Komisja Prawdy już w 2014 roku?

Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Brian Cookson zapowiedział, że komisja badawcza, mająca zająć się kulturą dopingu w kolarstwie, może ruszyć już na początku 2014 roku. Kierujący od niedawna Unią Brytyjczyk chce jak najszybszego rozwikłania dopingowych węzłów krępujących kolarstwo i w tym celu rozpoczął ścisłą współpracę ze Światową Agencją Antydopingową (WADA).

Cookson przebywa obecnie w Republice Południowej Afryki, gdzie uczestniczy w Światowej Konferencji WADA.

Nie jest jasne na jakich zasadach Komisja miałaby ona funkcjonować - stosowne zmiany, umożliwiające amnestię, mają wejść w życie razem z nowym Kodeksem WADA, czyli w 2015 roku.

Cookson spotkał się wczoraj z prezydentem WADA Johnem Faheyem, a UCI i WADA wydały wspólne oświadczenie, w którym informują, że strony uzgodniły generalne zasady, na mocy których powołana zostanie powołana Komisja ds. badania historycznych problemów dopingu w kolarstwie.

Szczegóły nie zostały podane, jednak możemy domyślać się, że chodzi o tzw. "proces prawdy i pojednania" czyli odkrycie skali oszustwa w sporcie przez zaoferowanie amnestii osobom, które dobrowolnie zgłoszą się i będą w pełni współpracować.

Na mocy umowy Cooksona i Faheya obie organizacje rozpoczną współpracę by szybko dograć szczegóły. Całość ma odpowiadać zasadom i przepisom Światowego Kodeksu Antydopingowego.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: