Tour de France 2014: ciekawostki #20

Na zakończenie przygody z górami zaserwuje nam się dzisiaj Tourmalet i Hautacam. Pierwszy raz Tourmalet znalazł się w programie Tour de France w 1910 roku, od tego czasu witał zawodników 78 razy, co do tej pory jest rekordem.

To na zjeździe z Tourmalet w 1913 roku przedni widelec złamał Eugène Christophe, w kuźni sam musiał naprawić usterkę, bo tego wymagały przepisy. Co ciekawe, na szczycie dopiero w 2010 roku umieszczono linię mety, wcześniej podjazd pokonywany był wyłączne "po drodze". Hautacam to z kolei w porównaniu do Tourmalet nowicjusz. Zadebiutował w profilu 20 lat temu, teraz wjedziemy na niego po raz czwarty.

24 lipca 2007 roku to dzień przerwy w Pau. Wtedy wybucha wiadomość: Alexandre Vinokourov przyłapany na dopingu krwią, Astana wycofuje się z wyścigu, nie przystępuje do niego i w następnym sezonie. Sześć lat wcześniej Jonathan Vaughters zostaje ukąszony przez insekta – prawdopodobnie pszczołę – widzi tylko na jedno oko. Teoretycznie mógłby „zapodać” sobie kortyzon, ale menadżer Credit Agricole Roger Legeay stanowczo się temu sprzeciwia. Vaughters staje na starcie, kręci kilka kilometrów, a potem zeskakuje z roweru.

W 1998 roku peleton po odpoczynku ma się zacząć ścigać w Tarrascon. Jednak kolarze uważają, że są niesłusznie atakowani przez media. Przez dwie godziny nic się nie dzieje, na pytania dziennikarzy odpowiada przede wszystkim Laurent Jalabert. 1998 rok to rok afery Festiny.

Z reguły na Polach Elizejskich dochodzi do finiszu z grupy, nie jednak 24 lipca 1994 roku. Frankie Andreu już prawie wita się z gąską, kiedy dogania go Eddy Seigneur święcąc swój największy sukces w karierze. W 1986 roku swoje ostatnie etapowe zwycięstwo – w sumie 28 w karierze – odnosi Bernard Hinault.

Po swój ostatni triumf 24 lipca sięga też jeden z pierwszych bohaterów „Wielkiej Pętli”. W Dunkierce w 1914 roku po 15 godzinach jazdy wygrywa Francois Faber, jego 19 wiktoria etapowa. Rok później Luksemburczyk ginie na polach I Wojny Światowej w wieku zaledwie 28 lat przywdziewając mundur Legii Cudzoziemskiej.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: