Rafał Majka (Bora-hansgrohe) wygrał królewski etap Wyścigu Dookoła Słowenii, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Mistrz Polski po wspinaczce do ośrodka narciarskiego Rogla (13,7 km; 7,5%) pokonał na ostatnich metrach Giovanniego Viscontiego (Bahrain-Merida) i Jacka Haiga (Orica-Scott).
Na 8. miejscu zameldował się na mecie Paweł Cieślik (Elkov – Author).
Ucieczkę dnia zestawili Manuel Belletti (Wilier Triestina-Selle Italia), Žiga Grošelj (Adria Mobil), Maximilian Kuen (Tirol Cycling Team), Michael Kukrle (Elekov-Author), Samir Jabrayilov (Synergy Baku) i Andreas Graf (Hrinkow Advarics). Szóstka wypracowała 7 minut przewagi.
Na pierwszej z trzech górskich premii, Padeški Vrh (90 km; kat. 2; 7,1 km; 6,7%), peleton zbliżył się na 2 minuty, drugą, Veliko Tinje (126 km; kat. 3; 52 km; 6,5%), minął mając już harcowników na widelcu. Sytuację kontrolowała ekipa Bora-hansgrohe, która na dojeździe do podjazdu do Rogla wyczyściła pole dla Rafała Majki.
Tempo narzucał Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), przez moment Austriakowi zmianę dał lider Luka Mezgec (Orica-Scott). 10 kilometrów przed metą w czołówce pozostało ośmiu zawodników.
Kilkaset metrów dalej zaatakował Majka. Koło mistrza Polski utrzymali Jack Haig i Giovanni Visconti. Pomimo zaproszenia, nasz zawodnik nie znalazł chętnych do współpracy, co pomogło Mühlbergerowi na chwilę dołączyć i popracować.
Majka ponowił atak, na który odpowiedział Haig. Australijczyk pilnował lidera Bory, nie zamierzając dać zmiany. 7 kilometrów przed kreską dwójkę dogonił Visconti.
2 kilometrów bliżej celu Majka ponownie sprawdził rywali i ponownie Haig okazał się twardym przeciwnikiem. Visconti jechał własnym tempem, szybko wracając do czołówki.
2 kilometry przed metą Majka kolejny raz zaatakował, z tym samym efektem. Visconti odpadł, po to by powrócić na końcowych metrach. Włoch wyjechał na prowadzenie trzyosobowej grupki, Majka zainstalował się na jego kole, atakując po raz ostatni 150 metrów przed kreską.
1 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 4:34:08 2 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 00:03 3 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 00:11 4 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 00:25 5 Tadej Pogacar (Slo) Rog - Ljubljana 00:36 6 Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz - BMC 00:38 7 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli 00:58 8 Paweł Cieślik (Pol) Elkov - Author 01:03 9 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:05 10 Edward Ravasi (Ita) Team UAE Emirates 01:21 11 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:24 12 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini 01:28 13 Michele Gazzara (Ita) Sangemini 01:49 14 Jan Polanc (Slo) Team UAE Emirates 02:03 15 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – Rusvelo 02:31 16 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo 02:51 17 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 03:06 18 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina 03:10 19 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 03:12 20 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini 03:36 21 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini 03:41 22 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 03:42 23 Izidor Penko (Slo) Rog - Ljubljana 04:15 24 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini 04:30 25 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 04:59 26 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina 27 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 28 Jirí Polnicky (Cze) Elkov - Author 29 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol 05:39 30 Josip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling Project 05:59 31 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo 32 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 06:10 33 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 06:16 34 Paolo Tot? (Ita) Sangemini 07:05 35 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 07:38 36 Clemens Fankhauser (Aut) Tirol 37 Marko Pavlic (Slo) Slovenia 07:39 38 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team 07:47 39 Péter Kusztor (Hun) Amplatz - BMC 08:22 40 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 09:09 41 Dennis Paulus (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 09:56 42 Matej Mugerli (Slo) Amplatz - BMC 11:07 43 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 11:41 44 Josef Cerny (Cze) Elkov - Author 12:49 45 Michael Kukrle (Cze) Elkov - Author 12:50 46 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 14:00 47 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott 14:01 48 Valens Ndayisenga (Rwa) Tirol 15:27 49 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina 16:12 50 Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil 51 Ziga Rucigaj (Slo) Rog - Ljubljana 52 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini 53 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 54 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 16:17 55 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida 16:18 56 Svein Tuft (Can) Orica-Scott 57 Tomas Buchacek (Cze) Elkov - Author 19:55 58 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 19:56 59 Maximilian Kuen (Aut) Tirol 20:01 60 Filippo Fortin (Ita) Tirol 61 Matthias Krizek (Aut) Tirol 62 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team 63 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 64 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 65 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli 20:57 66 Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team 22:49 67 Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 24:24 68 Patrick Gamper (Aut) Tirol 69 Uros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team 70 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 71 Kanan Gahramanli (Aze) Synergy Baku Cycling Project 72 Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 73 Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 74 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 75 Andi Bajc (Slo) Amplatz - BMC 76 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida 77 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 78 Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina 79 Andreas Walzel (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 80 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina 81 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini 82 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 83 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina 84 David Per (Slo) Bahrain-Merida 85 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 86 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli 87 Nils Friedl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 24:24 88 Robert Jenko (Slo) Slovenia 89 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli 90 Enrico Salvador (Ita) Tirol 91 Daniel Eichinger (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 92 Matej Drinovec (Slo) Slovenia 93 Rok Korosec (Slo) Amplatz - Bmc 94 Luka Cotar (Slo) Slovenia 95 Musa Mikayilzade (Aze) Synergy Baku Cycling Project 96 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 97 Jaka Primozic (Slo) Slovenia 98 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 99 Primoz Obal (Slo) Slovenia 100 Gerd Fidler (Aut) Amplatz - BMC 101 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe 102 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil 103 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 104 Alois Kankovsky (Cze) Elkov - Author 105 Ziga Jerman (Slo) Rog - Ljubljana 106 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini 107 Aljaz Prah (Slo) Rog - Ljubljana 108 Tilen Finkst (Slo) Rog - Ljubljana 109 János Zsombor Pelikán (Hun) Amplatz - BMC 110 Tadej Logar (Slo) Slovenia 111 Enver Asanov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 112 Gianfranco Visconti (Ita) Meridiana Kamen Team 113 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 114 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – Rusvelo 115 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team 116 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli 117 Marek Canecky (Svk) Amplatz - BMC 118 Matic Groselj (Slo) Rog - Ljubljana 119 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil 120 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina 121 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 122 Mattia De Marchi (Ita) Hrinkow Advarics Cycleang 123 Andrea Palini (Ita) Androni Giocattoli 124 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – Rusvelo 125 Michele Scartezzini (Ita) Sangemini 126 Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 127 Martin Hunal (Cze) Elkov - Author 128 Roberto Ferrari (Ita) Team UAE Emirates 129 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 130 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 131 Filippo Ganna (Ita) Team UAE Emirates 132 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini 133 Vojtech Hacecky (Cze) Elkov - Author 27:01 134 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe 135 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe 136 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 137 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott DNF Roger Kluge (Ger) Orica-Scott DNF Simone Bernardini (Ita) Sangemini DNF David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team DNF Ismail Iliasov (Aze) Synergy Baku Cycling Project DNF Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang DNS Elgun Alizada (Aze) Synergy Baku Cycling Project
1 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 12:14:35 2 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 00:07 3 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 00:17 4 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 00:35 5 Tadej Pogacar (Slo) Rog - Ljubljana 00:46 6 Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz - BMC 00:48 7 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli 01:08 8 Paweł Cieślik (Pol) Elkov - Author 01:13 9 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:14 10 Edward Ravasi (Ita) Team UAE Emirates 01:31 11 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:34 12 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini 01:38 13 Michele Gazzara (Ita) Sangemini 01:59 14 Jan Polanc (Slo) Team UAE Emirates 02:13 15 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – Rusvelo 02:41 16 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo 03:01 17 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 03:16 18 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 03:22 19 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini 03:51 20 Izidor Penko (Slo) Rog - Ljubljana 04:25 21 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini 04:40 22 Jirí Polnicky (Cze) Elkov - Author 05:09 23 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 24 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina 25 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol 05:49 26 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo 06:09 27 Josip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling Project 28 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 06:20 29 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 06:26 30 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina 07:02 31 Paolo Tot? (Ita) Sangemini 07:15 32 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 07:30 33 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 07:34 34 Clemens Fankhauser (Aut) Tirol 07:48 35 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 36 Péter Kusztor (Hun) Amplatz - BMC 08:32 37 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini 08:44 38 Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 09:19 39 Josef Cerny (Cze) Elkov - Author 12:57 40 Dennis Paulus (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 13:48 41 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott 13:57 42 Marko Pavlic (Slo) Slovenia 43 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 14:01 44 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team 14:05 45 Michael Kukrle (Cze) Elkov - Author 14:31 46 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 15:33 47 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini 16:19 48 Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil 49 Matej Mugerli (Slo) Amplatz - BMC 17:45 50 Valens Ndayisenga (Rwa) Tirol 19:19 51 Svein Tuft (Can) Orica-Scott 19:41 52 Tomas Buchacek (Cze) Elkov - Author 20:01 53 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina 20:04 54 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 20:06 55 Maximilian Kuen (Aut) Tirol 20:11 56 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 20:22 57 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 20:30 58 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida 20:33 59 Ziga Rucigaj (Slo) Rog - Ljubljana 22:30 60 Matthias Krizek (Aut) Tirol 22:32 61 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 23:22 62 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 23:45 63 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team 23:53 64 Filippo Fortin (Ita) Tirol 24:04 65 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 24:24 66 Roberto Ferrari (Ita) Team UAE Emirates 24:28 67 Ziga Jerman (Slo) Rog - Ljubljana 68 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 24:30 69 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina 24:33 70 Rok Korosec (Slo) Amplatz - Bmc 24:34 71 Alois Kankovsky (Cze) Elkov - Author 72 Andrea Palini (Ita) Androni Giocattoli 73 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 74 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 75 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 76 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 77 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – Rusvelo 78 Luka Cotar (Slo) Slovenia 79 Tilen Finkst (Slo) Rog - Ljubljana 80 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 81 Matej Drinovec (Slo) Slovenia 82 Enrico Salvador (Ita) Tirol 83 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 84 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli 85 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil 86 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli 87 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina 88 Mattia De Marchi (Ita) Hrinkow Advarics Cycleang 89 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 25:49 90 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli 25:53 91 Michele Scartezzini (Ita) Sangemini 26:06 92 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – Rusvelo 93 Filippo Ganna (Ita) Team UAE Emirates 26:57 94 Vojtech Hacecky (Cze) Elkov - Author 27:11 95 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 96 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli 27:15 97 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini 27:44 98 David Per (Slo) Bahrain-Merida 27:48 99 Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 28:14 100 Patrick Gamper (Aut) Tirol 28:16 101 Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 102 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina 103 Robert Jenko (Slo) Slovenia 104 Andi Bajc (Slo) Amplatz - BMC 105 Daniel Eichinger (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 106 Jaka Primozic (Slo) Slovenia 107 Martin Hunal (Cze) Elkov - Author 108 Matic Groselj (Slo) Rog - Ljubljana 109 Marek Canecky (Svk) Amplatz - BMC 110 Tadej Logar (Slo) Slovenia 111 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 28:27 112 János Zsombor Pelikán (Hun) Amplatz - BMC 28:39 113 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team 28:44 114 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 28:54 115 Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team 29:14 116 Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Projec 30:39 117 Uros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team 30:42 118 Aljaz Prah (Slo) Rog - Ljubljana 119 Gianfranco Visconti (Ita) Meridiana Kamen Team 120 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe 30:53 121 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe 122 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 31:37 123 Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 32:21 124 Kanan Gahramanli (Aze) Synergy Baku Cycling Projec 33:13 125 Primoz Obal (Slo) Slovenia 33:44 126 Musa Mikayilzade (Aze) Synergy Baku Cycling Projec 33:46 127 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini 128 Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina 34:18 129 Andreas Walzel (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 35:11 130 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida 35:39 131 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 35:49 132 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil 35:57 133 Enver Asanov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 36:02 134 Gerd Fidler (Aut) Amplatz - BMC 36:07 135 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe 36:11 136 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini 36:20 137 Nils Friedl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang 38:05
Władysław Dar
17 czerwca 2017, 13:36 o 13:36
Zapachniało wyścigiem w Colorado…
Krzysztof Pawłowski
17 czerwca 2017, 16:13 o 16:13
Wreszcie !
Gratratulacje!
Czekamy na więcej Sezon w pełni
AdamS
17 czerwca 2017, 17:13 o 17:13
Jak tak pod względem taktycznym Rafał będzie rozgrywał Tour de France jak w Kalifornii i dzisiaj, to będzie słabo. Ale ten jego młody pomocnik dzisiaj pokazał – szacun
MAZUR
17 czerwca 2017, 17:29 o 17:29
Na Tourze znając życie nie będzie atakował tylko trzymał się koła najlepszych… Także o taktykę można być spokojnym 🙂 Pomijając przyspieszenie Rafał raczej w formie i może jakiś fajny wynik z Francji przywiezie.
As
17 czerwca 2017, 18:30 o 18:30
Przecież on się tu ściga z jakimiś ogórkami, to nie ma żadnego przełożenia na TdF gdzie będzie jechał z najlepszymi.
macfiction
17 czerwca 2017, 18:45 o 18:45
Porównanie taktyki podczas Kalifornii do taktyki na Słowenii (za komentatorami) jest nieporozumieniem. Tam trzeba było nadrabiać sekundy przed czasówką, tutaj wiadomo było, że zwycięzca etapowy bierze wszystko, nie ma czasówki. Rafał robił co mógł, złym pomysłem byłoby wożenie Haiga na plecach przez całą górę, bo wtedy ten dałby zmianę na 200 metrów przed kreską. Taktyka była optymalna.
Żadnych wniosków co do formy wyciągać nie można z uwagi na poziom rywalizacji….
fan
18 czerwca 2017, 01:28 o 01:28
Na tdf jak Dumoulin niech nie “popuści” – jak mawia klasyk… w eurosporcie.
mat99
20 czerwca 2017, 19:05 o 19:05
Dobrze, że tu nie ma czasówki…..Mimo wszystko gratulacje, Rafał.