MŚ 2013: Rui Costa mistrzem świata ze startu wspólnego

Rui Costa zdobył tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego. 26-letni Portugalczyk na finiszowych metrach pokonał Hiszpana Joaquima Rodriqueza, a brąz przypadł następnemu kolarzowi z Półwyspu Iberyjskiego, Hiszpanowi Alejandro Valverde.

19. miejsce wywalczył Maciej Paterski.

Panowie po starcie z Lucca mieli do pokonania wzniesienia Monte Carlo (14,2 km; 3,75 km; 3,5%) i San Baronto (58,7 km; 3,9 km; 7,1%), a we Florencji wjechali na 16,57-km rundę z dwoma podjazdami - na 6,07 km: Fiesole (4,3 km; 5,2%, max 9%) oraz na 11,55 km: Via Salviati (600 m; 10,2%, max 16%).

Od początku kolarzom towarzyszyły obfite opady deszczu. W pierwszej akcji znalazł się Bartosz Huzarski, który odjechał z Rafaa Chtioui (Tunezja). Na Monte Carlo do czołówki dojechali Yonder Godoy (Wenezuela), Matthias Brandle (Austria) i Jan Barta (Czechy). Peleton prowadzony głównie przez Marka Cavendisha (Wielka Brytania) dojechał do Florencji ze stratą przekraczającą 8 minut.

Runda 1.:
Padać nie przestawało, co sprawiło, że zjazdy były wyjątkowo niebezpieczne. Leżał m. in. Chris Horner (USA). Za podkręcanie tempa zabrali się Włosi. Różnica zmalała do 5:56. Przemysław Niemiec, Maciej Paterski, Tomasz Marczyński, Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski w poszarpanym peletonie tracili 6:44, a Sylwester Szmyd ponad 7 minut.

Runda 2.:
Na zjeździe z Via Salviati doszło do sporej kraksy, która wyeliminowała z walki m. in. Cadela Evansa (Australia) i Daniela Martina (Irlandia).

Przewaga prowadzącej piątki stopniała do 4:10. W peletonie z naszych pozostali Majka, Paterski i Marczyński. 25 sekund tracili Gołaś i Niemiec. Kwiatkowski i Maciej Bodnar wycofali się.

Runda 3.:
Kolarze z Włoch nie schodzili z pierwszych pozycji w peletonie. Ucieczce pozostało do obrony 2:22. Najwyżej jadący z naszych Majka tracił natomiast 3:04. Szmyd już nie jechał.

Runda 4.:
Z czołówki na Via Salviati odpadł Tunezyjczyk. Peleton zmalał do 73 zawodników, z Paterskim, Majką i Gołasiem. Z 208 kolarzy jacy stanęli na starcie pozostało na trasie mniej niż 100. Z trasy szedł Przemek Niemiec.

Runda 5.:
Na Fiesole z przodu pozostała dwójka z NetAppu: Huzarski Barta. Współpraca musiała więc się dobrze układać, co pozwoliło powiększyć przewagę do 3:25.

Runda 6.:
Na Via Salviati przyspieszył Marcus Burghardt (Niemcy) rozciągając mocno peleton. Na zjazdach udało się odjechać dwójce Georg Preidler (Austria) i Wilco Kelderman (Holandia). Ich strata zmalała do 2 minut, peletonu do 2:40.

Runda 7.:
Do roboty zabrali się Belgowie. Na Fiesole rozpoczął się ruch, a tempo znacznie wzrosło.

Do uciekającej od 6 godzin dwójki oprócz Preidlera i Keldermana zbliżali się Cyril Gautier (Francja) i Giovanni Visconti (Włochy). NetAppowcom pozostało 17 sekund nad pogonią i 1:44 nad 68-osobowym peletonem, w składzie z Gołasiem, Paterskim i Majką.

Runda 8.:
Na Fiesole Huzarski odjechał zmęczonemu Barcie. Polaka gonił Visconti, który po podjeździe tracił 20 sekund.

Przestało padać, a nawet pojawiły się nieśmiałe promienie słońca. A "Huzar" nadal uciekał. Visconti dojechał do Polaka dopiero na zjeździe z Via Salviati. Wywrócili się tam, ku rozpaczy miejscowych, Luca Paolini i Vincenzo Nibali.

Prowadząca dwójka wyprzedzała porozrywany po kraksie peleton o 1:07.

Runda 9.:
Na Fiesole ponownie rządy objęli kolarze Belgii. Nibali ścigał po samochodach peleton, a Huzarski uczepił się koła Viscontiego. Dwójka została jednak w końcu wchłonięta, jeszcze przed końcem podjazdu. W czołówce trzymał się Paterski, natomiast walczący Gołaś tracił 7 sekund.

Runda 10.:
Ostatnie okrążenie, a w grze pozostało 42 zawodników, w tym dwóch "naszych".

Pod Fiesole ponownie do pracy zabrali się Włosi, ale szybko zmienili ich Duńczycy.

Zaatakował Michele Scarponi (Włochy), ruszyli też Joaqium Rodriquez (Hiszpania), Nibali, Rui Costa (Portugalia), Alejandro Valverde (Hiszpania) i Rigroberto Uran (Kolumbia).

Rodriquez i Nibali zjazdy rozpoczęli 5 sekund przed trójką Valverde, Uran, Costa. 16. tam Paterski tracił 38 sekund.

Na zjeździe wywrócił się Uran, wpadając z całą siłą na usypane z piasku pobocze.

"Purito" zyskał 10 sekund przewagi. Gonili Nibali i Costa z balastem Valverde.

Rodriquez Via Salviati zdobył z zapasem zaledwie 4 sekund i po dłuższej chwili czwórka jechała razem. 15. Paterski tracił 1:04.

Niespełna 3 km przed metą na małej hopce Rodriquez znów zyskał kilka metrów. Nibali miał już dosyć i odpuścił, natomiast za Hiszpanem pogonił Costa.

Portugalczyk dopadł Rodriqueza około 500 metrów przed kreską. O mistrzostwie rozstrzygnął więc sprinterski pojedynek, z którego po twardej walce zwycięsko wyszedł kolarz z Portugalii. Po swój piąty medal sięgnął też Valverde, ale nadal pozostaje bez złota.

19. przyjechał Paterski, 33. Gołaś, 52. Huzarski, a Majka 58. Ukończyło 61 zawodników.

CM; Lucca - Florencja (272,26 km - 106,6 km + 10 x 16,57 km); 29 września 2013:

1 Rui Alberto Faria Da Costa (Portugalia)                 7:25:44
2 Joaquim Rodriguez Oliver (Hiszpania)
3 Alejandro Valverde Belmonte (Hiszpania)                   00:17
4 Vincenzo Nibali (Włochy)
5 Andriy Grivko (Ukraina)                                   00:31
6 Peter Sagan (Słowacja)                                    00:34
7 Simon Clarke (Australia)
8 Maxim Iglinskiy (Kazachstan)
9 Philippe Gilbert (Belgia)
10 Fabian Cancellara (Szwajcaria)
11 Bauke Mollema (Holandia)
12 Lars Petter Nordhaug (Norwegia)
13 Daniel Moreno Fernandez (Hiszpania)
14 Simon Geschke (Niemcy)
15 Sergio Luis Henao Montoya (Kolumbia)
16 Michele Scarponi (Włochy)
17 Filippo Pozzato (Włochy)                                 01:05
18 Arthur Vichot (Francja)
19 Maciej Paterski (Polska)
20 Edvald Boasson Hagen (Norwegia)
21 Jakob Fuglsang (Dania)
22 Ignatas Konovalovas (Litwa)                              01:26
23 Greg Van Avermaet (Belgia)
24 Yury Trofimov (Rosja)                                    01:44
25 Pieter Weening (Holandia)                                01:59
26 Zdenek Stybar (Czechy)
27 Aleksejs Saramotins (Łotwa)                              02:01
28 Romain Bardet (Francja)
29 Serge Pauwels (Belgia)
30 Matija Kvasina (Chorwacja)
31 Alex Howes (USA)
32 Chris Anker Sorensen (Dania)
33 Michał Gołaś (Polska)
34 Darwin Atapuma Hurtado (Kolumbia)
35 Carlos Alberto Betancur Gomez (Kolumbia)
36 Tiago Machado (Portugalia)
37 Peter Stetina (USA)
38 Stefan Denifl (Austria)                                  02:05
39 Marcus Burghardt (Niemcy)                                03:40
40 Jan Polanc (Słowenia)
41 Rigoberto Uran Uran (Kolumbia)                           04:27
42 John Degenkolb (Niemcy)                                  04:53
43 Sergei Chernetski (Rosja)                                04:55
44 Anthony Roux (Francja)
45 Gregory Rast (Szwajcaria)                                06:24
46 Thomas Lovkvist (Szwecja)                                07:27
47 Andrei Nechita (Rumunia)                                 08:06
48 Jonathan Castroviejo Nicolas (Hiszpania)
49 Paul Martens (Niemcy)
50 Thibaut Pinot (Francja)                                  09:09
51 Giovanni Visconti (Włochy)                               09:15
52 Bartosz Huzarski (Polska)                                09:36
53 Danilo Wyss (Szwajcaria)                                 11:20
54 Jan Barta (Czechy)
55 Fabian Wegmann (Niemcy)
56 Amael Moinard (Francja)
57 Jan Bakelants (Belgia)
58 Rafał Majka (Polska)                                     12:55
59 Cyril Gautier (Francja)                                  15:11
60 Wilco Kelderman (Holandia)
61 Thomas Voeckler (Francja)
DNF Youcef Reguigui (Algeria)
DNF Enzo Moyano (Argentyna)
DNF Cadel Evans (Australia)
DNF Cameron Meyer (Australia)
DNF David Tanner (Australia)
DNF Mathew Hayman (Australia)
DNF Michael Matthews (Australia)
DNF Richie Porte (Australia)
DNF Rohan Dennis (Australia)
DNF Rory Sutherland (Australia)
DNF Bernhard Eisel (Austria)
DNF Georg Preidler (Austria)
DNF Markus Eibegger (Austria)
DNF Matthias Brandle (Austria)
DNF Riccardo Zoidl (Austria)
DNF Kanstantsin Siutsou (Białoruś)
DNF Bjorn Leukemans (Belgia)
DNF Johan Vansummeren (Belgia)
DNF Maxime Monfort (Belgia)
DNF Murilo Antonio Fischer (Brazylia)
DNF Rafael Andriato (Brazylia)
DNF Spas Gyurov (Bulgaria)
DNF Christian Meier (Kanada)
DNF Francois Parisien (Kanada)
DNF Janier Acevedo Calle (Kolumbia)
DNF Jose Cayetano Sarmiento Tunarosa (Kolumbia)
DNF Miguel Angel Rubiano Chavez (Kolumbia)
DNF Nairo Alexander Quintana Rojas (Kolumbia)
DNF Winner Anacona Gomez (Kolumbia)
DNF Andrey Amador Bikkazakova (Kostaryka)
DNF Gregory Obando Brenes (Kostaryka)
DNF Kristijan Durasek (Chorwacja)
DNF Radoslav Rogina (Chorwacja)
DNF Frantisek Rabon (Czechy)
DNF Jakub Novak (Czechy)
DNF Martin Hunal (Czechy)
DNF Stanislav Kozubek (Czechy)
DNF Matti Breschel (Dania)
DNF Jose Ragonessi (Ekwador)
DNF Daniel Teklehaymanot (Erytrea)
DNF Jani Tewelde Weldegabir (Erytrea)
DNF Meron Russom (Erytrea)
DNF Alo Jakin (Estonia)
DNF Gert Joeaar (Estonia)
DNF Tanel Kangert (Estonia)
DNF Jussi Veikkanen (Finlandia)
DNF Christophe Riblon (Francja)
DNF Warren Barguil (Francja)
DNF Dominik Nerz (Niemcy)
DNF Bradley Wiggins (Wielka Brytania)
DNF Christopher Froome (Wielka Brytania)
DNF Geraint Thomas (Wielka Brytania)
DNF Ian Stannard (Wielka Brytania)
DNF Joshua Edmondson (Wielka Brytania)
DNF Luke Rowe (Wielka Brytania)
DNF Mark Cavendish (Wielka Brytania)
DNF Stephen Cummings (Wielka Brytania)
DNF Ioannis Tamouridis (Grecja)
DNF Ho Ting Kwok (Hong Kong)
DNF King Lok Cheung (Hong Kong)
DNF Peter Kusztor (Węgry)
DNF Daniel Martin (Irlandia)
DNF Matt Brammeier (Irlandia)
DNF Nicolas Roche (Irlandia)
DNF Sam Bennett (Irlandia)
DNF Alessandro Vanotti (Włochy)
DNF Diego Ulissi (Włochy)
DNF Ivan Santaromita (Włochy)
DNF Luca Paolini (Włochy)
DNF Rinaldo Nocentini (Włochy)
DNF Alexey Lutsenko (Kazachstan)
DNF Andrey Zeits (Kazachstan)
DNF Andris Smirnovs (Łotwa)
DNF Viesturs Luksevics (Łotwa)
DNF Gediminas Bagdonas (Litwa)
DNF Ramunas Navardauskas (Litwa)
DNF Bob Jungels (Luksemburg)
DNF Sea Keong Loh (Malezja)
DNF Hector Hugo Rangel Zamarron (Meksyk)
DNF Juan Pablo Magallanes Aranda (Meksyk)
DNF Uri Martins (Meksyk)
DNF Adil Jelloul (Maroko)
DNF Essaid Abelouache (Maroko)
DNF Ismail Ayoune (Maroko)
DNF Lahcen Saber (Maroko)
DNF Reda Aadel (Maroko)
DNF Johnny Hoogerland (Holandia)
DNF Laurens Ten Dam (Holandia)
DNF Robert Gesink (Holandia)
DNF Sebastian Langeveld (Holandia)
DNF Tom Dumoulin (Holandia)
DNF Tom Jelte Slagter (Holandia)
DNF George Bennett (Nowa Zelandia)
DNF Jack Bauer (Nowa Zelandia)
DNF Sam Bewley (Nowa Zelandia)
DNF Thor Hushovd (Norwegia)
DNF Maciej Bodnar (Polska)
DNF Michał Kwiatkowski (Polska)
DNF Przemysław Niemiec (Polska)
DNF Sylwester Szmyd (Polska)
DNF Tomasz Marczyński (Polska)
DNF André Fernando Cardoso (Portugalia)
DNF Serghei Tvetcov (Moldova)
DNF Alexandr Kolobnev (Rosja)
DNF Ivan Stevic (Serbia)
DNF Juraj Sagan (Słowacja)
DNF Martin Velits (Słowacja)
DNF Matej Jurco (Słowacja)
DNF Patrik Tybor (Słowacja)
DNF Peter Velits (Słowacja)
DNF Borut Bozic (Słowenia)
DNF Grega Bole (Słowenia)
DNF Janez Brajkovic (Słowenia)
DNF Kristijan Koren (Słowenia)
DNF Mugerli Matej (Słowenia)
DNF Daryl Impey (RPA)
DNF Reinardt Janse Van Rensburg (RPA)
DNF Alberto Contador Velasco (Hiszpania)
DNF Egoi Martinez De Esteban (Hiszpania)
DNF Jose Herrada Lopez (Hiszpania)
DNF Luis Leon Sanchez Gil (Hiszpania)
DNF Samuel Sanchez Gonzalez (Hiszpania)
DNF Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Szwecja)
DNF Tobias Ludvigsson (Szwecja)
DNF Martin Elmiger (Szwajcaria)
DNF Mathias Frank (Szwajcaria)
DNF Michael Albasini (Szwajcaria)
DNF Michael Schar (Szwajcaria)
DNF Oliver Zaugg (Szwajcaria)
DNF Sebastien Reichenbach (Szwajcaria)
DNF Rafaa Chtioui (Tunezja)
DNF Andriy Khripta (Ukraina)
DNF Mykhaylo Kononenko (Ukraina)
DNF Sergiy Grechyn (Ukraina)
DNF Vitaliy Buts (Ukraina)
DNF Yaroslav Popovych (Ukraina)
DNF Andrew Talansky (USA)
DNF Christopher Horner (USA)
DNF Matthew Busche (USA)
DNF Taylor Phinney (USA)
DNF Tejay van Garderen (USA)
DNF Carlos Jose Ochoa (Wenezuela)
DNF Freddy Vargas (Wenezuela)
DNF Jackson Rodriguez (Wenezuela)
DNF Pedro Sequera (Wenezuela)
DNF Yonathan Monsalve (Wenezuela)
DNF Yonder Godoy (Wenezuela)

fot. organizator