Giro d'Italia 2014: etap 20: Michael Rogers triumfuje na Monte Zoncolan

Zakończony wspinaczką na Monte Zoncolan dwudziesty etap Giro d'Italia wygrał po ucieczce Australijczyk Michael Rogers (Tinkoff-Saxo).

W różowej koszulce lidera wyścigu pozostał Nairo Quintana (Movistar). Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) utrzymał 6. miejsce.

Krótko po starcie zawiązała się akcja zaczepna w składzie: Axel Domont (Ag2r), Franco Pellizotti i Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli), Francesco Bongiorno (Bardiani), Maarten Tjallingii (Belkin), Mattia Cattaneo (Lampre), Maxime Monfort (Lotto), Yonathan Monsalve i Mattio Rabottini (Neri Sottoli), Yukiya Arashiro (Europcar), Simon Geschke i Georg Preidler (Giant), Pieter Serry (Omega Pharma), Maxime Belkov (Katusha), Dario Cataldo (Sky), Michael Rogers i Nicolas Roche (Tinkoff) oraz Danilo Hondo i Riccardo Zoidl (Trek).

Przewaga 19-stki początkowo sięgnęła 4 minut, by po wjeździe na przełęcz Pura (kat. 1; 103,7 km; 11,25 km; 7,7%, max. 13%) wynosić 3:34.

Grupa ucieczkowa nie odpuszczała, za to pościg zwolnił, skutkiem czego przed Sella Razzo (kat. 2; 126,7 km; 15,85 km; 5,23%, max. 15%) różnica przekroczyła 6 minut. Straty odrabiali tylko kontratakujący Tim Wellens (Lotto) i Robinson Chalapud (Colombia).

Na wniesieniu w zasadniczej grupie tempo nieco podkręcili zawodnicy Europcar. Nieprzypadkowo, ponieważ próbny skok wykonał Pierre Rolland, a następnie Romain Sicard. Do tego drugiego dojechali Domenico Pozzovivo (Ag2r) i Rafał Majka. Wstępne harce w czołówce wyścigu zakończyły się niczym, choć to już okazało się za dużo dla Cadela Evansa (BMC Racing). Z najlepszymi trzymał się za to Paweł Poljański (Tinkoff).

Czołówka podnóże piekielnego Monte Zoncolan (kat. 1; 1730 m n.p.m.; 10,1 km; 11,9%, max. 22%) osiągnęła z zapasem niemal 8 minut.

Z tyłu kolarze Movistar w końcu rozkręcili dla Quintany tempo i to takie, że urwali wszystkich... w tym samego lidera. Po chwili znów wszyscy jechali razem.

7 kilometrów przed metą czołówkę stanowili Geschke, Priedler, Chalapud, Roche, Rogers, Pelizotti i Bongiorno. Kilometr dalej pozostali Rogers z Bongiorno.

5 kilometrów przed metą Quintana, Rigoberto Uran oraz narzucający dla wicelidera tempo Wout Poels (obaj Omega Pharma) zaczęli nieco zyskiwać nad rywalami. Z przodu Bongiorno starał się bez powodzenia zgubić Rogersa.

2,8 kilometra przed końcem popchnięty przez jednego z tłumu widzów Bongiorno stracił równowagę i automatycznie kilkanaście metrów do Rogersa. Tej straty Włoch już nie odrobił...

Z tyłu wiele się nie działo, czołówka wyścigu, chyba już pogodzona z wynikami wyścigu, bez wielkiego zacięcia dojechała do mety.

fot. LaPresse

Wyniki 20. etapu Giro d'Italia 2014 (GT), Maniago - Monte Zoncolan (167 km):

Miejsca polskich zawodników:
21. Rafał Majka – 4:59
40. Paweł Poljański – 8:13
71. Przemysław Niemiec – 13:51

po etapie:
6. Rafał Majka – 7:13
49. Przemysław Niemiec – 1:57:22
51. Paweł Poljański – 2:04:10

  1 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                              4:41:55
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       00:38
  3 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                    00:49
  4 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 01:35
  5 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           01:37
  6 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                   01:46
  7 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          01:52
  8 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               02:12
  9 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                     02:24
 10 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           02:37
 11 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              02:39
 12 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo               03:02
 13 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         03:14
 14 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               03:21
 15 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  03:46
 16 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
 17 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               04:45
 18 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
 19 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  04:51
 20 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       04:59
 21 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 22 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  05:01
 23 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               05:05
 24 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        05:10
 25 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 06:25
 26 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     06:35
 27 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     06:52
 28 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
 29 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 07:01
 30 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             07:06
 31 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 32 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    07:18
 33 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                07:20
 34 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                         07:26
 35 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 07:59
 36 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 37 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               08:06
 38 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                08:09
 39 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 40 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                               08:13
 41 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      08:16
 42 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               08:19
 43 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           08:21
 44 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             08:38
 45 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     09:13
 46 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                09:21
 47 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    09:27
 48 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
 49 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                    09:45
 50 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      10:38
 51 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 52 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             10:45
 53 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                       10:52
 54 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                                  11:01
 55 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 56 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         11:15
 57 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                          11:33
 58 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                11:39
 59 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               11:41
 60 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                    11:54
 61 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 62 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  12:10
 63 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             12:19
 64 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       12:31
 65 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 66 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 67 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              12:46
 68 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 69 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 70 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                13:27
 71 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                           13:51
 72 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                           13:53
 73 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             13:55
 74 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             14:07
 75 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
 76 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                            14:34
 77 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          14:38
 78 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   15:18
 79 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          15:27
 80 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
 81 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 82 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 83 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
 84 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                     16:06
 85 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
 86 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 87 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       16:13
 88 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                    16:17
 89 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 90 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   16:41
 91 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 92 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                              16:48
 93 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 94 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             17:08
 95 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                  17:28
 96 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                                17:33
 97 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  17:41
 98 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                      17:56
 99 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          17:58
100 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
101 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro                                   18:37
102 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                  18:42
103 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   18:54
104 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                           19:05
105 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
106 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
107 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
108 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
109 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                       19:26
110 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                19:32
111 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                               19:49
112 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
113 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              20:51
114 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                         21:05
115 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    21:14
116 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                         21:22
117 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team               21:36
118 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
119 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                          21:38
120 Rick Flens (Ned) Belkin Pro                                      21:41
121 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                          21:45
122 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 22:09
123 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         22:56
124 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                                24:47
125 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
126 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 24:49
127 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
128 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                   24:51
129 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                                  25:06
130 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia
131 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                    25:08
132 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                  25:13
133 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                     25:17
134 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                        25:24
135 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
136 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                              25:44
137 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    25:58
138 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        26:07
139 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   26:58
140 Elia Viviani (Ita) Cannondale
141 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
142 Michel Koch (Ger) Cannondale
143 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
144 David Tanner (Aus) Belkin Pro
145 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
146 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                       27:17
147 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                               27:21
148 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                   27:51
149 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                                 27:54
150 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                      27:56
151 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
152 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              27:59
153 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                                  28:08
154 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                            28:19
155 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             28:25
156 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                            29:09

Punkty

  1 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                   15 pkt.
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                          12
  3 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                        9
  4 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                                  8
  5 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                     7
  6 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               7
  7 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                       5
  8 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                              4
  9 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                                   4
 10 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                                   3
 11 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                         2
 12 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                               1

Premie górskie

Passo del Pura - Km. 103,7

  1 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        32 pkt.
  2 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  20
  3 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                     14
  4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                              10
  5 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                                   7
  6 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                        4
  7 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                              2
  8 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                                   1

Sella Razzo - Km. 126,7

  1 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        14 pkt.
  2 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   9
  3 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                              6
  4 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                        4
  5 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               2
  6 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                    1

Monte Zoncolan - Km. 167

  1 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                   32 pkt.
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                          20
  3 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                       14
  4 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                    10
  5 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               7
  6 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                       4
  7 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                              2
  8 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                                   1

Lotna premia

  1 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                                 10 pkt.
  2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                                   6
  3 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               3
  4 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                               2
  5 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                                   1

Drużynowo

  1 Tinkoff-Saxo                                                  14:12:19
  2 Bardiani-CSF                                                     07:28
  3 AG2R La Mondiale                                                 09:03
  4 Colombia                                                         09:05
  5 Omega Pharma - Quick-Step                                        10:02
  6 BMC Racing Team                                                  11:01
  7 Lotto Belisol                                                    11:30
  8 Movistar Team                                                    13:36
  9 Team Giant-Shimano                                               14:01
 10 Lampre-Merida                                                    15:39
 11 Trek Factory Racing                                              16:01
 12 Team Europcar                                                    20:11
 13 Androni Giocattoli
 14 Team Katusha                                                     21:24
 15 Team Sky                                                         21:30
 16 Astana Pro Team                                                  21:36
 17 Belkin Pro                                                       22:53
 18 Neri Sottoli                                                     26:12
 19 Garmin Sharp                                                     26:25
 20 FDJ.fr                                                           29:18
 21 Cannondale                                                       48:20

Klasyfikacja po 20. etapie

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team            83:50:25
  2 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step              03:07
  3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  04:04
  4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               05:46
  5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        06:41
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   07:13
  7 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 11:09
  8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                12:00
  9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                13:35
 10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     15:49
 11 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         24:54
 12 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       26:13
 13 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    27:02
 14 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               28:36
 15 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      32:08
 16 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             35:56
 17 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                46:16
 18 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                47:47
 19 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               49:22
 20 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                                 51:09
 21 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       55:40
 22 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             56:24
 23 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           58:42
 24 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                          01:02:40
 25 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                          01:02:59
 26 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                    01:04:44
 27 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                  01:04:46
 28 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                       01:05:12
 29 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step            01:09:46
 30 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                              01:13:07
 31 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                              01:14:36
 32 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 01:15:13
 33 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                   01:19:14
 34 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                       01:23:06
 35 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                    01:30:43
 36 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                    01:35:40
 37 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                      01:37:49
 38 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                           01:39:10
 39 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                          01:40:10
 40 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                      01:43:13
 41 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                    01:45:03
 42 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                 01:45:12
 43 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                01:45:31
 44 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                       01:50:17
 45 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                         01:50:49
 46 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                              01:51:43
 47 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                 01:52:16
 48 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                              01:55:29
 49 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                        01:57:22
 50 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                             02:03:07
 51 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                            02:04:10
 52 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                           02:06:51
 53 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            02:09:41
 54 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               02:10:33
 55 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                            02:15:56
 56 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                           02:17:11
 57 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team              02:18:13
 58 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 02:21:18
 59 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            02:22:05
 60 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                             02:23:30
 61 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing       02:23:32
 62 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                       02:25:57
 63 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           02:26:05
 64 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                      02:27:11
 65 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               02:27:56
 66 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            02:28:48
 67 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                               02:30:31
 68 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                        02:31:33
 69 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                        02:33:30
 70 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                          02:34:26
 71 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                          02:36:26
 72 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                             02:41:22
 73 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  02:41:57
 74 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                               02:42:17
 75 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                02:45:09
 76 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         02:46:18
 77 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                               02:46:35
 78 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                             02:48:59
 79 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia                           02:49:07
 80 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                  02:50:35
 81 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                          02:51:11
 82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                      02:58:07
 83 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                  02:58:47
 84 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                             02:59:14
 85 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                            03:02:21
 86 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                    03:06:07
 87 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                        03:07:00
 88 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                03:07:48
 89 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                               03:09:29
 90 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     03:10:20
 91 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               03:13:23
 92 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                           03:15:00
 93 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        03:15:27
 94 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            03:17:36
 95 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                        03:18:04
 96 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 97 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                         03:21:17
 98 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                       03:21:52
 99 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               03:22:27
100 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    03:29:39
101 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                              03:32:56
102 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                    03:33:00
103 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                            03:33:30
104 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                03:34:24
105 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli                    03:36:00
106 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 03:36:39
107 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
108 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro                                03:37:26
109 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                      03:37:41
110 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                 03:39:20
111 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                               03:44:55
112 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                        03:45:16
113 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                        03:46:03
114 Ben Swift (GBr) Team Sky                                      03:46:20
115 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                         03:46:36
116 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                03:47:21
117 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                  03:48:57
118 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                            03:51:48
119 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                              03:52:46
120 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 03:53:14
121 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
122 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              03:56:12
123 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                               03:56:52
124 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                             04:04:00
125 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                04:04:33
126 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team            04:04:36
127 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                04:04:39
128 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                           04:05:01
129 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                   04:05:19
130 David Tanner (Aus) Belkin Pro                                 04:07:43
131 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                      04:08:03
132 Rick Flens (Ned) Belkin Pro                                   04:10:49
133 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                       04:13:17
134 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                04:16:16
135 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                           04:22:56
136 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                               04:26:27
137 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                 04:26:50
138 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                          04:27:48
139 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   04:30:01
140 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   04:30:15
141 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                       04:32:12
142 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     04:32:16
143 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                      04:33:01
144 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           04:34:31
145 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 04:35:21
146 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          04:36:44
147 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  04:38:08
148 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                               04:38:13
149 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   04:38:41
150 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     04:40:31
151 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                               04:40:58
152 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  04:41:27
153 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             04:52:49
154 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         05:02:39
155 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                              05:02:41
156 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    05:13:20

Klasyfikacja punktowa

  1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                        251 pkt.
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                          225
  3 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                      173
  4 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                                161
  5 Ben Swift (GBr) Team Sky                                           130
  6 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 96
  7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                   96
  8 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                     94
  9 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                 82
 10 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                     82
 11 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    78
 12 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                                78
 13 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                                     69
 14 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                             63
 15 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                          60
 16 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  56
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  53
 18 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                        50
 19 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     49
 20 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           48
 21 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                      47

Klasyfikacja górska

  1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing            173 pkt.
  2 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                       132
  3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  88
  4 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                     79
  5 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                      73
  6 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  68
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                     57
  8 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                  46
  9 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    43
 10 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                          42
 11 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                          41
 12 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                    37
 13 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                       35
 14 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                   33
 15 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 32
 16 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  30
 17 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                 29
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           28
 19 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                       26
 20 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    25

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team            83:50:25
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  04:04
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   07:13
  4 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 11:09
  5 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             56:24
  6 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                       01:05:12
  7 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                       01:23:06
  8 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                    01:30:43
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                01:45:31
 10 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                            02:04:10
 11 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                           02:06:51
 12 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            02:09:41
 13 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               02:10:33
 14 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 02:21:18
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            02:22:05
 16 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           02:26:05
 17 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            02:28:48
 18 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         02:46:18
 19 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                03:07:48
 20 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     03:10:20
 21 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               03:13:23
 22 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        03:15:27
 23 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            03:17:36
 24 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                       03:18:04
 25 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               03:22:27
 26 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    03:29:39
 27 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                03:34:24
 28 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 03:53:14
 29 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
 30 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              03:56:12
 31 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                04:04:33
 32 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                04:04:39
 33 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   04:30:15
 34 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     04:32:16
 35 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 04:35:21
 36 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  04:38:08
 37 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   04:38:41
 38 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     04:40:31
 39 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  04:41:27
 40 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         05:02:39
 41 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    05:13:20

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                             251:19:01
  2 Omega Pharma - Quick-Step                                        19:23
  3 Tinkoff-Saxo                                                     26:54
  4 BMC Racing Team                                               01:08:06
  5 Movistar Team                                                 01:13:25
  6 Astana Pro Team                                               01:26:33
  7 Team Sky                                                      01:27:47
  8 Lampre-Merida                                                 01:46:44
  9 Team Europcar                                                 02:04:04
 10 Trek Factory Racing                                           02:14:40
 11 Lotto Belisol                                                 02:16:53
 12 Belkin Pro                                                    02:40:24
 13 Colombia                                                      02:47:31
 14 Team Katusha                                                  03:03:49
 15 Garmin Sharp                                                  03:06:46
 16 Androni Giocattoli                                            03:07:25
 17 Bardiani-CSF                                                  03:22:26
 18 FDJ.fr                                                        03:34:36
 19 Team Giant-Shimano                                            04:57:24
 20 Neri Sottoli                                                  05:02:50
 21 Cannondale                                                    05:47:40

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: