Bjarne Riis na kolarskiej emeryturze

Duńczyk Bjarne Riis postanowił zakończyć karierę kolarską. Po kontuzji ręki jakiej 35-letni zawodnik doznał podczas 3. etapu Tour de Suisse '99, nie mógł odzyskać pełni zdrowia i pomimo wielu wysiłków w końcu powiedział "dość".

Podczas swojej kariery, Riis odniósł wiele cennych zwycięstw, z Tour de France 1996 na czele. Na swoim koncie zapisał również sukcesy etapowe w Giro d'Italia i Tour de France, zwycięstwo w Amstel Gold Race, uzbierał kilka tytułów mistrza Danii.

W zeszłym roku Duńczykowi zaczęto stawiać zarzuty używania przez wiele lat środków dopingujących, ale on sam zdecydowanie temu zaprzecza.

Podczas zawodowej kariery Riis jeździł w 8 profesjonalnych ekipach: Roland (86), Lucas (87), Toshiba (88), Super U (89), Castorama (90-91), Ariostea (92-93), Gewiss (94-95) i Telekom (od 96).

Zaczynał jako pomocnik Laurenta Fignona. Dopiero w 1993 roku został zauważony po zwycięstwach etapowych w Giro d'Italia i Tour de France i 5 miejscu w klasyfikacji generalnej tego drugiego wyścigu. W 1995 roku Wielką Pętlę zakończył już na 3. pozycji, by rok później świętować swój życiowy sukces, wygrywając TdF.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: