Belg Sep Vanmarcke wygrał 53. edycję klasyku Bretagne Classic – Ouest-France.
31-latek na mecie w Plouay zameldował się 3 sekundy przed Tiesjem Benootem (Lotto Soudal) i Jackiem Haigiem (Mitchelton-Scott).
Szóste miejsce dla polskiej ekipy CCC wywalczył Greg van Avermaet.
Trasa tegorocznych zmagań przebiegała po dużej rundzie, przecinającej Bretanię. Na trasie wyrastało sporo krótkich podjazdów, a także dwa odcinki szutru. Na koniec pozostawała pętelka (14,7 km), z Côte du Lezot (1,2 km; 4,9%) i Côte du Ty-Marrec (1,1 km; 6,3%; maks. 10%), Po ostatniej wspinaczce pozostawał niespełna 4 kilometrowy dojazd do mety.
Johan Le Bon (Vital Concept – B&B Hotels), Romain Combaud (Delko Marseille Provence), Romain Sicard (Total Direct Energie) i Anthony Perez (Cofidis) sformowali ucieczkę dnia, która dość sprawnie zbudowała przewagę 6 minut nad peletonem. Akcja nie miała większych szans powodzenia i peleton złapał śmiałków na 76 kilometrów przed metą.
Przez pierwszy odcinek szutru przeprowadził peleton atakujący Benoit Cosnefroy (AG2R La Mondiale). Francuz sam daleko nie zajechał, a na czele rozpoczęły się szachy, w których przodowali zawodnicy Deceuninck-Quick-Step, EF Education First i Lotto Soudal.
Na drugim odcinku szutru szarpał Simon Clarke (EF Education First), a gdy jego akcję skasowano, próbował ponownie, tym razem zabierając ze sobą Rudy’ego Molarda (Groupama-FDJ) i Petra Vakoca (Deceuninck-Quick-Step). Czech upadł w jednym z zakrętów, a pogoń napędzał Greg van Avermaet (CCC Team), osobiście atakując na 58 kilometrów przed metą i na koło zabierając Floriana Senechala (Deceuninck-Quick-Step), a także, nieco niespodziewanie, Carlosa Betancura (Movistar).
55 kilometrów na czele została okrojona już grupka, a na czele karty rozdawali zawodnicy Patricka Lefevere’a: Senechal, Bob Jungels i Mikkel Honore, z tyłu grupy mając spokojnie jadącego Elię Vivianiego.
Tempo narzucane przez mistrza Luksemburga na dłuższa chwilę uspokoiło sytuację, acz Jungels pracował także by z gry na dobre wykluczyć goniących jego grupkę Olivera Naesena (AG2R La Mondiale), Matteo Trentina (Mitchelton-Scott) i Michaela Valgrena (Dimension Data).
Trójce udało się dołączyć 26,5 kilometra przed metą, tuż przed Cote de Marta (2,5 km, 4%). Tu ruszył Valentin Madouas (Groupama-FDJ), a zaraz za nim kolejni, w tym Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Tempo odczepiło Vivianiego i Jungelsa, a odjechać udało się Jackowi Haigowi (Mitchelton-Scott), Benootowi i Sepowi Vanmarcke’owi (EF Education First).
Trójka niespodziewanie zyskała 43 sekundy na wjeździe na rundę w Plouay i współpracowała bardzo sprawnie. Brak zorganizowanego pościgu w głównej grupie do wysiłku na 7 kilometrów przed metą zmusił Pierre’a Luca Perrichona (Cofidis) oraz Van Avermaeta, ale ich kontra nie zmieniła już losów wyścigu.
Vanmarcke nie czekał na finisz i ruszył 800 metrów przed metą. Ruch zaskoczył rywali i belgijski kolarz dowiózł do mety największe zwycięstwo kariery.
🇧🇪@sepvanmarcke of 🇺🇸@EFprocycling wins 🇫🇷@GrandPrixPlouay #BretagneClassic (📺@france3tv) pic.twitter.com/kEYrxXaedd
— World Cycling Stats (@wcsbike) September 1, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Sep Vanmarcke | EF Education First | 6:12:23 |
2. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | 00:03 |
3. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | |
4. | Michael Valgren | Dimension Data | 00:20 |
5. | Amund Grøndahl Jansen | Jumbo-Visma | |
6. | Greg van Avermaet | CCC Team | |
7. | Benoît Cosnefroy | AG2R La Mondiale | |
8. | Tim Wellens | Lotto Soudal | 00:22 |
9. | Florian Senechal | Deceuninck-Quick Step | 00:28 |
10. | Eduard Prades | Movistar Team | |
11. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | |
12. | Warren Barguil | Team Arkéa Samsic | |
13. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
14. | Michael Matthews | Team Sunweb | 00:47 |
15. | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | |
16. | Loïc Vliegen | Wanty-Gobert Cycling Team | |
17. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | |
18. | Jack Bauer | Mitchelton-Scott | |
19. | Lilian Calmejane | Team Total Direct Energie | |
20. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | |
21. | Cyril Gautier | Vital Concept-B&B Hotels | |
22. | Matteo Trentin | Mitchelton-Scott | |
23. | Carlos Betancur | Movistar Team | |
24. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
25. | Tony Gallopin | AG2R La Mondiale | 00:51 |
26. | Cyril Lemoine | Cofidis, Solutions Crédits | 01:19 |
27. | Robert Stannard | Mitchelton-Scott | |
28. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis, Solutions Crédits | 01:31 |
29. | Nathan Haas | Katusha-Alpecin | 01:34 |
30. | Floris de Tier | Jumbo-Visma | 03:00 |
31. | Sven Erik Bystrom | UAE Team Emirates | 03:22 |
32. | Quentin Pacher | Vital Concept-B&B Hotels | 03:25 |
33. | Davide Cimolai | Israel Cycling Academy | 03:55 |
34. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
35. | Kristian Sbaragli | Israel Cycling Academy | |
36. | Jasper Philipsen | UAE Team Emirates | |
37. | Michael Albasini | Mitchelton-Scott | |
38. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
39. | Jan Polanc | UAE Team Emirates | |
40. | Jan Bakelants | Team Sunweb | |
41. | Roman Kreuziger | Dimension Data | |
42. | Mathieu Burgaudeau | Team Total Direct Energie | |
43. | Brent van Moer | Lotto Soudal | |
44. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
45. | Christian Knees | Team Ineos | |
46. | Ilnur Zakarin | Katusha-Alpecin | |
47. | Michael Schar | CCC Team | |
48. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | |
49. | Danilo Wyss | Dimension Data | |
50. | Alexis Guerin | Delko Marseille Provence | |
51. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert Cycling Team | |
52. | Julien Simon | Cofidis, Solutions Crédits | |
53. | Michał Gołaś | Team Ineos | |
54. | Leonardo Basso | Team Ineos | |
55. | Łukasz Owsian | CCC Team | |
56. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
57. | Łukasz Wiśniowski | CCC Team | |
58. | Tanel Kangert | EF Education First | |
59. | Guillaume Boivin | Israel Cycling Academy | |
60. | Carlos Barbero | Movistar Team | |
61. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | |
62. | Niki Terpstra | Team Total Direct Energie | |
63. | Bob Jungels | Deceuninck-Quick Step | |
64. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | |
65. | Richard Carapaz | Movistar Team | |
66. | Stan Dewulf | Lotto Soudal | |
67. | Anthony Perez | Cofidis, Solutions Crédits | 04:01 |
68. | Filippo Ganna | Team Ineos | 04:09 |
69. | Elia Viviani | Deceuninck-Quick Step | 06:24 |
70. | Jasha Sutterlin | Movistar Team | 07:44 |
71. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert Cycling Team | 09:13 |
72. | Iván Garcia Cortina | Bahrain-Merida | |
73. | Louis Vervaeke | Team Sunweb | |
74. | Alexander Cataford | Israel Cycling Academy | |
75. | Christoph Pfingsten | Bora-hansgrohe | 13:27 |
76. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
77. | Julien Trarieux | Delko Marseille Provence | |
78. | Luis Hernandez | ||
79. | Romain Le Roux | Team Arkéa Samsic | |
80. | Aurélien Paret-peintre | AG2R La Mondiale | |
81. | Laurens de Vreese | Astana Pro Team | 15:13 |
82. | Julien Vermote | Dimension Data | |
83. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | |
84. | Romain Combaud | Delko Marseille Provence | |
85. | Paul Ourselin | Team Total Direct Energie | |
86. | Petr Vakoc | Deceuninck-Quick Step | |
87. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
88. | Joris Nieuwenhuis | Team Sunweb | |
89. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | 16:36 |
90. | Nathan Earle | Israel Cycling Academy |
fugazi (@fugazi02139255)
1 września 2019, 19:25 o 19:25
ciekawe jak długo GAV da radę ukrywać frustrację, że w każdym wyścigu jest sam…ja niestety nie pojmuje kryteriów wg których CCC dzieli zawodników na imprezy…np. po co Bevin w Vuelcie, skoro akurat we Francji mógłby chyba pomóc…jasne, nie jestem “inside” i mało wiem, ale dla zwykłego kibica coś jest niehalo
reko
1 września 2019, 23:32 o 23:32
podzielam Twoje zdziwienie i też pewnych rzeczy nie kumam. Jak dla na części wyścigów Bevin i Koch powinni być z GvA. Choć akurat fajnie Koch się na Vuelcie zaprezentował.
jarek996
1 września 2019, 22:13 o 22:13
Brawo Sep ! Tyle lat posuchy , a naprawde sie nalezalo ( za walecznosc i pecha ) .