Paryż-Tours 2000 dla Andrea Tafi

94. edycja wyścigu Paris - Tours liczyła 254,5 km. Jeden z najstarszych i najdłuższych klasyków, typowo sprinterski, praktycznie bez podjazdów, jeżeli nie liczyć niewielkich hopków niedaleko mety.

Deszczowa i chłodna pogoda nie zachęcała do ścigania, co wykorzystał Sylvain Chavanel odjeżdżając od peletonu zaraz po starcie. Dołączył do niego Litwin Mindaugos Goncaras i dwójka ta wypracowała w pewnym momencie 35 minut przewagi.

Jeszcze 80 km przed metą różnica wynosiła ponad 28 minut, ale Francuz jechał już sam, a peleton wyraźnie przyśpieszył.

Około 190 kilometra od zasadniczej grupy odjechało 12 zawodników, szybko zbliżając się do słabnącego w oczach Chanavela. W pościgu znaleźli się: Andrea Tafi, Nico Mattan, Rik Verbrugghe, Erik Zabel, Andrei Tchmil, Rolf Sorensen, Alessandro Petacchi, Paolo Bettini, Gorazd Stangelj, Jann Kirsipuu, Daniele Nardello i nasz Zbigniew Spruch.

Tafi, Mattan i Verbrugghe po kilku kilometrach oderwali się od pozostałej dziewiątki, przez dłuższy czas jadąc z niewielką przewagą. Kiedy zaczęła rosnąć, z drugiej grupy, co chwila, kolejni zawodnicy próbowali doskoczyć do trójki, jednak początkowo bez efektu.

Chanavel został już z tyłu i na 28 km przed metą czołowa grupka prowadziła z 24 sekundową przewagą nad Stangeljem, Tchmilem, Nardello i Bettinim oraz 39 sekundową nad pozostałą piątką.

3 km dalej zaatakował Tafi i samotnie pojechał po zwycięstwo. Za jego plecami grupki zaczęły się łączyć, tak, że 12 km przed metą praktycznie znów powstała 11-osobowa grupa. Jednak nie do końca, gdyż Tchmil z Nardello chwilę wcześniej pognali za Tafim.

Ostatnie kilometry to jeden wielki magiel, dopiero na ostatnim kilometrze można było się zorientować co działo się za plecami Tafiego, Tchmila i Nardello (w kolejności na mecie).

Czwarty przyjechał Bettini, a zaraz za nim Spruch walczył z Stangeljem i Verbrugghe o 5. miejsce, jednak sił mu nie starczyło.

Lider Pucharu Świata, Erik Zabel, finiszował jedenasty, ale jeszcze nie może świętować zwycięstwa. Tchmil, aby zdobyć puchar, musi wygrać ostatni wyścig - Giro di Lombardia, a Zebel nie być wyżej niż na 7 pozycji. Spruch dzięki siódmej pozycji w Paris - Tours powrócił do pierwszej dziesiątki klasyfikacji PŚ (z 11. na 8. pozycję).

Wypowiedzi bohaterów wyścigu:

Andrea Tafi:

To była najlepsza odpowiedź Antoniemu Fusi, który nie wybrał mnie do składu reprezentacji na mistrzostwa świata. Jeszcze dwa dni temu mówił, że jestem bez formy. W przyszłą niedzielę, będę oglądał mistrzostwa w TV, ale już wiem, że będę żałował iż mnie tam nie ma. Plouay byłby dobrym dla mnie wyścigiem, a tak mam nadzieję że zwycięży Bartoli lub Bettini.

Andrei Tchmil:

Mapei było dziś najsilniejszą ekipą, więcej zawodników tej grupy znalazło się w decydującej ucieczce. Co do Pucharu Świata, bardzo ciężko będzie zwyciężyć w Tour of Lombardy.

Zbigniew Spruch:

Kilka razy próbowałem uciekać, ale cały czas ktoś za mną gonił. Kiedy już mnie grupa dochodziła, ktoś inny kontrował i nie było silnych, by go pogonić. Szansa na rewanż może być podczas mistrzostw świata.

Czołówka wyścigu:

 1. Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step        6.38.14 (38.34 km/h)
 2. Andrei Tchmil (Bel) Lotto Adecco          0.39
 3. Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step 
 4. Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step        1.36
 5. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas Pata         1.39
 6. Rik Verbrugghe (Bel) Lotto Adecco
 7. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
 8. Rolf Sorensen (Den) Rabobank            2.00
 9. Jann Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance         2.05
10. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 
11. Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom
12. Nico Mattan (Bel) Cofidis              2.09
13. Peter Van Petegem (Bel) Farm Frites         3.44
14. Frank Hoj (Den) La Francaise Des Jeux    
15. Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo      
16. Leon Van Bon (Ned) Rabobank         
17. Mirko Celestino (Ita) Team Polti      
18. Fréderic Guesdon (Fra) La Francaise Des Jeux
19. Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole   
20. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo       
21. Andrej Hauptman (Slo) Vini Caldirola-Sidermec
22. Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux
23. Marcus Zberg (Swi) Rabobank         
24. Ludovic Auger (Fra) Big Mat-Auber 93    
25. Marco Zanotti (Ita) Liquigas Pata      
26. Christophe Detilloux (Bel) Lotto Adecco   
27. Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom   
28. Chris Peers (Bel) Cofidis 
29. Bo Hamburger (Den) Memorycard-Jack&Jones
30. Aart Vierhouten (Ned) Rabobank

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: