IO 2008: srebro Włoszczowskiej, tytuł olimpijski dla Spitz

Maja Włoszczowska została wicemistrzynią olimpijską w wyścigu cross country MTB. Zwyciężyła Sabine Spitz.

Niemka objęła prowadzenie w połowie pierwszego okrążenia (zawodniczki miały do pokonania sześć wymagających rund) i nie oddała go do końca. Mniej więcej w połowie dystansu jadąca od początku w czołówce Włoszczowska zostawiła z tyłu rywalki z grupy pościgowej i samotnie podążała po srebrny medal.

Brąz wywalczyła Rosjanka Irina Kalentiewa, która w końcówce wyprzedziła Kanadyjkę Catharine Pendrel.

Dobrze spisała się także Aleksandra Dawidowicz. Druga Polka startująca na olimpijskiej trasie długo jechała na szóstym miejscu, ale po wywrotce ostatecznie zajęła 10. pozycję.

Wystartowało 30 zawodniczek, sklasyfikowano 26. Do mety nie dojechały m. in. broniąca olimpijskiego złota z Aten, Norweżka Gunn Rita Dahle, aktualna mistrzyni świata, Hiszpanka Margarita Fullana i liderka klasyfikacji Pucharu Świata, Kanadyjka Marie-Helene Premont.

gak56

Wyniki igrzysk olimpijskich 2008 - wyścigu cross-country elity kobiet:

1 Sabine Spitz (Niemcy)              1:45:11 
2 Maja Włoszczowska (Polska)           00:41 
3 Irina Kalentyeva (Rosja)             01:17 
4 Catharine Pendrel (Kanada)           01:26 
5 Chengyuan Ren (Chiny)                02:29 
6 Petra Henzi (Szwajcaria)             03:30 
7 Mary Mcconneloug (USA)               05:23 
8 Georgia Gould (USA)                  05:40 
9 Rosara Joseph (Nowa Zelandia)        05:56 
10 Aleksandra Dawidowicz (Polska)      06:10 
11 Elisabeth Osl (Austria)             06:28 
12 Ying Liu (Chiny)                    06:50 
13 Lene Byberg (Norwegia)              08:08 
14 Elsbeth Van Rooy (Holandia)         08:19 
15 Nathalie Schneitter (Szwajcaria)    08:31 
16 Eva Lechner (Włochy)                13:11 
17 Laurence Leboucher (Francja)        15:44 
18 Adelheid Morath (Niemcy)            17:14 

jedna runda 

19 Jaqueline Mourao (Brazylia)                
20 Rie Katayama (Japonia)                      
21 Blaza Klemencic (Słowenia)                

dwie rundy 

22 Yolande Speedy (RPA)            
23 Vera Andreeva (Rosja)                    
24 Janka Stevkova (Słowacja)                
25 Francisca Campos (Chile)                  
26 Dellys Starr (Australia)                  

DNF Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia)            
DNF Margarita Fullana (Hiszpania)                
DNF Marie-Helene Premont (Kanada)            
DNF Tereza Hurikova (Czechy)