Giro d'Italia 2014: etap 21 - przekroje/mapki

1 czerwca: Gemona – Triest, 172 km *

Ostatni etap wystartuje z Gemona del Friuli, miasta,którego zburzyć nie zdołały hordy Hunów, plemiona germańskie, wojska niemieckie ani napoleońskie. Dzięki temu miejscowość zachowała piękny średniowieczny charakter, choć spore szkody wyrządziło mu trzęsienie ziemi w 1976 roku.

Finał zostanie rozegrany na ulicach stolicy regionu Friuli-Wenecja Julijska - Trieście. Miasto leży nad Morzem Adriatyckim, tuż przy granicy ze Słowenią, a od wieków stanowiło ważny punkt regionu i handlu morskiego. Dziś jest popularnym celem turystycznym, a punktami obowiązkowymi jest zamek, wspaniały rynek i port, a także wąskie uliczki przecinające zabytkową starówkę.

Etap jest szybki i płaski. 22 kilometry po starcie na peleton czeka jedyna górska premia - Passo di Monte Croce (kat. 4; 21,7 km). Następnie kilometry będą wiodły na południowy-wschód, kolarze minął Udine i na 87 kilometrze wjadą do strefy bufetu umieszczonej w Monfalcone, z tego miejsca pozostanie już tylko 27 kilometrów do Triestu. Na ulicach "miasta nauki" kolarze wykręcą 8 rundy o długości 7,25 km z krótką wspinaczką o maksymalnym nachyleniu 7%. To nie powinno wykluczyć z rywalizacji najlepszych sprinterów wyścigu. Sprint zostanie rozegrany na 250-metrowej, szerokiej prostej.

Do walki powracają najlepsi sprinterzy wyścigu, po raz kolejny do brawurowej walki o triumf stanie Nacer Bouhanni. Trudności zlokalizowane na rundzie w Trieście promują Lukę Mezgeca. O swoim pierwszym etapowym zwycięstwie w rodzimym tourze powalczą Giacomo Nizzoli i Elia Viviani. Ponad to do rywalizacji może włączyć się Tyler Farrar i Roberto Ferrari.

G12_Template_plan_sopr

Lotna premia: 143,2 km

T15_Fassa_alt

Górskie premie:
Passo di Monte Croce (kat. 4; 21,7 km; 1,3 km; 4%, max. 8%)

giro2014-21-finisz

Start do etapu o godz. 12:35, planowany finisz: 16:53-17:22.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:30.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: