Tour de France 2014: etap 7: triumf Matteo Trentina

Włoch Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step), po finiszu z czołowej grupki, wygrał w Nancy siódmy etap Tour de France.

Drugi finiszował Słowak Peter Sagan (Cannondale), a trzeci Tony Gallopin (Lotto-Belisol). Włoch Vincenzo Nibali (Astana) pozostaje w żółtej koszulce lidera wyścigu.

Długi, prowadzący przez Szampanię i zakończony dwoma niewielkimi podjazdami odcinek, otworzyła akcja sześciu kolarzy. Był tam Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura), któremu towarzyszyli Alexandre Pichot (Team Europcar), Matthew Busche (Trek Factory Racing), Nicolas Edet (Cofidis), Martin Elmiger (IAM Cycling) i Anthony Delaplace (Bretagne-Séché).

Już na początku etapu, w wyniku kraksy, z wyścigu wycofał się Holender Stef Clement (Belkin).

Po zaliczeniu niespełna 30 kilometrów wypracowana przewaga sięgnęła swoje maksimum - 4:15. W peletonie prym wiódł zespół Cannondale, zmniejszając w połowie dystansu straty do mniej niż dwóch minut.

Dystans spadł do minuty na 100 kilometrów przed metą, gdy peleton przyspieszył, reagując na wiejący z boku wiatr. Ucieczka tymczasem dotarła do lotnej premii (148 km). Punktował Elmiger, a finisz z peletonu wygrał Bryan Coquard (Team Europcar), korzystając z bierności Petera Sagana (Cannondale).

70 kilometrów przed metą z dalszej rywalizacji wycofał się najmłodszy kolarz wyścigu - Danny van Poppel (Trek Factory Racing) - niedający sobie rady z trudami wyścigu i kłopotami z kolanem.

45 kilometrów przed metą do ataku ruszył Elmiger, widząc, że przewaga spada do 38 sekund. Na jego kole natychmiast zmaterializował się Huzarski i dwójka ruszyła do przodu, powiększając różnicę do minuty. Pozostałą czwórkę peleton złapał 40 kilometrów przed metą, a na czele grupy pojawili się zawodnicy ekipy Tinkoff-Saxo i Astany.

Polak i Szwajcar kręcili dzielnie, na finałowe 30 kilometrów wpadając 40 sekund przed peletonem. Wobec mocnej pracy peletonu ich wysiłki skazane były na porażkę - zespół Orica-GreenEdge wraz z ekipą Cannondale dogoniły uciekinierów tuż za banerem znaczącym odległość 20 kilometrów do mety.

Australijska ekipa wyszła na czoło peletonu na początku wspinaczki pod Côte de Maron (kat. 4; 217,5 km; 3,2 km; 5%), na plecach wioząc faworytów wyścigu, w tym jadącego w białej koszulce Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step). Peleton został mocno uszczuplony, a w kraksę na 16 kilometrów przed metą zaplątał się lider ekipy BMC - Tejay van Garderen.

Zjazd w kierunku ostatniej na etapie górskiej premii dodatkowo naciągnął grupę - na czele zaktywizowali się Vincenzo Nibali (Astana), Peter Sagan (Cannondale) i Kwiatkowski. Na Côte de Boufflers (kat. 4; 229 km; 1,3 km; 7,9%) tempo dyktowały ekipy Cannondale i Omega Pharma-Quick Step. Zabawę zaczął Cyril Gautier (Team Europcar), za którym natychmiast ruszyli kolarze Tinkoff-Saxo.

Na ostatnich fragmencie podjazdu kilkanaście metrów zyskali Sagan i Greg van Avermaet (BMC). Dwójka nie współpracowała dobrze, a z tyłu pogoń formowała ekipa FDJ.fr i Orica-GreenEdge. Belg i Słowak ulegli na ostatnim kilometrze i cała grupka ruszyła na ostatnią prostą. Kwiatkowski rozprowadzał Trentina, który w pojedynku o zwycięstwo starł się z Saganem. Włoch okazał się minimalnie szybszy, wygrywając swój drugi w karierze etap "Wielkiej Pętli".

Na ostatnich metrach doszło do kraksy - na ziemię poleciał Andrew Talansky (Garmin-Sharp), boleśnie raniąc rękę.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 7. etapu Tour de France 2014 (GT), Epernay - Nancy (234,5 km):

miejsca polskich zawodników:

22. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) +0:00
62. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step) +1:26
101. Maciej Bodnar (Cannondale) +3:48
127. Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura) +8:48
169. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) +12:16

po etapie:

4. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) +0:50
50. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step) +17:13
72. Maciej Bodnar (Cannondale) +25:49
93. Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura) +32:15
181. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) +1:04:59

  1 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                   5:18:39
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  3 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
  5 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
  6 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
  7 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
  8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
  9 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
 10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 11 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 12 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 13 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 14 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 17 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 19 Richie Porte (Aus) Team Sky
 20 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 21 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 22 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 23 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 24 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 25 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 26 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 27 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               00:11
 28 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            00:14
 29 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 30 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 31 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 32 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 33 John Gadret (Fra) Movistar Team
 34 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 35 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 36 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 37 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 38 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 39 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 40 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 00:21
 41 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
 42 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                      01:03
 43 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 44 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 45 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 46 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 47 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 48 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 49 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 50 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          01:03
 51 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 52 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               01:15
 53 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                             01:20
 54 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                        01:23
 55 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          01:26
 56 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 57 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 58 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 59 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 60 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 61 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 62 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 63 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 64 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
 65 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 66 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 67 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 68 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 69 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 70 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 71 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp
 72 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                              01:54
 73 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 74 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 75 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             02:42
 76 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 77 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 78 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 79 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 80 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
 81 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 82 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 83 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
 84 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
 85 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 86 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 87 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            02:54
 88 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 89 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 90 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                             03:06
 91 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    03:12
 92 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                  03:36
 93 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              03:39
 94 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                              03:43
 95 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 96 Danny Pate (USA) Team Sky                                        03:46
 97 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 98 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 99 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
100 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                         03:48
101 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
102 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                04:03
103 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      04:24
104 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
105 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement               05:16
106 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                05:25
107 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
108 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
109 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
110 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
111 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                05:56
112 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              06:08
113 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
114 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
115 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
116 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
117 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                       06:20
118 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
119 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
120 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
121 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       07:28
122 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             07:33
123 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
124 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
125 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
126 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                      08:48
127 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
128 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
129 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
130 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
131 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
132 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
133 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
134 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
135 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
136 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
137 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
138 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
139 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
140 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                    11:04
141 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              12:16
142 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
143 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
144 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
145 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
146 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
147 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
148 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
149 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura
150 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
151 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
152 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
153 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
154 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
155 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
156 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
157 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
158 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
159 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
160 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
161 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
162 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
163 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
164 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
165 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
166 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
167 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
168 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
169 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
170 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
171 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
172 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
173 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
174 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
175 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
176 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
177 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
178 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
179 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
180 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
181 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           13:28
182 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
183 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol
184 Edward King (USA) Cannondale                                     17:15
185 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
186 Elia Viviani (Ita) Cannondale
DNF Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
DNF John Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
DNF Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling

Lotna premia

  1 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                    20 pkt
  2 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                                17
  3 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement              15
  4 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                            13
  5 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                       11
  6 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                           10
  7 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                    9
  8 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                           8
  9 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                         7
 10 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                        6
 11 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                    5
 12 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                      4
 13 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                          3
 14 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                               2
 15 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                          1

Punkty

  1 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                        45 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                        35
  3 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                   30
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                               26
  5 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                                 22
  6 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                    20
  7 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                   18
  8 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                                  16
  9 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                              14
 10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                             12
 11 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                      10
 12 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                      8
 13 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                           6
 14 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                              4
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                                 2

Premie górskie

Côte de Maron, 217.5km

  1 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                    1

Côte de Boufflers, 229km

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                              1

Najbardziej waleczny rider


  1 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                  05:18:39
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
  6 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
  7 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     00:14
  8 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           01:26
  9 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 10 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                02:42
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          03:46
 12 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       07:28
 13 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             07:33
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 15 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             08:48
 16 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 17 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 18 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              12:16
 19 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 20 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 21 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 22 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 23 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
 24 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 25 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           13:28
 26 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    17:15

Drużynowa

  1 Belkin Pro Cycling                                            15:55:57
  2 FDJ.fr
  3 Astana Pro Team
  4 Team Europcar                                                    00:11
  5 Ag2R La Mondiale                                                 00:14
  6 Team Sky
  7 Team Netapp-Endura
  8 Cofidis, Solutions Credits                                       00:42
  9 BMC Racing Team                                                  01:03
 10 Omega Pharma-Quick Step
 11 Lampre - Merida
 12 Iam Cycling
 13 Trek Factory Racing                                              01:17
 14 Orica Greenedge                                                  01:26
 15 Movistar Team                                                    01:40
 16 Tinkoff-Saxo                                                     01:47
 17 Team Katusha                                                     01:54
 18 Team Giant-Shimano                                               03:45
 19 Lotto-Belisol                                                    04:05
 20 Cannondale                                                       04:08
 21 Bretagne - Seche Environnement                                   04:20
 22 Garmin - Sharp                                                   05:14

Klasyfikacja po 7. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                         29:57:04
  2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             00:02
  3 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     00:44
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 00:50
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                01:45
  6 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      01:54
  7 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                             02:05
  8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  02:11
  9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 10 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 11 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                      02:20
 12 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            02:25
 13 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           02:27
 14 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    02:30
 15 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              02:37
 16 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 02:39
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                        03:08
 18 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         03:14
 19 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       03:24
 20 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                           03:29
 21 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 22 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                           04:13
 23 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 24 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 25 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 26 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 27 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                             04:28
 28 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           04:45
 29 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                               05:07
 30 Marco Marcato (Ita) Cannondale                                   05:34
 31 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               06:28
 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              06:31
 33 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                06:36
 34 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                            06:48
 35 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                      07:03
 36 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                            07:06
 37 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               08:52
 38 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                09:10
 39 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          09:12
 40 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 41 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 09:20
 42 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                       09:25
 43 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                     12:23
 44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          13:08
 45 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              13:27
 46 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                14:46
 47 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        15:21
 48 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                             15:26
 49 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 15:36
 50 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                       17:13
 51 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   17:57
 52 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          17:58
 53 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               18:00
 54 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 18:13
 55 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                           18:20
 56 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            18:33
 57 John Gadret (Fra) Movistar Team                                  18:57
 58 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              19:14
 59 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                       20:18
 60 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                              20:25
 61 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                           21:31
 62 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                            21:33
 63 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              22:04
 64 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                  22:08
 65 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          23:16
 66 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                           23:21
 67 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                               23:40
 68 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   24:03
 69 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                              25:06
 70 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 71 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                              25:16
 72 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                                   25:49
 73 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               26:24
 74 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    26:36
 75 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                         26:42
 76 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                27:00
 77 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     27:11
 78 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      27:20
 79 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           27:36
 80 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                                  27:52
 81 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                                  28:03
 82 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                           28:20
 83 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing                29:15
 84 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge                              29:38
 85 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                29:56
 86 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          30:31
 87 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                         30:51
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                                  30:56
 89 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                          30:58
 90 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                            31:37
 91 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            31:38
 92 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            31:55
 93 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                        32:15
 94 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    32:40
 95 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                          32:50
 96 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             33:06
 97 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida                               33:08
 98 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                               33:22
 99 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 33:31
100 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          33:42
101 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              33:47
102 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                       33:49
103 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                                  34:00
104 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   34:03
105 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               34:46
106 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement            34:56
107 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                              34:57
108 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement              35:28
109 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           35:31
110 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
111 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              35:32
112 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          35:37
113 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                              35:42
114 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       35:52
115 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    35:55
116 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement             36:28
117 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                               36:48
118 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                     36:49
119 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             36:57
120 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                             37:03
121 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                               38:11
122 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           39:14
123 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            39:28
124 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura                     39:42
125 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                40:01
126 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                                  40:36
127 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                             40:54
128 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                                  41:05
129 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
130 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                    41:25
131 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             41:39
132 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           42:56
133 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                        42:57
134 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                           43:02
135 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           43:13
136 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  43:29
137 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                             43:37
138 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                        43:41
139 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                               43:47
140 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits        44:13
141 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                           44:33
142 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              44:41
143 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits        45:02
144 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                                 45:04
145 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                            45:05
146 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                45:21
147 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                45:32
148 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                                 45:51
149 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                46:22
150 Danny Pate (USA) Team Sky                                        46:26
151 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                          46:39
152 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                                  47:16
153 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             47:35
154 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                   47:36
155 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
156 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                                      49:17
157 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    49:25
158 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement               49:44
159 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                49:47
160 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                50:03
161 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement              50:13
162 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             50:25
163 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                           50:44
164 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp                 50:47
165 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                50:52
166 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             51:02
167 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                       51:05
168 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                             51:10
169 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                51:34
170 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                      52:02
171 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                             53:59
172 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement               54:24
173 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       54:30
174 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura               55:17
175 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                          55:38
176 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         56:02
177 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           56:10
178 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                         59:08
179 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 01:01:43
180 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 01:02:36
181 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                01:04:59
182 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol                            01:06:10
183 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura           01:06:14
184 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                      01:06:20
185 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                             01:14:56
186 Edward King (USA) Cannondale                                  01:16:35

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                       259 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                  146
  3 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                             137
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                              117
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                          95
  6 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                   91
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                             60
  8 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                                   56
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                              55
 10 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                        54
 11 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                    54
 12 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                               53
 13 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                              53
 14 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                          44
 15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                           42
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                    41
 17 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  38
 18 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                              37
 19 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                                32
 20 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                                 31

Klasyfikacja górska

  1 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                       6 pkt
  2 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                    5
  3 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                 4
  4 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                        4
  5 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits            3
  6 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                                  3
  7 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                   2
  8 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                               2
  9 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                                 2
 10 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura                  2
 11 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                              1
 12 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                                  1
 13 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                    1
 14 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  1
 15 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                                 1
 16 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                        1
 17 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                            1
 18 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                         1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  29:57:48
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 00:06
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             01:27
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            01:41
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       02:40
  6 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                     11:39
  7 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          22:32
  8 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     26:13
  9 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                26:16
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           26:52
 11 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                29:12
 12 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                            30:53
 13 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          32:58
 14 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       35:08
 15 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement           38:30
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             40:55
 17 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                               43:03
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                          45:55
 19 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement              49:29
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement             49:41
 21 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                             53:15
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       53:46
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 01:00:59
 24 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 01:01:52
 25 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                01:04:15
 26 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura           01:05:30

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                               89:52:20
  2 Belkin Pro Cycling                                               04:18
  3 Team Sky                                                         06:31
  4 BMC Racing Team                                                  07:08
  5 Trek Factory Racing                                              08:39
  6 Team Netapp-Endura                                               10:50
  7 Team Katusha                                                     11:20
  8 Orica Greenedge                                                  11:57
  9 IAM Cycling                                                      12:53
 10 Cannondale                                                       13:11
 11 Omega Pharma-Quick Step                                          14:36
 12 Garmin - Sharp                                                   15:29
 13 Ag2R La Mondiale                                                 15:48
 14 Lampre - Merida                                                  16:28
 15 Lotto-Belisol                                                    18:47
 16 Tinkoff-Saxo                                                     19:27
 17 Team Europcar                                                    20:21
 18 Movistar Team                                                    23:50
 19 FDJ.fr                                                           23:53
 20 Team Giant-Shimano                                               38:38
 21 Cofidis, Solutions Credits                                       39:40
 22 Bretagne - Seche Environnement                                   54:46

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: