Bronislau Samoilau zawodnikiem CCC Polsat Polkowice

W sezonie 2014 barwy ekipy CCC Polsat Polkowice będzie reprezentował wielokrotny mistrz kraju w jeździe indywidualnej na czas 28-letni  Bronislau Samoilau.

Pierwsze sukcesy w kolarskim peletonie Białorusin zaczął odnosić będąc jeszcze zawodnikiem kategorii U-23. W 2004 roku 19-latek odniósł swój pierwszy międzynarodowy sukces. Występując w składzie reprezentacji Białorusi, został zwycięzcą prestiżowego wyścigu klasycznego Liège-Bastogne-Liège (U-23).

Został po tym zaangażowany do włoskiej ekipy US Palazzago-Vellutex w składzie której, podczas wyścigu Giro dell Regione (U-23), został zwycięzca 5. etapu, pokonując m.in. Viscontiego, a w klasyfikacji generalnej przyjechał 7.

W sezonie 2004  Samoilau sięga po kolejny sukces, zwyciężając we włoskim wyścigu Chieti-Casalincontrado-Blockhaus. Rok 2005, to kolejny, bardzo udany okres startów białoruskiego kolarza. Rozpoczyna go od zwycięstwa we włoskim klasyku, Trofeo Franco Balestra – Memorial Sabbadini, a w sumie podczas całego sezonu odnosi aż 11. zwycięstw. Kolejny sukces odnosi w Trofeo L'Eco del Chisone, a następnie w hiszpańskiej etapówce, Tour de Lleida, gdzie wygrywa trzy etapy i klasyfikację generalną wyścigu. W 2005 roku po raz pierwszy, jeszcze jako zawodnik U-23, zostaje mistrzem Białorusi w jeździe indywidualnej na czas. W kolejnym sezonie ponownie sięga po tytuł mistrza kraju w jeździe na czas.

W 2007 roku  Samoilau przechodzi na zawodowstwo i podpisuje swój pierwszy kontrakt z ekipą Acqua Sapone – Caffe Mokambo w której spędzi dwa kolejne sezony. Następnie, na krótko wiąże się z ekipą Amica Chips – Knauf, by w 2010 roku podpisać kontrakt z ekipą WordTour, Quick Step. W latach 2011-12 reprezentuje barwy hiszpańskiej grupy  Movistar. Po wygaśnięciu kontraktu w sezonie 2013 startuje jako kolarz reprezentacji Białorusi.

Samoilau czterokrotnie wystąpił w Giro d'Italia, a także w Vuelta Espana, Tour de Suisse, Tour de Romandie i wielu innych prestiżowych wyścigach. W 2008 roku wygrał jeden z etapów wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda, a w następnym zajął wysokie, trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Österreich-Rundfahrt.

W sezonie 2013, startując w reprezentacji Białorusi, wygrał m. in. etap na Małopolskim Wyścigu Górskim, natomiast w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce. W wyścigu Tour de Ribas (Ukraina) tryumfował na jednym z etapów, wygrywając jednocześnie klasyfikacje generalną.

Bronislau Samiolau jest mistrzem Białorusi w wyścigu ze startu wspólnego (2007) oraz trzykrotnym mistrzem w jeździe indywidualnej na czas (2009, 2010, 2012). W sezonie 2013 zdobył brązowy medal.

Bronislau będzie zapewne dużym wzmocnieniem dla zespołu na ciężkie wyścigi etapowe

- powiedział dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki.

Jest to zawodnik, który posiada bardzo duże doświadczenie kolarskie, będzie bardzo pomocny zespołowi m.in. w jeździe drużynowej na czas oraz silnym wsparciem dla Davide Rebellina na ciężkich odcinkach górskich. Liczymy również na dobry występ w mistrzostwach świata w drużynowej jeździe na czas, gdzie Samoliau powinien być jednym z motorów napędowych ekipy

- zakończył Piotr Wadecki.

Kierownictwo ekipy poinformowało również, że zostały przedłużone kontrakty ze wszystkimi zawodnikami z ubiegłorocznego składu CCC Polsat Polkowice.

inf. http://proteam.cccsport.pl
fot. Movistar

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: