Tour de France 2014: etap 13: Vincenzo Nibali umacnia się na prowadzeniu, Rafał Majka - 2.

Lider wyścigu Vincenzo Nibali (Astana), po wspinaczce do stacji narciarskiej Chamrousse, triumfował na trasie trzynastego etapu Tour de France. Drugie miejsce wywalczył Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Minutą ciszy na starcie uczcił peleton pamięć ofiar zestrzelonego nad Ukrainą samolotu pasażerskiego. W pierwszym rzędzie stanęli Holendrzy - na pokładzie było ponad 150 ich rodaków.

Ucieczka na pierwszym z dwóch alpejskich odcinków zawiązała się podczas podjazdu na przełęcz Croix de Montvieux (kat. 3; 24 km; 8 km; 4,1%). Przewagę zyskali tam Giovanni Visconti (Movistar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Blel Kadri (Ag2r), Kristjan Durasek (Lampre) i Daniel Oss (BMC), a następnie dojechali Bartosz Huzarski (NetApp) i Brice Feillu (Bretagne) oraz na zjazdach Jan Bakelants (Omega Pharma) i Rudy Molard (Cofidis).

Za pierwszą przeszkodą znajdowała się ponad 100-km płaska część etapu. Kolarzom w dolinie bardzo doskwierały warunki pogodowe - upał dochodził do 40 stopni C. Przewaga dziewiątki sięgnęła 4:55 (75 km), a na więcej nie pozwoliła ekipa Katushy.

Czołówka do podnóża Col de Palaquit (kat. 1; 152 km; 14,1 km; 6,1%) dojechała z zapasem półtorej minuty. Z przodu pozostali Kadri i Bakelants, których następnie minął De Marchi. W peletonie dokonywała się selekcja w dół, pierwszy kryzys na stromej części podjazdu dopadł Michała Kwiatkowskiego, którego asekurował Michał Gołaś (Omega Pharma). Rafał Majka trzymał się mocno.

Tempo zasadniczej grupy spadło. Prowadzący Włoch rozbudowa przewagę do ponad 3 minut, a zjazdy rozpoczął z zapasem 2:45. Bliżej byli Bakelants (1:10) i kontratakujący Luis Mate z Cofidisu (1:37).

Na jednym z zakrętów poważnie rozbił się Jakob Fuglsang (Astana). Finałowy podjazd, Montée de Chamrousse (kat. HC; 18,2 km; 7,3%), pierwszy napoczął De Marchi.

Za rozkręcanie tempa zabrał się zespół Movistar. Szybko spłynął Kwiatek, prowadzony przez Gołego, niewiele później król gór Joaquim Rodriquez (Katusha).

Uciekający Włoch został wchłonięty 14 kilometrów przed metą. W grze pozostawało około 23 zawodników, w tym Rafał Majka.

Półtora kilometra dalej osłabł wicelider Richie Porte (Sky). Thibaut Pinot (FDJ.fr) podkręcił tempo, odłączając od grupy m. in. Rui Costę (Lampre-Merida).

Zaatakował Leopold Konig (NetApp), za którym ruszył Majka. Próbował również, bez powodzenia, dołączyć Laurens ten Dam (Belkin)

Skontrował Alejandro Valverde (Movistar), pociągając za sobą Nibalego i Pinota. Obok nich znalazł się ten Dam. 8 km przed kreską prowadząca dwójka utrzymywała 16 sekund nad grupą lidera, powiększając do 25 sekund na przestrzeni kilometra wspinaczki.

Zaatakował Nibali, doskakując do Majki i niezmiennie narzucającego tempo Koniga.

Zmianę Czechowi w końcu dał Nibali. Majka spokojnie trzymał się na kole rywali. 5 km przed kreską Valverde i Pinot notowali stratę 23 sekund.

3,3 km przed metą Rekin z Mesyny odjechał czesko-polskiej parze. Strata nie była znaczna, zmniejszając się powoli przed ostatnim kilometrem. Nibali pewnie jednak utrzymał prowadzenie, wyprzedzając Majkę i Koniga.

Kwiatkowski jadąc własnym równym tempem ograniczył straty do 4 minut i utrzymał się na 11. pozycji w klasyfikacji generalnej.

fot. ASO/B.Bade

Wyniki 13. etapu Tour de France 2014 (GT), St Etienne - Chamrousse (197,5 km):

miejsca polskich zawodników:
2. Rafał Majka + 0:10
19. Michał Kwiatkowski + 4:12
38. Michał Gołaś + 15:42
96. Bartosz Huzarski + 33:56
151. Maciej Bodnar + 38:48

po etapie

11. Michał Kwiatkowski + 8:51
36. Michał Gołaś + 1:04:02
74. Rafał Majka + 1:49:04
101. Bartosz Huzarski + 2:05:45
107. Maciej Bodnar + 2:08:02

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      5:12:29
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:10
  3 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       00:11
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:50
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:53
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:23
  7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:36
  9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                02:09
 10 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 13 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 14 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           03:01
 15 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 16 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            03:07
 17 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     03:11
 18 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          04:02
 19 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             04:12
 20 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            05:55
 21 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 22 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     06:39
 23 John Gadret (Fra) Movistar Team                              06:51
 24 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          07:07
 25 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                08:48
 26 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 27 Richie Porte (Aus) Team Sky
 28 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 29 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 30 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                10:05
 31 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          10:51
 32 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          11:08
 33 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           11:15
 34 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           13:35
 35 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 36 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                              13:56
 37 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              14:10
 38 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                   15:42
 39 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 17:48
 40 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 41 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 42 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        19:10
 43 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 44 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          19:35
 45 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                           20:23
 46 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 48 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 49 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   21:59
 50 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 51 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 52 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 53 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 54 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 55 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 56 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          22:44
 57 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               23:30
 58 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 59 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         24:55
 60 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                           24:57
 61 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 62 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         30:19
 63 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                        32:22
 64 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 65 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
 66 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 67 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 68 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 69 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 70 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 71 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
 72 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 73 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 74 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 75 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 76 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 77 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 78 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 79 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 80 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 81 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 82 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 83 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 84 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
 85 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 86 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 87 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 88 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
 89 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 90 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                           32:30
 91 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        33:09
 92 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 93 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        33:31
 94 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            33:56
 95 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 96 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 97 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 98 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 99 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   34:11
100 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            34:16
101 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                         34:18
102 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                  34:38
103 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          36:52
104 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                       38:38
105 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
106 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
107 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
108 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
109 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
110 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
111 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
112 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
113 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
114 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
115 Peter Sagan (Svk) Cannondale
116 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
117 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
118 Elia Viviani (Ita) Cannondale
119 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
120 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
121 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
122 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
123 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
124 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
125 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
126 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
127 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
128 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
129 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
130 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
131 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
132 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
133 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
134 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
135 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
136 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
137 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
138 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
139 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
140 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
141 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
142 Danny Pate (USA) Team Sky
143 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
144 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
145 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
146 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
147 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
148 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
149 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
150 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             38:48
151 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
152 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                            39:03
153 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement          39:06
154 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
155 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step            39:15
156 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
157 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
158 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
159 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                    39:21
160 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                      39:37
161 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       39:45
162 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                            40:10
163 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
164 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
165 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
166 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
167 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         40:42
168 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
169 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                       41:46
170 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
171 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
172 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
173 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
DNF Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
DNF Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp

Lotna premia

  1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           20 pkt
  2 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                     17
  3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         15
  4 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                         13
  5 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                  11
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      10
  7 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                       9
  8 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              8
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              7
 10 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                             6
 11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                        5
 12 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                                  4
 13 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               3
 14 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            2
 15 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      1

Punkty

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  17
  3 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          15
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 13
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      11
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        10
  7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             9
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                         8
  9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    7
 10 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          6
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 5
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                        4
 13 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           3
 14 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               2
 15 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                          1

Premie górskie

Col de la Croix de Montvieux (kat. 3) km. 24

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            2 pkt
  2 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                1

Col de Palaquit (kat. 1) km. 152

  1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           10 pkt
  2 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      8
  3 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit         6
  4 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                                  4
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             2
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       1

Montée de Chamrousse (HC) km. 197.5

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           50 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  40
  3 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          32
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 28
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      24
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        20
  7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            16
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                        12
  9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    8
 10 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          4

Najbardziej waleczny

  1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            05:12:39
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:43
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:13
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             04:02
  5 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           13:25
  6 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 17:38
  7 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  8 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   21:49
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        24:47
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       32:12
 11 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 12 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 13 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement         33:46
 14 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        38:28
 15 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 16 Peter Sagan (Svk) Cannondale
 17 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 18 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 19 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 20 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 21 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 22 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement          39:05
 23 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                      40:00
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         40:32
 25 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step

Drużynowo

  1 AG2R La Mondiale                                          15:45:01
  2 Belkin Pro Cycling                                           04:59
  3 BMC Racing Team                                              12:11
  4 Tinkoff-Saxo                                                 14:53
  5 Trek Factory Racing                                          18:43
  6 Team Sky                                                     18:50
  7 Movistar Team                                                22:06
  8 Astana Pro Team                                              26:01
  9 Team Europcar                                                26:10
 10 Omega Pharma-Quick Step                                      30:08
 11 IAM Cycling                                                  30:16
 12 Lampre - Merida                                              31:00
 13 Team Netapp-Endura                                           37:57
 14 Bretagne - Seche Environnement                               38:08
 15 Fdj.Fr                                                       40:19
 16 Lotto-Belisol                                                40:53
 17 Cofidis, Solutions Credits                                   49:15
 18 Team Katusha                                                 57:22
 19 Garmin - Sharp                                            01:17:01
 20 Cannondale                                                01:22:36
 21 Team Giant-Shimano                                        01:24:03
 22 Orica Greenedge                                           01:48:20

Klasyfikacja po 13. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     56:44:03
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              03:37
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:24
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   04:40
  5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     05:19
  6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                06:06
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       06:17
  8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    06:27
  9 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      08:35
 10 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       08:36
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             08:51
 12 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     09:18
 13 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           09:48
 14 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             10:10
 15 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     10:44
 16 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  11:11
 17 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      14:00
 18 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                14:05
 19 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         14:51
 20 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             16:27
 21 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            17:27
 22 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   19:23
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          26:18
 24 John Gadret (Fra) Movistar Team                              30:42
 25 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         34:50
 26 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           35:39
 27 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  38:30
 28 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          39:08
 29 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            41:34
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        42:14
 31 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                        46:14
 32 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            47:35
 33 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            50:55
 34 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     59:22
 35 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                 01:00:46
 36 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                01:04:02
 37 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:04:21
 38 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:05:41
 39 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                       01:07:05
 40 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                01:07:25
 41 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                            01:08:48
 42 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:09:21
 43 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                       01:12:22
 44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       01:13:14
 45 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                     01:15:38
 46 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                          01:16:44
 47 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:17:38
 48 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:18:29
 49 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                        01:18:46
 50 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:19:46
 51 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:25:18
 52 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:25:28
 53 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                    01:27:06
 54 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           01:27:53
 55 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:28:33
 56 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    01:31:32
 57 José Serpa (Col) Lampre - Merida                          01:31:55
 58 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                       01:34:17
 59 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      01:34:38
 60 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida                        01:34:40
 61 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          01:35:14
 62 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                    01:36:52
 63 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:38:42
 64 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                     01:38:46
 65 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:39:42
 66 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:39:43
 67 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:39:49
 68 Marco Marcato (Ita) Cannondale                            01:41:52
 69 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 70 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       01:43:28
 71 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         01:44:53
 72 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                    01:45:11
 73 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       01:47:51
 74 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:49:04
 75 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        01:49:20
 76 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:49:40
 77 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   01:49:57
 78 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:50:23
 79 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              01:50:38
 80 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                           01:52:28
 81 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:55:23
 82 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 83 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               01:55:39
 84 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     01:56:51
 85 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    01:57:13
 86 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                    01:57:49
 87 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:58:14
 88 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           01:58:33
 89 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:00:12
 90 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         02:00:21
 91 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      02:00:56
 92 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:01:10
 93 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:01:21
 94 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:01:27
 95 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   02:03:02
 96 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         02:03:03
 97 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            02:03:35
 98 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:04:42
 99 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         02:05:08
100 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      02:05:43
101 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 02:05:45
102 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    02:06:17
103 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
104 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                           02:06:38
105 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   02:06:46
106 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       02:06:53
107 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            02:08:02
108 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  02:08:56
109 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     02:09:01
110 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      02:09:02
111 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        02:09:03
112 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      02:09:32
113 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    02:09:49
114 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        02:10:32
115 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:11:27
116 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         02:12:04
117 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:13:29
118 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            02:15:06
119 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         02:15:17
120 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      02:16:16
121 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                02:16:20
122 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     02:16:43
123 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   02:18:35
124 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       02:19:02
125 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:21:01
126 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      02:21:18
127 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     02:22:10
128 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  02:25:55
129 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         02:26:47
130 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  02:27:31
131 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:29:02
132 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          02:29:20
133 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           02:30:10
134 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     02:31:21
135 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    02:31:48
136 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     02:32:30
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           02:32:38
138 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          02:32:48
139 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           02:35:39
140 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        02:37:47
141 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     02:37:57
142 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             02:39:03
143 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:39:11
144 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        02:39:37
145 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         02:42:30
146 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           02:43:00
147 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        02:43:50
148 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                   02:46:22
149 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                02:47:36
150 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
151 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 02:48:53
152 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:48:56
153 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 02:48:58
154 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      02:49:34
155 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               02:50:37
156 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:51:05
157 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  02:51:14
158 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    02:53:07
159 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        02:53:21
160 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      02:54:09
161 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              02:54:19
162 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         02:54:42
163 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         02:54:45
164 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             02:55:24
165 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                02:58:07
166 Danny Pate (USA) Team Sky                                 02:58:14
167 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:58:59
168 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         03:04:17
169 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             03:06:13
170 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               03:07:23
171 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    03:07:41
172 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:09:15
173 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         03:33:41

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   341 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              191
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          172
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         167
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     118
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                          117
  7 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                              117
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        115
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               87
 10 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                      81
 11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          80
 12 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       76
 13 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      74
 14 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                70
 15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       64
 16 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               63
 17 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                          63
 18 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                             56
 19 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      55
 20 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              55

Klasyfikacja górska

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           70 pkt
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            53
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      41
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 40
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  40
  6 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             34
  7 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          32
  8 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           28
  9 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        22
 11 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20
 12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               18
 13 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   17
 14 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
 15 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                        12
 16 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   12
 17 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                11
 18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10
 19 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit         9
 20 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      9

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      56:48:27
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:16
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             04:27
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        37:50
  5 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:15:22
  6 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:21:04
  7 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    01:27:08
  8 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:35:18
  9 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:35:19
 10 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:44:40
 11 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              01:45:16
 12 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   01:50:59
 13 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   01:57:03
 14 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         02:00:44
 15 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    02:01:53
 16 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     02:04:37
 17 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         02:07:40
 18 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      02:11:52
 19 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   02:14:11
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:34:47
 21 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:46:41
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                02:53:43
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:54:35
 24 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             03:01:49
 25 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:04:51

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                         170:27:17
  2 Belkin Pro Cycling                                           09:24
  3 Team Sky                                                     23:46
  4 Astana Pro Team                                              29:20
  5 BMC Racing Team                                              33:31
  6 Movistar Team                                                45:25
  7 Team Europcar                                                55:33
  8 Omega Pharma-Quick Step                                   01:00:15
  9 Lampre - Merida                                           01:00:40
 10 Trek Factory Racing                                       01:02:14
 11 Lotto-Belisol                                             01:33:16
 12 Fdj.Fr                                                    01:34:32
 13 Cofidis, Solutions Credits                                01:39:52
 14 Team Netapp-Endura                                        01:40:14
 15 IAM Cycling                                               01:41:17
 16 Team Katusha                                              01:47:15
 17 Tinkoff-Saxo                                              01:54:50
 18 Bretagne - Seche Environnement                            03:00:57
 19 Garmin - Sharp                                            03:09:06
 20 Orica Greenedge                                           03:31:07
 21 Cannondale                                                03:36:44
 22 Team Giant-Shimano                                        03:38:13

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: