasu nad peletonem i zdobycie czerwonego numeru.

Atak Holendra spotkał się z odpowiedzią ze strony peletonu - na czoło wyszli zawodnicy Katushy, a jako pierwszy złapany został Gerard. Pozostali uciekinierzy nie opierali się dłużej i zakończyli swoją przygodę na 21 kilometrów przed metą. Slagter utrzymywał 33 sekundy przewagi na 20 kilometrów przed metą, a bezskutecznej szarżę w deszczu przypuścił Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step).

Uszczuplony peleton, bez Michał Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step) i Marcela Kittela (Giant-Shimano), dotarł do jedynej trudności etapu - Côte de Monbazillac (kat. 4; 195,4 km; 1,3 km; 7,6%). Slagter zdołał wygrać premię, ale peleton deptał mu już po piętach i złapał na 13 kilometrów przed metą.

Poprawił jego kolega z ekipy - Ramunas Navardauskas - korzystając z pomocy słabnącego kolegi. Litwin zyskał 17 sekund przewagi nad niezdecydowaną grupką, prowadzoną przez kolegów Sagana. Gonił zespół Tinkoff-Saxo, pracowali zawodnicy Omega Pharma-Quick Step, ale przewaga na 4 kilometry przed finiszem ciągle oscylowała wokół 20 sekund.

W strefie ostatnich 3 kilometrów, na mokrej nawierzchni, doszło do sporej kraksy - na ziemię polecieli m.in. Peter Sagan, Romain Bardet i Frank Schleck. Zatrzymany został też Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), a za samotnym Navardauskasem została 15-osobowa grupka.

Kolarz Garmin-Sharp poczuł wiatr w żaglach i jeszcze mocniej przycisnął w końcówce. Pogoń osłabiona kraksą nie zdołała dopędzić 26-latka, który na mecie odniósł największy sukces w karierze, znacząc równocześnie pierwszy etap "Wielkiej Pętli" wygrany przez reprezentanta Litwy.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 19. etapu Tour de France 2014 (GT), Maubourguet – Bergerac (208,5 km):

miejsca polskich zawodników:

72. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step) +0:07
85. Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura) +3:47
91. Maciej Bodnar (Cannondale) +4:38
116. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) +5:58
157. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) +7:57

  1 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                   4:43:41
  2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                       00:07
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  4 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
  5 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
  6 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
  7 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
  8 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  9 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
 10 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 11 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 12 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 13 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 14 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 15 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 17 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 19 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 20 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 21 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
 22 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
 23 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 24 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 26 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 27 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 28 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 29 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 30 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 31 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 32 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 33 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 34 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 35 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 36 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 37 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 38 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 39 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                         02:17
 40 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                        00:07
 41 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 42 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 43 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
 44 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
 45 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 46 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 47 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 49 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 50 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits     02:17
 51 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                              00:07
 52 John Gadret (Fra) Movistar Team
 53 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 54 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
 55 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                          03:10
 56 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                       00:07
 57 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                            03:10
 58 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 59 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                             00:07
 60 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                         03:10
 61 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 62 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 63 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 64 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 65 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 66 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 67 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 68 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 69 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
 70 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 71 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 72 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                    00:07
 73 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                          03:10
 74 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 75 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
 76 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                      00:07
 77 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 78 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                      03:17
 79 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                           00:07
 80 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 81 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 82 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 83 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 84 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                         03:33
 85 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                     03:47
 86 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                        00:07
 87 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement             04:00
 88 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                        04:20
 89 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                        04:34
 90 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                         04:38
 91 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 92 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  00:07
 93 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 94 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                          05:12
 95 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 96 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 97 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 98 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 99 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
100 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
101 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
102 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
103 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
104 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
105 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                           05:16
106 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
107 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
108 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                            00:07
109 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura            05:58
110 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
111 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
112 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
113 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
114 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
115 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
116 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
117 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
118 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
119 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
120 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
121 Richie Porte (Aus) Team Sky
122 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
123 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
124 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
125 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
126 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
127 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
128 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
129 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
130 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
131 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
132 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
133 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
134 José Serpa (Col) Lampre - Merida
135 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
136 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
137 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
138 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
139 Danny Pate (USA) Team Sky
140 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
141 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
142 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
143 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement           06:08
144 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                               07:57
145 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
146 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
147 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
148 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
149 Elia Viviani (Ita) Cannondale
150 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
151 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
152 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
153 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
154 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
155 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
156 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
157 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
158 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
159 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
160 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
161 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                    08:03
162 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement            08:52
163 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                               09:07
164 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                             12:41

Lotna premia

  1 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 20 pkt
  2 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                   17
  3 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement               15
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           13
  5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                11
  6 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                       10
  7 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                      9
  8 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                                 8
  9 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                                    7
 10 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                   6
 11 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                      5
 12 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                 4
 13 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                     3
 14 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                               2
 15 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                             1

Punkty

  1 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                        45 pkt
  2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                          35
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            30
  4 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                       26
  5 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                               22
  6 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                20
  7 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                           18
  8 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    16
  9 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                           14
 10 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                             12
 11 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement               10
 12 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                      8
 13 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                       6
 14 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                 4
 15 Marco Marcato (Ita) Cannondale                                    2

Premie górskie

Côte de Monbazillac (Cat. 4) km. 195.5

  1 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                            1 pkt

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                    04:43:48
  2 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
  3 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
  5 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  6 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
  7 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                         00:59
  9 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement          03:03
 10 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 11 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                        04:13
 14 Peter Sagan (Svk) Cannondale
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                05:51
 16 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 17 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 18 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 07:50
 19 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 20 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 21 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 22 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 23 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 24 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                    07:56

Drużynowo

  1 Omega Pharma-Quick Step                                    14:11:24
  2 Movistar Team
  3 Cofidis, Solutions Credits
  4 Fdj.Fr
  5 Tinkoff-Saxo
  6 Team Katusha
  7 Astana Pro Team
  8 Belkin Pro Cycling
  9 Lotto-Belisol
 10 BMC Racing Team
 11 AG2R La Mondiale
 12 Lampre - Merida
 13 Trek Factory Racing
 14 Team Europcar                                                 00:59
 15 Orica Greenedge
 16 Garmin - Sharp                                                02:56
 17 Bretagne - Seche Environnement                                04:02
 18 Cannondale                                                    04:31
 19 Team Giant-Shimano                                            05:26
 20 Team Sky                                                      05:51
 21 IAM Cycling                                                   07:05
 22 Team Netapp-Endura                                            09:31

Klasyfikacja po 19. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      85:29:33
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                    07:10
  3 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                 07:23
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team               07:25
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                          09:27
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                      11:34
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                        13:56
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                      14:15
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                        14:37
 10 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing              16:25
 11 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                            17:48
 12 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                       21:33
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                     29:58
 14 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                              32:30
 15 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                    34:30
 16 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                      39:28
 17 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement             41:30
 18 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                          41:34
 19 John Gadret (Fra) Movistar Team                               41:41
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                           50:34
 21 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                           52:40
 22 Richie Porte (Aus) Team Sky                                   55:52
 23 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                 56:26
 24 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                01:01:06
 25 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                          01:02:20
 26 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                          01:12:36
 27 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step           01:16:45
 28 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                         01:18:27
 29 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                          01:24:55
 30 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                             01:26:53
 31 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                              01:33:56
 32 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits  01:34:00
 33 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                        01:47:01
 34 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                         01:47:50
 35 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                       01:47:55
 36 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                      01:50:32
 37 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                    01:52:35
 38 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                      01:52:47
 39 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                           01:52:52
 40 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                      01:53:40
 41 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 01:58:48
 42 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                        01:59:17
 43 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                        02:04:23
 44 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                        02:12:53
 45 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             02:13:41
 46 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                    02:15:10
 47 José Serpa (Col) Lampre - Merida                           02:25:16
 48 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                      02:26:29
 49 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                     02:27:01
 50 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                  02:27:18
 51 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits               02:27:47
 52 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                         02:28:36
 53 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                       02:36:48
 54 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                         02:38:06
 55 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                       02:41:39
 56 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                     02:42:58
 57 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 02:43:32
 58 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:47:00
 59 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                    02:47:05
 60 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                            02:48:00
 61 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                            02:48:41
 62 Peter Sagan (Svk) Cannondale                               02:48:43
 63 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                        02:49:08
 64 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    02:49:10
 65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                    02:50:17
 66 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing          02:53:12
 67 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                      02:54:29
 68 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                  02:54:39
 69 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                           02:58:05
 70 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                     03:01:44
 71 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                             03:02:58
 72 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                     03:03:48
 73 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                    03:05:47
 74 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                         03:07:38
 75 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                           03:11:05
 76 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                            03:11:26
 77 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:14:02
 78 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                          03:14:25
 79 Marco Marcato (Ita) Cannondale                             03:15:56
 80 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement     03:17:39
 81 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                               03:18:00
 82 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                        03:19:18
 83 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                            03:19:53
 84 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                     03:20:11
 85 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                    03:21:18
 86 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                       03:21:28
 87 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                      03:29:19
 88 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                     03:29:41
 89 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits             03:31:22
 90 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                03:31:42
 91 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo          03:32:32
 92 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                     03:32:35
 93 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                      03:33:47
 94 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step               03:33:59
 95 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                   03:34:15
 96 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                         03:35:20
 97 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                     03:35:45
 98 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:35:55
 99 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                         03:36:20
100 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                 03:36:27
101 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                        03:37:21
102 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                          03:37:27
103 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                     03:39:02
104 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                       03:39:05
105 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                       03:39:18
106 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits              03:40:08
107 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                          03:40:34
108 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                          03:41:17
109 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:41:32
110 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:42:38
111 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                       03:47:23
112 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                         03:47:24
113 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                       03:50:29
114 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement      03:50:57
115 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                             03:51:37
116 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                        03:52:02
117 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                   03:52:15
118 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                            03:53:04
119 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                          03:57:28
120 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                      03:59:30
121 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                    04:01:00
122 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                   04:02:22
123 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                       04:03:23
124 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura         04:04:36
125 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      04:06:45
126 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                              04:07:38
127 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                            04:08:25
128 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                            04:11:57
129 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                      04:14:18
130 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                     04:15:30
131 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                            04:18:25
132 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement         04:18:59
133 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                          04:19:32
134 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                      04:19:35
135 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                           04:20:31
136 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:22:49
137 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                           04:22:58
138 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                   04:27:06
139 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                              04:28:35
140 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                  04:31:22
141 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                 04:31:35
142 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                   04:33:06
143 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                            04:33:16
144 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                04:35:08
145 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                         04:35:46
146 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura               04:35:55
147 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                     04:36:12
148 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement         04:36:53
149 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step          04:38:14
150 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                          04:38:17
151 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                     04:38:54
152 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                  04:39:52
153 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement        04:40:46
154 Danny Pate (USA) Team Sky                                  04:45:53
155 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                       04:46:58
156 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                       04:54:19
157 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                04:54:32
158 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                          04:55:08
159 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits              04:55:17
160 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                 04:56:07
161 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                     04:59:16
162 Elia Viviani (Ita) Cannondale                              05:02:57
163 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                       05:05:24
164 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                          05:43:10

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                    417 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                               253
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           247
  4 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                      189
  5 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                          177
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           169
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         147
  8 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                               143
  9 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       127
 10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          117
 11 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               105
 12 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 98
 13 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       90
 14 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                83
 15 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement               81
 16 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                79
 17 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 78
 18 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   77
 19 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                           77
 20 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        76

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  181 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           168
  3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            112
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       89
  5 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    85
  6 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            78
  7 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              61
  8 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            54
  9 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  48
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         48
 11 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             44
 12 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           44
 13 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                43
 14 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 36
 15 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                             36
 16 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           34
 17 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 33
 18 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        26
 19 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  24
 20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               22

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                 85:36:43
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                          02:17
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step           01:09:35
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                      01:41:18
  5 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 01:51:38
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             02:06:31
  7 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits               02:20:37
  8 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                         02:30:56
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                     02:35:48
 10 Peter Sagan (Svk) Cannondale                               02:41:33
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    02:42:00
 12 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement     03:10:29
 13 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                    03:14:08
 14 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                      03:22:09
 15 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step               03:26:49
 16 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                          03:33:24
 17 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                    03:53:50
 18 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                       03:56:13
 19 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement       04:15:39
 20 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement        04:33:36
 21 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits              04:48:07
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                 04:48:57
 23 Elia Viviani (Ita) Cannondale                              04:55:47
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                       04:58:14

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                          256:52:21
  2 Belkin Pro Cycling                                            28:33
  3 Movistar Team                                              01:05:47
  4 BMC Racing Team                                            01:12:25
  5 Team Europcar                                              01:27:49
  6 Team Sky                                                   01:38:37
  7 Astana Pro Team                                            01:39:06
  8 Trek Factory Racing                                        02:05:49
  9 Lampre - Merida                                            02:29:02
 10 Fdj.Fr                                                     02:30:20
 11 Tinkoff-Saxo                                               02:52:42
 12 IAM Cycling                                                03:22:11
 13 Omega Pharma-Quick Step                                    03:26:22
 14 Team Netapp-Endura                                         03:28:13
 15 Lotto-Belisol                                              03:30:33
 16 Cofidis, Solutions Credits                                 03:34:10
 17 Team Katusha                                               03:59:38
 18 Bretagne - Seche Environnement                             04:48:07
 19 Garmin - Sharp                                             05:47:26
 20 Orica Greenedge                                            07:01:46
 21 Cannondale                                                 07:16:10
 22 Team Giant-Shimano                                         07:41:13

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: