Amerykański BMC Racing Team wygrał w miejscowości Cholet trzeci odcinek Tour de France – jazdę drużynową na czas.
Zwycięska ósemka dystans 35,5 km przejechała ze średnią 54,9 km/godz., pokonując na szosach Kraju Loary o 4 sekundy Team Sky oraz o 7 sekund Quick-Step Floors.
Koszulkę lidera wyścigu przejął mistrz olimpijski Belg Greg van Avermaet (BMC Racing). Na 11. miejsce awansował Rafał Majka (Bora-hansgrohe).
Trasa jazdy drużynowej pozwalała grupom na rozwinięcie skrzydeł. Była lekko pofałdowana, tylko z kilkoma technicznymi zakrętami na pierwszych pięciu oraz na ostatnim kilometrze. Ekipy rywalizowały w porównywalnych, słonecznych warunkach pogodowych, przy miejscami umiarkowanym wietrze.
Najlepsze otwarcie (13 km) zaliczyli kolarze Mitchelton-Scott, ale zaledwie sekundę tracili BMC i Sky, 2 sekundy Movistar oraz 3 sekundy Quick-Step Floors. Bora-hanshrohe notowała 6. międzyczas i była wolniejsza o 13 sekund.
Drugi i ostatni punkt kontrolny (26,5 km) należał już do BMC o 6 sekund przed Sky i Quick-Step oraz o 10 sekund przed Mitchelton. Podciągnął się Team Sunweb na 13 sekund, natomiast kolarze Bory stracili już lidera wyścigu Petera Sagana i z 8. międzyczasem powiększyli swoją stratę do 36 sekund.
BMC wytrzymał końcówkę, nieznacznie wyprzedzając zespoły Ski i Quick-Step. Rafał Majka z kolegami zamknął etap siódmym rezultatem, słabszym od zwycięzców o 50 sekund.
: 1 BMC Racing Team 38:46 2 Team Sky 00:04 3 Quick-Step Floors 00:07 4 Mitchelton-Scott 00:09 5 Team Sunweb 00:11 6 EF Education First-Drapac 00:35 7 Bora-Hansgrohe 00:50 8 Astana Pro Team 00:51 9 Katusha-Alpecin 00:52 10 Movistar Team 00:53 11 Bahrain-Merida 01:06 12 AG2R La Mondiale 01:15 13 LottoNl-Jumbo 14 Trek-Segafredo 01:16 15 UAE Team Emirates 01:38 16 Groupama-FDJ 01:42 17 Fortuneo-Samsic 01:46 18 Direct Energie 01:51 19 Lotto Soudal 01:52 20 Dimension Data 21 Wanty-Groupe Gobert 02:24 22 Cofidis 03:23
1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 9:08:55 2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 00:03 4 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 00:05 5 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 00:07 6 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 7 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 00:11 8 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 9 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 10 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac 00:35 11 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 00:50 12 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 13 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 00:51 14 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 15 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 00:52 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 00:53 17 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 18 Chris Froome (GBr) Team Sky 00:55 19 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac 00:56 20 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 01:00 21 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 22 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 01:06 23 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 24 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 25 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 01:15 26 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 27 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo 28 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 01:16 29 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 30 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 31 Egan Bernal (Col) Team Sky 01:19 32 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac 01:26 33 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 34 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 01:31 35 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 01:32 36 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 01:33 37 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 38 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 01:38 39 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 40 Chad Haga (USA) Team Sunweb 01:41 41 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 01:42 42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 43 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 44 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic 01:46 45 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic 46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 47 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 01:48 48 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 01:49 49 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 01:51 50 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 51 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 01:52 52 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 53 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 54 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 55 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 01:57 56 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 57 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic 02:03 58 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 02:06 59 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 02:08 60 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 02:14 61 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 02:19 62 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 02:20 63 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 64 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 02:24 65 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 66 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 02:28 67 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 02:29 68 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 69 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 02:30 70 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ 02:33 71 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 72 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 02:34 73 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 02:35 74 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 02:37 75 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 02:50 76 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac 02:54 77 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 78 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 02:56 79 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 80 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 03:00 81 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 03:02 82 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 03:03 83 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 03:07 84 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 03:11 85 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 03:13 86 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 03:15 87 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 88 Julien Simon (Fra) Cofidis 03:23 89 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 03:26 90 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 03:31 91 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac 03:34 92 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 03:36 93 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 94 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic 03:49 95 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 03:57 96 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 03:58 97 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 98 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 04:07 99 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 04:10 100 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 04:12 101 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 04:13 102 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie 04:15 103 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 04:20 104 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 04:27 105 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin 04:30 106 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 04:33 107 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 04:34 108 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 04:40 109 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 04:41 110 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 04:44 111 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic 04:49 112 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 04:54 113 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 114 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 115 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 116 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 04:59 117 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 05:02 118 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 119 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 05:04 120 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 05:06 121 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 05:07 122 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 05:17 123 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 05:28 124 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 05:29 125 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 05:34 126 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 05:38 127 Marc Soler (Spa) Movistar Team 05:42 128 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 05:53 129 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team 05:59 130 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 06:04 131 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe 132 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 06:09 133 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac 06:12 134 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 135 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 06:39 136 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 06:47 137 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 06:54 138 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 06:57 139 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb 07:15 140 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 07:25 141 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 07:28 142 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 07:36 143 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 07:37 144 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 145 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 07:38 146 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert 07:49 147 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo 07:54 148 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 08:01 149 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 08:08 150 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 08:11 151 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis 08:12 152 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 08:23 153 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 08:27 154 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 08:43 155 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 08:46 156 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 08:52 157 Luke Rowe (GBr) Team Sky 09:22 158 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 09:31 159 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 09:33 160 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 09:42 161 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 10:00 162 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 10:02 163 Wout Poels (Ned) Team Sky 10:06 164 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 10:16 165 Anthony Perez (Fra) Cofidis 10:18 166 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 10:23 167 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 10:30 168 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 10:34 169 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 10:35 170 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis 11:32 171 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott 12:06 172 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky 13:18 173 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 13:55 174 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac 18:26 Klasyfikacja punktowa 1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 104 pkt 2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 78 3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 53 4 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 41 5 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 35 6 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 30 7 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 28 8 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 20 9 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 20 10 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 19 11 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 18 12 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 18 13 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 18 14 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 17 15 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 16 16 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert 15 17 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 14 18 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 14 19 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 12 20 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 12 Klasyfikacja górska 1 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 1 pkt 2 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 1 Klasyfikacja młodzieżowa 1 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 9:09:06 2 Egan Bernal (Col) Team Sky 01:08 3 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 01:22 4 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 01:40 5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 01:41 6 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 01:55 7 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 02:09 8 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 02:13 9 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo 02:24 10 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 02:39 11 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac 02:43 12 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic 03:02 13 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 03:04 14 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 03:15 15 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 03:56 16 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 03:59 17 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 04:02 18 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 04:29 19 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 04:33 20 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 04:43 21 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 22 Marc Soler (Spa) Movistar Team 05:31 23 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 06:01 24 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 06:36 25 Anthony Turgis (Fra) Cofidis 07:26 26 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 09:22 27 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 10:12 28 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 10:23 29 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 13:44 Klasyfikacja drużynowa 1 Quick-Step Floors 26:09:20 2 Team Sunweb 00:04 3 Bora-Hansgrohe 00:43 4 BMC Racing Team 00:44 5 Astana Pro Team 6 Katusha-Alpecin 00:45 7 Bahrain-Merida 00:59 8 EF Education First-Drapac 01:02 9 LottoNl-Jumbo 01:08 10 Trek-Segafredo 01:09 11 AG2R La Mondiale 01:32 12 Fortuneo-Samsic 01:39 13 Direct Energie 01:44 14 Dimension Data 01:45 15 Lotto Soudal 16 Movistar Team 02:01 17 Team Sky 02:03 18 UAE Team Emirates 19 Wanty-Groupe Gobert 02:17 20 Groupama-FDJ 02:26 21 Mitchelton-Scott 02:58 22 Cofidis 03:16
Apollo
9 lipca 2018, 17:53 o 17:53
Zaskoczony jestem a w sumie nie powinienem. Brawo BMC !!!
Movistar mam nadzieje że ma w zanadzrzu armaty na dwa ostatnie tygodnie, bo jak na razie to kapiszonami strzelają .
Ojciec Franka
9 lipca 2018, 18:12 o 18:12
no i dokopało SKY prawie wszystkim z potencjalnych faworytów generalki poza Portem (Dumolina nie liczę jakoś), który dla mnie z wiadomych względów potencjalnym faworytem nie jest. Te 9 dni nie będzie nudne
Apollo
9 lipca 2018, 19:09 o 19:09
Dziwna ta Twoja analiza ? SKY nie jedzie na Thomasa; Froom’e i Porte są grupie z Majką, Uranem, z Landą , Yaets, Nibali, Bardet tracą pare sekund do w/w , wiec wszyscy są jeszcze w grze o żółty tron !!!
Ps. Tylko “el Condor” (ku mojej rozpaczy) pikuje w dół ! 🙁
Ojciec Franka
9 lipca 2018, 19:28 o 19:28
miałem na myśli samą czasówkę. Bo to, że na pierwszym etapie wielu poniosło straty sprawiło, że teraz znowu mamy remis. Ale gdyby nie ta kraksa to Froome z Thomasem mieliby prawie minutę przewagi nad resztą, a tego właśnie się obawiałem.
I wcale nie jestem pewien, czy to Thomas nie będzie grał głównej roli, bo mimo wszystko Froome może być zajechany. I może w końcu Richie się nie wywali nie zawali, i będzie ciekawiej niż w poprzednich latach
A el Condor to jakoś nigdy mnie nie przekonywał
Apollo
9 lipca 2018, 21:28 o 21:28
Ja cały czas wierze na Nairo i Majkę ! Ten pierwszy jeżeli zawali tegoroczny TdF to za rok niech prodi o transfer do Treka by pomagać Porte. :).
Ojciec Franka
9 lipca 2018, 21:33 o 21:33
a z drugiej strony, tak myślę sobie, to wiesz czemu mnie nie przekonuje? Bo nie jeździ tak jak panowie z astmą. A ci z kolei mnie nie przekonują, bo jeżdżą jak panowie z astmą. I weź tu takiemu dogódź.
A Rafał, cóż, jakoś tak ino gada i gada ostatnimi laty, a efektów ni ma.