MŚ 2013: Reprezentacja Polski pojedzie w dziewięciu

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zatwierdziła ranking UCI World Tour oraz rankingi kontynentalne, a także klasyfikację narodów, na podstawie której podejmowane są decyzje o liczebności ekip poszczególnych krajów w wyścigach rozgrywanych podczas jesiennych mistrzostw świata.

Reprezentacja Polski do Florencji na wyścig elity mężczyzn pojedzie w dziewiątkę, mając zatem możliwość wystawienia maksymalnej liczby kolarzy. Ta możliwość to zasługa ósmego miejsca w rankingu narodów UCI World Tour i znakomitych występów naszych reprezentantów na kolarskich arenach całej Europy.

Dziewięciu reprezentantów to poprawa w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy mogliśmy wystawić sześciu kolarzy w wyścigu elity.

Panie pojadą w szóstkę, orlicy w trójkę, juniorzy w piątkę, a juniorki w czwórkę.

Główny ranking - odnoszący się do wyścigu elity mężczyzn - ustalany jest na podstawie indywidualnego rankingu cyklu UCI World Tour i zamykany jest 15 sierpnia. Ostatnią imprezą mającą wpływ na tę klasyfikację był Tour de Pologne. Przy ustalaniu liczby zawodników liczą się klasyfikacje tzw. UCI Continental Circuits - UCI Europe/Asia/Africa Tour, co dotyczy wszystkich kategorii.

W 9 pojadą także Hiszpania, Kolumbia, Włochy, Holandia, Australia, Francja i Szwajcaria. W ośmiu pojadą Brytyjczycy, w 7 Amerykanie, Czesi i Belgowie.

Sześciu kolarzy zabiorą Maroko, Słowacja, Boliwia, Iran, Ukraina, Niemcy, Austria i Słowenia. Czterech kolarzy wybiorą Irlandczycy.

Trzech reprezentantów wystawić mogą Erytrea, Algieria, Meksyk, Brazylia, Kanada, Hong Kong, Kazachstan, Malezja, Rosja, Dania, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Kostaryka, Litwa, Estonia i Łotwa.

Warto przypomnieć, że punkty Polski są sumą indywidualnych osiągnięć trójki Polaków - Michała Kwiatkowskiego (17. miejsce, 194 pkt), Rafała Majki (28. miejsce, 127 pkt) i Przemysława Niemca (29. miejsce, 118 pkt).

Kwiatkowski w tym roku zajął 11. miejsce w Tour de France, na kilku etapach zajmując czołowe lokaty, wcześniej zaliczył bardzo udaną kampanię ardeńską - meldując się na 4. miejscu w Amstal Gold Race i 5. w La Fleche Wallonne. W marcu zajął też czwarte miejsce w Tirreno-Adriatico, wygrywając koszulkę najlepszego młodzieżowca, a sezon rozpoczął drugiem miejscem w Volta ao Algarve.

Majka i Niemiec walczyli jak lwy na trasie zimowego Giro d'Italia, kończąc odpowiednio na siódmym i szóstym miejscu. Kolarz ekipy Saxo-Tinkoff ostatnio wywalczył też czwarte miejsce w Tour de Pologne, a Niemiec w pierwszej części sezonu meldował się w czołowych dziesiątkach imprez takich jak Tirreno-Adriatico, Giro del Trentino i Volta a Catalunya.

Mistrzostwa świata - Florencja 2013:

Jazda drużynowa na czas: CCC Polsat Polkowice (9 zgłoszonych, 6 startuje);

Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn: 14 zgłoszonych, 9 startuje;

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn U-23: 6 zgłoszonych, 3 startuje;

Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet: 12 zgłoszonych, 6 startuje;

Wyścig ze startu wspólnego juniorów: 10 zgłoszonych, 5 startuje;

Wyścig ze startu wspólnego juniorek: 8 zgłoszonych, 4 startują;

Jazda indywidualna na czas (wszystkie kategorie): 4 zgłoszonych/zgłoszone, 2 startuje/startują.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: