Tour de France: ciekawostki #8

Rolf Aldag dobrym kolarzem był. Chociaż w teamie Telekom/T-Mobile pełnił rolę domestique dla swoich kapitanów, w 2000 roku został mistrzem Niemiec. Po zakończeniu kariery wziął się za „dyrektorowanie”.

Obecnie Aldag pracuje dla Omega Pharma-Quick Step. Pracuje i jeździ na rowerze. Codziennie wcześnie rano 46-latek wskakuje na rower i przemierza szlak etapu. Wczoraj np. pedałował do Nancy, dzisiaj do Gerardmer/La Mauselène. Po przejażdżce dzwoni do reszty ekipy i mówi, jakie są warunki.

Nie wiemy, czy podobny „serwis” istnieje też w ekipie Trek. Amerykańska drużyna jednak w inny sposób dwa o swoich kolarzy. Po wczorajszym etapie i masażu w hotelu Fränka Schlecka odwiedziły dzieci: Leea Nayla oraz Martine. Radość na twarzy Luksemburczyka: bezcenna.

schleck_frank

Inną "usługę" swoim zawodnikom proponuje Cannondale, który w swoich szeregach ma prawdziwego "dr. House'a". Po każdym etapie rowery są skanowane, by móc szybko stwierdzić ewentualne mikro-pęknięcia ramy oraz inne wyrządzone szkody.

A teraz trochę historii.

12 lipca 1971 roku na zjeździe z Col de Mente przewraca się najpierw Eddy Merckx, wpada w niego lider Luis Ocana, który zwycięstwo w wyścigu ma praktycznie na wyciągnięcie ręki, ponieważ jego przewaga nad „Kanibalem” wynosi ponad siedem minut. Hiszpan szybko wstaje, ale wtedy koliduje z nim rozpędzony Joop Zoetemelk. Ocana zamiast na metę jedzie do szpitala nieprzytomny. Następnego dnia Merckx nie chce założyć maillot jaune.

Siedem lat później, 12 lipca, peleton strajkuje skarżąc się na zbyt długie transfery oraz złe rozwiązania logistyczne. Organizatorzy grożą: wieloletnie dyskwalifikacje dla oponentów. Kolumna z Bernhardem Hinault na czele nic sobie z pogróżek nie robi. Poranny krótki etap zawodnicy kończą... pieszo prowadząc przy sobie rower. Wyniki zostają anulowane, kierownictwo Touru „pęka”.

W 2003 roku w drodze do Alpe d’Huez ucieka m.in. Jesus Manzano. Zawodnik Kelme nie dojeżdża jednak do celu, zamiast tego pada wycieńczony na pobocze. Jak się później okazało, w trakcie „Wielkiej Pętli” stosował wybuchową mieszankę EPO, kortyzonu, hormonu wzrostu oraz osocza krwi zwierzęcej.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: