La Côte Picarde 2014: Jens Wallays najsprytniejszy w końcówce

Belg Jens Wallays po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 29. edycję La Côte Picarde, czyli drugą odsłonę Pucharu Narodów rozgrywanego w gronie młodzieżowców.

17. miejsce zajął Jakub Kaczmarek, 21. Przemysław Kasperkiewicz, 22. Arkadiusz Owsian, 55. Wojciech Sykała, 100. Tomasz Mickiewicz.

Francuski wyścig jest drugim, po Ronde van Vlaanderen, aktem Pucharu Narodów, w którym rywalizują orlicy z całego świata.

Blisko 180-kilometrowe zmagania na czele rozpoczęła ucieczka, w składzie Ryan Mullen (Irlandia), Sergiy Kozachenko (Ukraina), Luka Pibernik (Słowenia), Jonathan Dibben (Wielka Brytania) oraz znany polskim kibicom z występów w barwach ekipy ActiveJet - Hiszpan Mario Gonzalez.

Piątka wypracowała nawet 7:20 przewagi, ale peleton zmobilizowany kolejnym szarpnięciem zwiększył tempo 90 kilometrów przed metą. Odjechać próbowała kolejna grupa - tym razem chętnych było aż 24. Akcja nie powiodła się, ale przewaga ucieczki spadała.

Prowadzący nie wytrzymali razem do końca - najpierw odpadł Ukrainiec, potem za wygraną dał Irlandczyk, a chwilę potem jego kolega z Wielkiej Brytanii. Dzielnie trzymał się Gonzalez, próbując nadążyć za Pibernikiem. Hiszpanowi sił zabrakło jednak 25 kilometrów przed metą.

W końcówce peleton zdecydowanie przyspieszył, na finałowe 20 kilometrów wjeżdżając minutę za szarżującym Słoweńcem. Akcja samotnego kolarza nie mogła się udać i została zakończona 10 kilometrów przed kreską. Przez chwilę wszystko wskazywało na to, że dojdzie do sprintu z peletonu, ale po kraksie na jednym z wachlarzy oderwać się udało dziewiątce zawodników.

Peleton gonił ich zaciekle, ale nie dał rady. Do finiszu z grupki także nie doszło - na ostatnim odcinku najlepszy okazał się młodzieżowy mistrz Belgii Jens Wallays, atakując i samotnie przecinając linię mety. Grupa pościgowa z Polakami w składzie wpadła na metę tuż za nimi, notując minimalne spóźnienie.

W grupce finiszującej za plecami czołówki znalazło się aż czterech biało-czerwonych - 17. kreskę przeciął Jakub Kaczmarek, 21. Przemysław Kasperkiewicz, a za jego plecami Arkadiusz Owsian. W peletonie ukończył też Wojciech Sykała.

Wyniki La Côte Picarde 2014 (1.Ncup), Fort Mahon Plage - Mers les Bains (178,6 km):

1. Jens Wallays (Belgia)                  4:08:54
2. Thomas Boudat (Francja)
3. Soren Kragh Andersen (Dania)
4 Simon Pellaud (Szwajcaria)
5. Mikel Aristi (Hiszpania)
6. Bakhtiyar Kozhatayev (Kazachstan)
7. Kirill Yatsevich (Rosja)
8. Jan Dieteren (Niemcy)
9. Gregor Mühlberger (Austria)
10. Loïc Chetout (Francja)
...
17. Jakub Kaczmarek (Polska)                00:00
21. Przemysław Kasperkiewicz (Polska)       00:00
22. Arkadiusz Owsian (Polska)               00:00
55. Wojciech Sykała (Polska)                00:00
100. Tomasz Mickiewicz (Polska)             09:44

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: