Joaquim Rodriquez (Katusha) odniósł zwycięstwo na trasie trzeciego odcinka wyścigu w Kraju Basków.
“Purito” wyprzedził nowego lidera Sergio Henao (Sky) i Nairo Quintanę (Movistar). 7 sekund za tą trójką na kolejnych miejscach przyjechali Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) i Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).
Najtrudniejszy z dotychczasowych etapów, na którym leżało osiem górskich premii, otworzyła akcja czwórki śmiałków Lieuwe’a Westry (Astana), Sandera Armee (Lotto Soudal), Hugha Carthy’ego i Omara Fraile’a (obaj Caja Rural).
Pierwszy podjazd, przełęcz Azazeta (kat. 2; 16 km; 3 km; 5,6%), harcownicy minęli z przewagą blisko 4 minut, na drugiej Iturrieta (kat. 1; 38 km; 12 km; 2,6%), powiększyli swój urobek o następną minutę, natomiast przed Urbasa (kat. 1; 62,3 km; 5,3 km; 4,6%) dobili do 5:50.
Trudy pościgu spoczęły na zespole Movistar. Poważna zabawa zaczęła się 34 km przed metą, gdy kolarze znaleźli się na ściance Antigua (kat. 2; 139,9 km; 2,5 km; 9,6%; ostanie 800 m o nachyleniu 16%, maks. 20%). Westra zostawił tam za plecami swoich towarzyszy. W peletonie stawkę prowadził Paweł Poljański, za którym wygodnie usadowił się Rafał Majka (obaj Tinkoff-Saxo). Wysoko trzymał się również Michał Kwiatkowski. Grupa rozbiła się na wiele mniejszych. Zasadnicza, licząca około 30 zawodników, zbliżyła się do prowadzącego Holendra na 1:15, lider Michael Matthews (Orica-GreenEdge) został dalej, ze stratą blisko 3 minut.
W pościgu do pracy zabrała się kamanda Katusha, zluzowana następnie przez Movistar. Przedostatnie wzniesienie, Atagoiti (kat. 3; 152,7 km; 2,5 km; 3,4%), kolarz Astany minął z zapasem 50 sekund, by następnie z podobną różnicą dojechać do drugiej wspinaczki na Antigua, z której do mety było tylko 3 km.
Pokonany w ucieczce dystans i stromy podjazd błyskawicznie pokonały Westrę. Na najtrudniejszym fragmencie ścianki mistrz świata trzymał się blisko Nairo Quintany, a Kwiatkowskiego pilnował Majka.
Zaatakował Sergio Henao, pociągając za sobą Joaquima Rodriqueza i Quintanę. Trójka zjazd rozpoczęła 10 sekund przed grupą prowadzoną przez Kwiatkowskiego i Majkę.
Do mety nic się nie zmieniło. Tak jak cztery lata temu na kreskę w Zumarraga pierwszy wpadł Rodriquez, tym razem przed Henao i Quintaną. Kilka sekund później finiszowali Kwiatkowski z Majką.
fot. Team Katusha
1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 4:39:02
2 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
4 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step 00:07
5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
6 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
8 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 00:10
9 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
12 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
14 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
15 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
16 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
17 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
18 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
19 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 00:18
20 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
21 Rui Costa (Por) Lampre-Merida 00:26
22 David Lopez (Spa) Team Sky 00:28
23 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 00:32
24 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 00:40
25 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
26 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
27 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
28 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
29 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
30 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 00:58
31 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
32 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
33 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
34 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
35 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 01:18
36 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
37 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 01:32
38 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 01:56
39 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 03:35
40 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team 03:47
41 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha 04:11
42 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 04:28
43 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 04:37
44 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
45 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 04:40
46 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
47 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
48 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
49 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
50 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
51 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
52 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
53 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
54 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin 04:45
55 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida 04:47
56 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 05:14
57 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 05:45
58 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 05:55
59 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team 07:02
60 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge 07:36
61 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 08:15
62 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha 09:28
63 Francis Mourey (Fra) FDJ
64 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
65 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
66 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 09:59
67 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
68 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
69 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
70 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
71 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
72 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
73 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
74 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
75 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
76 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
77 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
78 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
79 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
80 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
81 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
82 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 10:06
83 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step 10:11
84 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 10:28
85 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 10:30
86 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 10:33
87 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 10:36
88 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida 10:55
89 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo 11:09
90 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
91 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 11:20
92 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
93 José Herrada (Spa) Movistar Team
94 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
95 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
96 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
97 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
98 Jérémy Roy (Fra) FDJ
99 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
100 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
101 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
102 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
103 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
104 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
105 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
106 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
107 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
108 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
109 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
110 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
111 David Tanner (Aus) IAM Cycling
112 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
113 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
114 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
115 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
116 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
117 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
118 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
119 Kévin Reza (Fra) FDJ
120 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
121 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin 11:42
122 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 11:58
123 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 12:11
124 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step 12:27
125 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin 14:22
126 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
127 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 14:52
128 Igor Anton (Spa) Movistar Team
129 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
130 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
131 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
132 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
133 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
134 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
135 Danny Pate (USA) Team Sky 15:14
136 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 15:24
137 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo 15:25
138 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 15:37
1 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky 13:08:41
2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
4 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step 00:07
5 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
7 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha 00:10
9 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
12 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
13 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
14 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
15 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
16 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
17 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
18 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
19 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 00:18
20 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
21 Rui Costa (Por) Lampre-Merida 00:26
22 David Lopez (Spa) Team Sky 00:28
23 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 00:32
24 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 00:40
25 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
26 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
27 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
28 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 00:58
29 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
30 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
31 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
32 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step 01:00
33 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo 01:18
34 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
35 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 01:32
36 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 01:56
37 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 02:32
38 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 03:35
39 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team 03:47
40 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 03:49
41 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 04:28
42 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin 04:37
43 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 04:40
44 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
45 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
46 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
47 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
48 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin 04:45
49 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 05:43
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 05:45
51 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha 07:20
52 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 07:29
53 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 07:49
54 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
55 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
56 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida 08:24
57 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 09:28
58 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 09:59
59 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
60 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
61 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
62 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 10:06
63 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 10:33
64 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 10:52
65 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 11:20
66 Kévin Reza (Fra) FDJ
67 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
68 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
69 José Herrada (Spa) Movistar Team
70 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling 11:33
71 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin 12:37
72 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge 13:08
73 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
74 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
75 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
76 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
77 Francis Mourey (Fra) FDJ 13:14
78 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing 13:36
79 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
80 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha 14:11
81 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin 14:22
82 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo 14:29
83 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
84 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
85 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
86 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
87 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 14:45
88 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 16:38
89 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling 17:09
90 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 17:11
91 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step 18:09
92 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team 18:29
93 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 18:46
94 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step 18:53
95 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step 19:01
96 David Tanner (Aus) IAM Cycling 19:04
97 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
98 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
99 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
100 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge 19:15
101 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 20:02
102 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
103 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step 20:04
104 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 21:14
105 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step 21:25
106 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
107 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
108 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 21:36
109 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin 21:47
110 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 22:16
111 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo 22:36
112 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 22:59
113 Jérémy Roy (Fra) FDJ 23:11
114 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 23:39
115 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 23:58
116 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 24:17
117 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 24:28
118 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 24:42
119 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
120 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
121 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 24:53
122 Igor Anton (Spa) Movistar Team 24:57
123 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida 25:07
124 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 25:40
125 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo 26:31
126 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 26:32
127 Kevin De Weert (Bel) Team LottoNL-Jumbo 26:52
128 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 28:51
129 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 28:58
130 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 29:11
131 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo 29:37
132 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin 29:53
133 Mario Costa (Por) Lampre-Merida 30:05
134 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 30:23
135 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 33:54
136 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 36:03
137 Danny Pate (USA) Team Sky 37:48
138 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 37:58