Mistrzostwa świata MTB 2021. Pierwszy tytuł Evie Richards

Brytyjka Evie Richards zdobyła tytuł mistrzyni świata w kolarstwie górskim cross-country.

Srebro we włoskim Val di Sole przypadło Anne Terpstrze (Holandia), a na podium stanęła również Sina Frei (Szwajcaria).

Po świetnym wyścigu, ostatnim w karierze na mistrzostwach świata, Maja Włoszczowska, zajęła 5. miejsce. 19. lokatę zapisała Katarzyna Solus-Miśkowicz, a na 47. dojechała na metę Paula Goryca.

Wyścig znakomicie rozpoczęła najlepsza w ostatnich dwóch latach Pauline Ferrand-Prevot (Francja), która na trasie złożonej z pięciu rund po pierwszej o 31 sekund wyprzedzała Evie Richards i Sinę Frei oraz o 52 sekundy mistrzynię olimpijską Jolandę Neff (Szwajcaria), Anne Terpstre, Maję Włoszczowską i Rebeccę McConnell (Australia).

Richard przeskoczyła do Francuzki na drugim okrążeniu, a piątka pościgowa notowała stratę 41 sekund.

Ferrand-Prevot zaczęła słabnąc. Została daleko za Richard, rozpoczynając przedostatnią pętlę spóźniona o 38 sekund. Na trzecim miejscu znalazła się Terpstra, wolniejsza o 45 sekund od liderki, a grupa Włoszczowskiej traciła 1:13.

Holenderka również wyprzedziła obrończynię tytułu, do której zbliżały się Włoszczowska i Frei. W połowie czwartej rundy były już razem z Francuzką. Do trójki walczącej o brąz dołączyła też Neff.

24-letnia Richard bez przygód dojechała po tęczową koszulkę, podobnie jak Terpstra po srebrny medal. Szansę na brązowy Włoszczowska straciła popełniając błąd na zjeździe, wyjeżdżając z trasy. Ten przypadł Frei, finiszującej tuż przed Neff.