Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) sięgnął po pewne zwycięstwo w Erfurcie, na mecie ostatniego etapu Deutschland Tour. Triumfatorem całego wyścigu został Jasper Stuyven (Trek-Segafredo).
W sprinterskiej rozgrywce, wieńczącej ostatni etap zmagań w wyścigu dookoła Niemiec, Włoch pokonał Yvesa Lampaerta (Deceuninck – Quick-Step) i Alexandra Kristoffa (UAE Team Emirates).
Colbrelli i Lampaert dopełnili jednocześnie miejsca na podium końcowej klasyfikacji generalnej 34. edycji Deutschland Tour.
Ostatniego dnia rywalizacji w Deutschland Tour zawodnicy do pokonania mieli liczącą niespełna 160 kilometrów trasę, rozpościerającą się pomiędzy Eisenach i Erfurtem. W pierwszej połowie dystansu znajdowały się trzy górskie premie: Neue Ausspanne (43,5 km; 4,2 km, 5,3%), Ruppberg (78 km; 4,5 km, 5,7%) oraz Oberhof (85,5 km; 3,1 km). Im bliżej było mety, tym profil stawał się łatwiejszy, jednak sama końcówka nie należała do typowo sprinterskich. Ostatnie kilometry prowadziły nieznacznie pod górę, co zapowiadało interesującą rozgrywkę na koniec wyścigu.
Przebieg finałowego odcinka nie był zbyt oczywisty. Od samego startu z peletonu podejmowane były liczne próby odjazdów i sytuacja często ulegała zmianom.
Jedną z poważniejszych akcji przeprowadzili Kasper Asgreen (Deceuninck – Quick-Step) i Mads Pedersen (Trek-Segafredo), do których po 40 kilometrach dojechała kolejna piątka zawodników: Kamil Gradek (CCC Team), Evgeny Shalunov (Gazprom – RusVelo), Jenthe Biermans (Team Katusha Alpecin), Magnus Cort (Astana) i Nans Peters (AG2R La Mondiale).
Siódemka uciekinierów zadomowiła się na prowadzeniu, jednak ich przewaga nad peletonem ani razu nie przekroczyła poziomu 2 minut. Z tyłu pracowała m.in. Team Sunweb i Trek-Segafredo, skrupulatnie kontrolując różnicę czasową, która na 80 kilometrów przed metą wynosiła zaledwie 50 sekund. Niedługo później było już po akcji.
Na kolejny atak z peletonu zdecydował się Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), który kręcił z przodu z niewielką przewagą. Peleton, spokojny o złapanie Luksemburczyka, nie spieszył się z tym zanadto, kończąc ostatecznie jego akcję na 40 kilometrów przed metą.
Lukę po Gastauerze wypełnił szybko Joshua Huppertz (Team Lotto – Kern Haus). 25-letni Niemiec jechał ile sił w nogach, ale nie był w stanie na dłuższą metę odpierać pościgu prowadzonego przez kolarzy Quick-Stepu. W końcu skapitulował.
Ostatnie kilometry niebyły pozbawione prób odjazdów, jednak peleton ani myślał odpuszczać już jakiekolwiek akcje. Wysokie tempo jazdy sprawiło, że grupa mocno się naciągnęła i wielu zawodników miało problem z utrzymaniem się w niej.
W końcówce mocną pracę wykonywali kolarze Trek-Segafredo, pracujący na rzecz lidera wyścigu Jaspera Stuyvena, ale najwięcej sił na końcówkę zachował Sonny Colbrelli (Bahrain Merida), sięgając w końcu po długo wyczekiwane zwycięstwo etapowe.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Merida | 3:44:48 |
2. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | |
3. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | |
4. | Alexey Lutsenko | Astana Pro Team | |
5. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
6. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
7. | Cees Bol | Team Sunweb | |
8. | Ben Swift | Team Ineos | |
9. | Tom-Jelte Slagter | Dimension Data | |
10. | Simon Geschke | CCC Team | |
11. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
12. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
13. | Jhonatan Narvaez | Team Ineos | |
14. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
15. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
16. | Marc Hirschi | Team Sunweb | |
17. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | |
18. | Jens Keukeleire | Lotto Soudal | |
19. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
20. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | |
21. | Mathias Frank | AG2R La Mondiale | |
22. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
23. | Alexandr Riabushenko | UAE Team Emirates | 00:09 |
24. | Simone Consonni | UAE Team Emirates | |
25. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | 00:16 |
26. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | 00:17 |
27. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | |
28. | Joey Rosskopf | CCC Team | |
29. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | |
30. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | |
31. | Gijs van Hoecke | CCC Team | 00:24 |
32. | Reinardt Janse van Rensburg | Dimension Data | 00:34 |
33. | André Greipel | Team Arkéa Samsic | 00:41 |
34. | Dan Martin | UAE Team Emirates | 00:55 |
35. | Romain Hardy | Team Arkéa Samsic | |
36. | Damiano Caruso | Bahrain-Merida | 01:18 |
37. | Lennard Kamna | Team Sunweb | 01:30 |
38. | Daniel Mclay | EF Education First | 01:35 |
39. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | 02:23 |
40. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | 02:35 |
41. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | |
42. | Enric Mas | Deceuninck-Quick Step | |
43. | Pavel Sivakov | Team Ineos | |
44. | Adne van Engelen | Bike Aid | 03:23 |
45. | Immanuel Stark | P&S Metalltechnik | |
46. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert Cycling Team | 03:25 |
47. | Yoann Offredo | Wanty-Gobert Cycling Team | |
48. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
49. | Juri Hollmann | Katusha-Alpecin | |
50. | Jenthe Biermans | Katusha-Alpecin | |
51. | Enrico Gasparotto | Dimension Data | |
52. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
53. | José Goncalves | Katusha-Alpecin | |
54. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | |
55. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
56. | Frederik Backaert | Wanty-Gobert Cycling Team | |
57. | Jan Hugger | Team Lotto-Kern Haus | |
58. | Alfred Wright | CCC Team | |
59. | Riccardo Zoidl | CCC Team | 04:10 |
60. | Wesley Kreder | Wanty-Gobert Cycling Team | |
61. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education First | |
62. | Mekseb Debesay | Bike Aid | |
63. | Roger Kluge | Lotto Soudal | 04:28 |
64. | Nikolas Maes | Lotto Soudal | |
65. | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | 04:33 |
66. | Geraint Thomas | Team Ineos | |
67. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
68. | Kim Heiduk | Team Lotto-Kern Haus | |
69. | Dominik Rober | P&S Metalltechnik | |
70. | Magnus Cort | Astana Pro Team | |
71. | Davide Villella | Astana Pro Team | |
72. | Stef Krul | Jumbo-Visma | |
73. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 05:20 |
74. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | |
75. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
76. | Justin Wolf | Bike Aid | |
77. | Nico Denz | AG2R La Mondiale | |
78. | Kamil Gradek | CCC Team | |
79. | Paul Martens | Jumbo-Visma | |
80. | Tom Scully | EF Education First | |
81. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
82. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | 06:47 |
83. | Julian Alaphilippe | Deceuninck-Quick Step | 06:55 |
84. | Mika Heming | Dauner D&DQ-Akkon | |
85. | Jonas Rutsch | Team Lotto-Kern Haus | |
86. | Joshua Huppertz | Team Lotto-Kern Haus | |
87. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
88. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | |
89. | Vladislav Kulikov | Gazprom-RusVelo | 09:07 |
90. | Max Kanter | Team Sunweb | |
91. | Richie Porte | Trek-Segafredo | |
92. | James Whelan | EF Education First | |
93. | Hernando Bohorquez | Astana Pro Team | |
94. | Julian Braun | Dauner D&DQ-Akkon | |
95. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | |
96. | Rodrigo Contreras | Astana Pro Team | |
97. | Nans Peters | AG2R La Mondiale | |
98. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
99. | Igor Boev | Gazprom-RusVelo | |
100. | Daniel Bichlmann | Bike Aid | 13:00 |
101. | Lucas Carstensen | Bike Aid | |
102. | Nikodemus Holler | Bike Aid | |
103. | Sven Thurau | Dauner D&DQ-Akkon | |
104. | Marcel Sieberg | Bahrain-Merida | |
105. | Kilian Steigner | Dauner D&DQ-Akkon | |
106. | Tobias Nolde | P&S Metalltechnik | |
107. | Robert Kessler | Team Lotto-Kern Haus | |
108. | Tobias Knaup | Team Lotto-Kern Haus | |
109. | Mark Renshaw | Dimension Data | |
110. | Jay Robert Thomson | Dimension Data | |
111. | Michel Aschenbrenner | P&S Metalltechnik | |
112. | Robert Jageler | P&S Metalltechnik | |
DNF | Rüdiger Selig | Bora-hansgrohe | |
DNF | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
DNF | Mark Cavendish | Dimension Data | |
DNF | Alex Dowsett | Katusha-Alpecin | |
DNF | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | |
DNF | Michał Kwiatkowski | Team Ineos | |
DNF | Dominik Bauer | Dauner D&DQ-Akkon | |
DNF | Pieter Vanspeybrouck | Wanty-Gobert Cycling Team | |
DNF | John Mandrysch | P&S Metalltechnik | |
DNS | Sean Bennett | EF Education First |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 16:23:09 |
2. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Merida | 00:03 |
3. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | 00:12 |
4. | Alexey Lutsenko | Astana Pro Team | 00:15 |
5. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 00:20 |
6. | Marc Hirschi | Team Sunweb | |
7. | Jens Keukeleire | Lotto Soudal | 00:21 |
8. | Tom-Jelte Slagter | Dimension Data | |
9. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 00:22 |
10. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 00:23 |
11. | Jhonatan Narvaez | Team Ineos | |
12. | Simon Geschke | CCC Team | |
13. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
14. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | 00:46 |
15. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
16. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | 01:03 |
17. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | 01:06 |
18. | Ben Swift | Team Ineos | 01:26 |
19. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
20. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
21. | Mathias Frank | AG2R La Mondiale | |
22. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | 01:42 |
23. | Reinardt Janse van Rensburg | Dimension Data | 01:58 |
24. | Joey Rosskopf | CCC Team | 03:05 |
25. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | 03:57 |
26. | Enrico Gasparotto | Dimension Data | 04:51 |
27. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education First | 06:58 |
28. | Yoann Offredo | Wanty-Gobert Cycling Team | 07:05 |
29. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
30. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | 07:23 |
31. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | 07:30 |
32. | Alexandr Riabushenko | UAE Team Emirates | 07:49 |
33. | Nikolas Maes | Lotto Soudal | 08:25 |
34. | Enric Mas | Deceuninck-Quick Step | 09:21 |
35. | Jenthe Biermans | Katusha-Alpecin | 09:35 |
36. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | 10:27 |
37. | Paul Martens | Jumbo-Visma | 10:47 |
38. | Davide Villella | Astana Pro Team | 11:35 |
39. | Mekseb Debesay | Bike Aid | 11:36 |
40. | Romain Hardy | Team Arkéa Samsic | 11:42 |
41. | Stef Krul | Jumbo-Visma | 11:59 |
42. | André Greipel | Team Arkéa Samsic | 12:37 |
43. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 12:46 |
44. | Daniel Mclay | EF Education First | 13:31 |
45. | Damiano Caruso | Bahrain-Merida | 13:56 |
46. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | 14:29 |
47. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 14:34 |
48. | Dan Martin | UAE Team Emirates | 14:35 |
49. | Pavel Sivakov | Team Ineos | 14:50 |
50. | Riccardo Zoidl | CCC Team | 15:15 |
51. | Gijs van Hoecke | CCC Team | 16:40 |
52. | Nico Denz | AG2R La Mondiale | 17:35 |
53. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
54. | Cees Bol | Team Sunweb | 17:39 |
55. | Lennard Kamna | Team Sunweb | 18:23 |
56. | Dominik Rober | P&S Metalltechnik | 19:11 |
57. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert Cycling Team | 20:20 |
58. | Immanuel Stark | P&S Metalltechnik | 21:02 |
59. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | 21:14 |
60. | Chris Hamilton | Team Sunweb | 21:43 |
61. | Geraint Thomas | Team Ineos | 22:08 |
62. | Simone Consonni | UAE Team Emirates | 22:15 |
63. | Magnus Cort | Astana Pro Team | 24:19 |
64. | Roger Kluge | Lotto Soudal | 25:49 |
65. | José Goncalves | Katusha-Alpecin | 26:13 |
66. | Kamil Gradek | CCC Team | 28:37 |
67. | Tom Scully | EF Education First | 29:38 |
68. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 29:40 |
69. | Robert Kessler | Team Lotto-Kern Haus | 29:44 |
70. | Jan Hugger | Team Lotto-Kern Haus | 29:47 |
71. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | 30:16 |
72. | Juri Hollmann | Katusha-Alpecin | 30:31 |
73. | Alfred Wright | CCC Team | |
74. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | 32:06 |
75. | Sven Thurau | Dauner D&DQ-Akkon | 32:48 |
76. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | 33:20 |
77. | Adne van Engelen | Bike Aid | 33:22 |
78. | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | 33:42 |
79. | Frederik Backaert | Wanty-Gobert Cycling Team | 34:36 |
80. | Kim Heiduk | Team Lotto-Kern Haus | 35:26 |
81. | Justin Wolf | Bike Aid | 36:31 |
82. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | 37:06 |
83. | Wesley Kreder | Wanty-Gobert Cycling Team | 38:14 |
84. | Marcel Sieberg | Bahrain-Merida | 40:34 |
85. | Mark Cavendish | Dimension Data | 42:01 |
86. | Lucas Carstensen | Bike Aid | 46:06 |
87. | Mark Renshaw | Dimension Data | |
88. | Michel Aschenbrenner | P&S Metalltechnik | |
89. | Tobias Knaup | Team Lotto-Kern Haus | |
90. | Daniel Bichlmann | Bike Aid | |
91. | Tobias Nolde | P&S Metalltechnik | |
92. | Robert Jageler | P&S Metalltechnik | |
93. | Kilian Steigner | Dauner D&DQ-Akkon | 51:34 |
94. | Jay Robert Thomson | Dimension Data | 55:43 |