Danielo - odzież kolarska

Magnus Sheffield zadebiutuje w Wielkim Tourze | Patrick Lefevere entuzjastą One Cycling

Magnus Sheffield finiszujący w Strzale Brabanckiej

Mathieu van der Poel krytykuje trasę w Benidorm. Zakończył się Challenge Mallorca Femenina. Wiadomości i wyniki z poniedziałku, 22 stycznia.

Wiadomości dnia

Benidorm okazało się pechowe dla Mathieu van der Poela, który po własnym błędzie upadł na przedostatniej rundzie wyścigu o Puchar Świata, kończąc zawody na piątej pozycji.

Holender na przełajowych trasach nie zaznał porażki od ponad roku, dlatego na mecie humorem nie tryskał.

Na początku spadł mi łańcuch i musiałem gonić, ale to było ok, jednak na przedostatnim okrążeniu, za odcinkiem piasku, barkiem trochę za mocno uderzyłem w słupek i od razu wiedziałem, że to dla mnie koniec.

Mistrz świata w zeszłym roku wygrał w Benidorm, ale jest zdecydowanym przeciwnikiem trasy, zaproponowanej przez Hiszpanów.

Moim zdaniem takich tras kolarstwo przełajowe nie potrzebuje więcej. To samo mówiłem w zeszłym roku, kiedy wygrałem. Publiczność oczywiście wiele rekompensuje, ale jeśli chodzi o samą trasę, to zdecydowanie nie jest to coś, czego potrzebuję. Rozumiem, że jest to fantastyczne dla widzów, ponieważ odjazd jest tu niemal niemożliwy i walka zawsze będzie do samej mety.


Patrick Lefevere należy do grupy szefów zawodowych zespołów, którzy dostrzegają potrzebę zmian w kolarstwie, stojąc obecnie za projektem One Cycling.

Doświadczony menedżer uważa, że do kolarstwa można przyciągnąć prywatnych inwestorów, którzy sfinansowaliby ten pomysł. Dodatkowe pieniądze przyciągnęłyby resztę zespołów i zmusiłyby ASO do dołączenia do reszty.

Dlaczego wierzę w projekt One Cycling? Ponieważ jeśli zaangażują się w niego cztery lub pięć zespołów, to może się powieść

– powiedział Lefevere grupie dziennikarzy, w tym „Cyclingnews”, podczas spotkania z mediami w Hiszpanii.

Cięgle powtarza się ta sama melodia: w kolarstwie jest zbyt wielu negatywnie nastawionych ludzi. Jeśli będziemy tylko siedzieć, to nic się nie wydarzy. Jeśli chce zobaczyć się cud, trzeba jechać do Lourdes, ale jeśli chcemy coś zmienić, musimy nad tym pracować i działać w tym samym kierunku.

Trzy, cztery lub pięć drużyn musi przejąć inicjatywę. Inni przyjdą później. Gdy wszystko będzie gotowe i podpisane, wtedy można zwrócić się do koleżeństwa i zapytać: «Dokonaliśmy tego, chcesz do nas dołączyć czy nie? Nawet jeśli nie ruszyłeś palcem w nodze, możesz dostać tyle i tyle pieniędzy z nowego projektu».

Lefevere napomknął o wymarzonym scenariuszu One Cycling, w ramach którego nowy projekt zostałby zaprezentowany w przededniu Tour de France 2025.

Płyniemy na łodzi, która nazywa się „kolarstwo”. Jeśli popłyniemy w tym samym kierunku, ciasto może urosnąć. Oni (ASO) mogą zatrzymać tort, który mają, ale jeśli tort urośnie o 200%, to zasiądą do stołu. ASO jest ważnym graczem w kolarstwie zawodowym. Są najlepsi i posiadają kilka znakomitych wyścigów, ale są też inni silni gracze. Sen może się zacząć od współpracy niektórych stron. Jeśli to się powiedzie, będzie można przekonać następnych do przyłączenia się.

Dla mnie One Cycling oznacza, że zespoły, organizatorzy i federacje łączą siły, aby ulepszyć i wzmocnić model kolarstwa. Nie chodzi o walkę o to co teraz posiadamy, ale o wzmocnienie i ugruntowanie modelu biznesowego, tak aby każdy mógł na tym skorzystać.


Magnus Sheffield zadebiutuje w Wielkim Tourze, powiedział w „Velo” Ollie Cookson, dyrektor sportowy Ineos Grenadiers.

21-letni Amerykanin pojawi się albo w Giro d’Italia albo w Tour de France.

Jesteśmy przekonani, że w tym roku pokaże wspaniałe rzeczy. Wielki Tour stanowi część tego planu. Nie możemy doczekać się tego co zaprezentuje. Znajduje się w doskonałej formie. To wielki talent. Jest także inteligentnym i zdeterminowanym młodzieńcem. Wie czego chce. Obserwuejmy jak rozwinął się sportowo

– zachwyca się Cookson.

Sheffield po raz pierwszy ze znakomitej strony pokazał się w 2022 roku, kiedy wygrał Strzałę Brabancką. W zeszłym sezonie był czwarty w Tour Down Under i drugi Tour of Norway następnie rozbił się w Tour de Suisse, na zjeździe z przełęczy Albula, w tym samym miejscu co tragicznie zmarły Gino Mäder. Wrócił pod koniec sezonu, zajmując czwarte miejsca w Tour of Britain i CRO Race.

Wyniki dnia

Trofeo Binissalem-Andratx (1.1)

Włoszka Eleonora Camilla Gasparrini wygrała Trofeo Binissalem-Andratx (114 km), ostatni z trzech wyścigów Challenge Mallorca Femenina.

Zawodniczka UAE Team ADQ finiszowała tuż przed Noemi Ruegg (EF Education-Cannondale) i Nadią Quagliotto (Laboral Kutxa-Fundación Euskadi).

Marta Lach (Ceratizit-WNT) tym razem została sklasyfikowana na 23. pozycji. Przedstawicielki grupy Winspace, Karolina Perekitko i Aurela Nerlo, zajęły odpowiednio 32. i 66. pozycję.