Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec), po długiej ucieczce, triumfował na ostatnim z etapów 43. Tour of the Alps.
Zwycięzcą klasyfikacji generalnej włoskiego wyścigu został Pavel Sivakov (Team Sky), obok którego na podium stanął drużynowy kolega Tao Geoghegan Hart oraz Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).
W ostatnim dniu wyścigu do przejechania pozostało 148 kilometrów, a na trasie znajdowały się Collalbo (84 km; 17,2 km; 4%) i San Genesio (117 km; 11,9 km; 8,6%). Po zjeździe z tego drugiego do mety pozostawało 8 kilometrów. Dodatkowym trudnieniem był rzęsisty deszcz i bardzo niska temperatura powietrza.
Po pierwszej serii ataków na prowadzeniu uformowała się blisko 20-osobowa ucieczka. W jej składzie obecni byli m.in. Nikita Stalnov i Dario Cataldo (Astana Pro Team), Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Amael Moinard (Arkea Samsic), Carlos Quintero (Manzana Postobon) czy Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec). Słowem: wszyscy najaktywniejsi podczas całego tegorocznego Tour of the Alps.
Z uwagi na wymagającą trasę i okropne warunki pogodowe trudno było jednak mówić o stabilnej sytuacji. Ta właściwie co kilka kilometrów ulegała zmianom i tak na półmetku finałowego etapu jako pierwsi zameldowali się już tylko Cataldo, Stalnov, Masnada, Quintero oraz Roland Thalmann (Team Vorarlberg Santic), Alvaro Cuadros (Caja Rural-Seguros RGA) oraz Mikel Bizkarra (Euskadi Basque Country-Murias). Mieli oni w zapasie pół minuty nad drugą grupą harcowników oraz 5 minut zapasu nad peletonem, w którym niespiesznie przewodzili kolarze Sky.
Na szczycie pierwszego z dwóch premiowanych podjazdów komplet punktów zapisał na swoim koncie Quintero. Za jego plecami finiszowali Simone Velasco (Neri Sottoli–Selle Italia–KTM), który na podjeździe zdołał dojść czołówkę, oraz Bizkarra.
Na zjeździe czołówka znów się przetasowała w składzie, zaś peleton tracił już blisko 7 minut. Jednocześnie, z powodu trudnych warunków jazdy i kilku kraks, z wyścigiem co rusz żegnali się kolejni zawodnicy. Przez chwilę pojawiły się obawy, że pośród nich będzie także Rafał Majka (Bora-hansgrohe), który na jednym z łuków zaliczył upadek. Polak na szczęście zebrał się i bez poważniejszych urazów zdołał wrócić do głównej grupy.
Całkiem śmiało poczynali sobie dziś Masnada i Quintero, którzy cały czas kręcili się w czołówce. Wobec dość opieszałej jazdy Team Sky, która w swoich szeregach miała przecież lidera wyścigu Pavla Sivakova, Masnada przez większość czasu był wirtualnym liderem wyścigu, gdyż na starcie do etapu tracił do Rosjanina 3:37.
Na podjeździe pod San Genesio grupę zasadniczą rozruszał w końcu atakujący Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Po trwającej przez pewien czas selekcji w grupie z Włochem pozostali już tylko Sivakov wspierany przez Chrisa Froome’a i Tao Geoghegana Harta, Mattia Cattaneo (Androni Giocattoli-Sidermec) oraz uciekający wcześniej Vuillermoz i Velasco. Przed nimi wciąż na czele kręcił włosko-kolumbijski duet, a następnie Thalmann, Cataldo i Velasco.
Na 3 kilometry przed metą grupa lidera wyścigu traciła wciąż ponad 2 minuty do prowadzących Masnady i Quintero. Półtora kilometra dalej kolarz Androni zdecydował się zostawić za plecami swojego współtowarzysza akcji i samotnie podążył w stronę mety, gdzie sięgnął po drugie etapowe zwycięstwo w 43. Tour of the Alps.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Fausto Masnada | Androni Giocattoli-Sidermec | 4:02:06 |
2. | Carlos Quintero | Manzana Postobon | 00:07 |
3. | Simone Velasco | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 01:31 |
4. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | |
5. | Roland Thalmann | Team Vorarlberg Santic | 01:33 |
6. | Alexis Vuillermoz | AG2R La Mondiale | 02:14 |
7. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | |
8. | Mattia Cattaneo | Androni Giocattoli-Sidermec | |
9. | Tao Geoghegan Hart | Team Sky | |
10. | Pavel Sivakov | Team Sky | |
11. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | 02:17 |
12. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | 03:29 |
13. | Jan Hirt | Astana Pro Team | |
14. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
15. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | 04:37 |
16. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | |
17. | Chris Froome | Team Sky | |
18. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 06:11 |
19. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
20. | Fernando Barcelo | Euskadi Basque Country-Murias | 07:22 |
21. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | |
22. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | 07:31 |
23. | Federico Zurlo | Giotti Victoria-Palomar | 08:49 |
24. | Davide Gabburo | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | |
25. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | |
26. | Dayer Quintana | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 08:53 |
27. | Aldemar Reyes | Manzana Postobon | |
28. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
29. | Filippo Rocchetti | Team Colpack | |
30. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | |
31. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
32. | François Bidard | AG2R La Mondiale | |
33. | Amaël Moinard | Team Arkéa Samsic | |
34. | Patrick Schelling | Team Vorarlberg Santic | |
35. | Tobias Bayer | Tirol KTM Cycling Team | 10:18 |
36. | Markus Wildauer | Tirol KTM Cycling Team | 10:19 |
37. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | |
38. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 14:48 |
39. | Jhojan Garcia | Manzana Postobon | 15:05 |
40. | Luca Covili | Bardiani-CSF | |
41. | Manuel Senni | Bardiani-CSF | |
42. | Manuel Diaz José | Team Vorarlberg Santic | |
43. | Luca Raggio | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | |
44. | Francesco Romano | Bardiani-CSF | |
45. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
46. | Juan Antonio Lopez-cozar | Euskadi Basque Country-Murias | |
47. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | |
48. | Manuele Tarozzi | Italy | |
49. | Giovanni Carboni | Bardiani-CSF | 15:11 |
50. | Andi Bajc | Team Felbermayr-Simplon Wels | 19:02 |
51. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | |
52. | Damiano Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
53. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | |
54. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
55. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | |
56. | Denis Marian Vulcan | Giotti Victoria-Palomar | |
57. | Manuele Boaro | Astana Pro Team | |
58. | Benjamin Brkic | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
59. | Matthias Krizek | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
60. | Michele Corradini | Italy | |
61. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | |
62. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | |
63. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | |
64. | Marco Tizza | Italy | |
65. | Omar El Gouzi | Tirol KTM Cycling Team | |
66. | Andrea Cacciotti | Italy | |
67. | Gordian Banzer | Team Vorarlberg Santic | |
68. | Francesco Manuel Bongiorno | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | |
69. | Jalel Duranti | Team Colpack | |
70. | Andrea Toniatti | Team Colpack | |
71. | Georg Zimmermann | Tirol KTM Cycling Team | |
72. | Stephan Rabitsch | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
73. | Samuele Rivi | Tirol KTM Cycling Team | |
74. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | |
75. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
76. | Colin Stussi | Team Vorarlberg Santic | 24:04 |
77. | Patrick Gamper | Tirol KTM Cycling Team | |
78. | Emanuele Onesti | Giotti Victoria-Palomar | 25:56 |
79. | Meiyin Wang | Bahrain-Merida | |
80. | Bernardo Suaza | Manzana Postobon | |
81. | Emil Dima | Giotti Victoria-Palomar | |
82. | Maximilian Kuen | Team Vorarlberg Santic |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pavel Sivakov | Team Sky | 18:58:00 |
2. | Tao Geoghegan Hart | Team Sky | 00:27 |
3. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | 00:33 |
4. | Mattia Cattaneo | Androni Giocattoli-Sidermec | 01:03 |
5. | Fausto Masnada | Androni Giocattoli-Sidermec | 01:13 |
6. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | 01:46 |
7. | Jan Hirt | Astana Pro Team | 02:03 |
8. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | 02:58 |
9. | Roland Thalmann | Team Vorarlberg Santic | 03:14 |
10. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | 04:27 |
11. | Chris Froome | Team Sky | 04:57 |
12. | Alexis Vuillermoz | AG2R La Mondiale | 05:12 |
13. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 07:23 |
14. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | |
15. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | 07:45 |
16. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | 08:28 |
17. | Simone Velasco | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 12:33 |
18. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | 13:15 |
19. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | 13:26 |
20. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | 13:52 |
21. | Davide Gabburo | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 14:21 |
22. | Giovanni Carboni | Bardiani-CSF | 15:27 |
23. | Aldemar Reyes | Manzana Postobon | 15:53 |
24. | Carlos Quintero | Manzana Postobon | 16:15 |
25. | Dayer Quintana | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 16:34 |
26. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | 18:28 |
27. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | 19:27 |
28. | Federico Zurlo | Giotti Victoria-Palomar | 20:52 |
29. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | 22:47 |
30. | Luca Covili | Bardiani-CSF | 23:15 |
31. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | 27:11 |
32. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 28:42 |
33. | Amaël Moinard | Team Arkéa Samsic | 28:55 |
34. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 28:56 |
35. | Manuel Diaz José | Team Vorarlberg Santic | 29:01 |
36. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | 30:01 |
37. | Patrick Schelling | Team Vorarlberg Santic | 30:19 |
38. | François Bidard | AG2R La Mondiale | 33:04 |
39. | Manuele Boaro | Astana Pro Team | 35:06 |
40. | Georg Zimmermann | Tirol KTM Cycling Team | 35:53 |
41. | Stephan Rabitsch | Team Felbermayr-Simplon Wels | 37:02 |
42. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | 37:15 |
43. | Francesco Romano | Bardiani-CSF | 37:17 |
44. | Markus Wildauer | Tirol KTM Cycling Team | 39:21 |
45. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | 39:34 |
46. | Jhojan Garcia | Manzana Postobon | 40:23 |
47. | Benjamin Brkic | Team Felbermayr-Simplon Wels | 43:41 |
48. | Manuel Senni | Bardiani-CSF | 43:58 |
49. | Fernando Barcelo | Euskadi Basque Country-Murias | 44:05 |
50. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | 46:36 |
51. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | 48:15 |
52. | Luca Raggio | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 48:40 |
53. | Gordian Banzer | Team Vorarlberg Santic | 50:28 |
54. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | 50:56 |
55. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | 52:57 |
56. | Francesco Manuel Bongiorno | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 54:32 |
57. | Tobias Bayer | Tirol KTM Cycling Team | 54:43 |
58. | Filippo Rocchetti | Team Colpack | 57:00 |
59. | Colin Stussi | Team Vorarlberg Santic | 57:42 |
60. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | 58:42 |
61. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | 1:00:14 |
62. | Michele Corradini | Italy | 1:01:10 |
63. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | 1:01:57 |
64. | Juan Antonio Lopez-cozar | Euskadi Basque Country-Murias | 1:03:40 |
65. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 1:04:36 |
66. | Andi Bajc | Team Felbermayr-Simplon Wels | 1:05:36 |
67. | Marco Tizza | Italy | 1:06:29 |
68. | Matthias Krizek | Team Felbermayr-Simplon Wels | 1:10:08 |
69. | Bernardo Suaza | Manzana Postobon | 1:11:42 |
70. | Denis Marian Vulcan | Giotti Victoria-Palomar | 1:12:20 |
71. | Omar El Gouzi | Tirol KTM Cycling Team | 1:12:49 |
72. | Andrea Cacciotti | Italy | 1:13:02 |
73. | Samuele Rivi | Tirol KTM Cycling Team | 1:13:38 |
74. | Manuele Tarozzi | Italy | 1:14:02 |
75. | Jalel Duranti | Team Colpack | 1:16:01 |
76. | Andrea Toniatti | Team Colpack | 1:16:26 |
77. | Damiano Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | 1:17:55 |
78. | Maximilian Kuen | Team Vorarlberg Santic | 1:19:56 |
79. | Patrick Gamper | Tirol KTM Cycling Team | 1:23:42 |
80. | Meiyin Wang | Bahrain-Merida | 1:25:16 |
81. | Emil Dima | Giotti Victoria-Palomar | 1:25:47 |
82. | Emanuele Onesti | Giotti Victoria-Palomar | 1:31:27 |