Sam Welsford (Bora-hansgrohe) wygrał pierwszy etap 24. australijskiego wyścigu Santos Tour Down Under.
Zawodnik gospodarzy na finiszu w Tanunda wyprzedził z peletonu Phila Bauhausa (Bahrain Victorious) i Biniama Girmaya (Intermarche-Wanty).
Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe) zajął 70. miejsce.
Pierwszy odcinek Tour Down Under prowadził na długości 144 kilometrów, trzy razy zaglądając na Menglers Hill (1 km; 5,2%), po raz ostatni 13 kilometrów przed metą.
Ucieczkę dnia zdołali zawiązać Louis Barre (Arkea-Samsic) i Georg Zimmermann (Intermarche-Wanty). Przewaga dwójki sięgnęła 3 minut, ale już 60 kilometrów przed metą było po całej akcji. W finale Bora-hansgrohe wyjechała na czoło 1100 metrów przed kreską, wyprowadzając Welsforda do zwycięskiego finiszu.
To było szaleństwo! Brak mi słów. Zjazd ze wzgórza był dość trudny, doszło do kilku kraks, ale koledzy zachowali spokój i wykonali świetną robotę. To spełnienie marzeń – pierwszy wyścig w sezonie i moje pierwsze zwycięstwo z tym zespołem. Ekipa wspierała mnie w stu procentach, a zwycięstwo tutaj jest naprawdę wyjątkowe. Od początku jechaliśmy z przodu, aby nie pozwolić ucieczce odjechać zbyt daleko, a później świetnie mną się zaopiekowano. To ogromne zwycięstwo całego zespołu. Bardzo się z tego cieszę
– powiedział po finiszu zwycięzca.
Drugi, pagórkowaty etap, zaprowadzi do Lobethal (142 km).
Wyniki 1. etapu Santos Tour Down Under 2024 (2.UWT), Tanunda - Tanunda (144 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Sam Welsford | Bora-hansgrohe | 3:25:56 |
2. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
3. | Biniam Girmay | Intermarche-Wanty | |
4. | Caleb Ewan | Team Jayco AlUla | |
5. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | |
6. | Max Kanter | Astana Qazaqstan Team | |
7. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
8. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | |
9. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
10. | Mathias Vacek | Lidl-Trek | |
11. | Alvaro Jose Hodeg | UAE Team Emirates | |
12. | Milan Fretin | Cofidis | |
13. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | |
14. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | |
15. | Piet Allegaert | Cofidis | |
16. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | |
17. | Daniel Mclay | Arkea-B&B Hotels | |
18. | Bastien Tronchon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
19. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | |
20. | Lars Boven | Alpecin-Deceuninck | |
21. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | |
22. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | |
23. | Axel Mariault | Cofidis | |
24. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | |
25. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
26. | Milan Vader | Team Visma | Lease a Bike | |
27. | Antoine Huby | Soudal-Quick Step | |
28. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
29. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | |
30. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
31. | Rüdiger Selig | Astana Qazaqstan Team | |
32. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | |
33. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | |
34. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | |
35. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
36. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
37. | Isaac Del Toro | UAE Team Emirates | |
38. | Ruben Fernandez | Cofidis | |
39. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | |
40. | António Morgado | UAE Team Emirates | |
41. | Michael Vink | UAE Team Emirates | |
42. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
43. | Archie Ryan | EF Education-EasyPost | |
44. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | |
45. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | |
46. | Franck Bonnamour | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
47. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | |
48. | Valentin Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
49. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
50. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
51. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
52. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | |
53. | George Bennett | Israel-Premier Tech | |
54. | Louis Barre | Arkea-B&B Hotels | |
55. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
56. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
57. | Vinicius Rangel | Movistar Team | |
58. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | |
59. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | |
60. | Oscar Onley | Team dsm-firmenich PostNL | |
61. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
62. | Patrick Bevin | Team dsm-firmenich PostNL | |
63. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
64. | Manlio Moro | Movistar Team | |
65. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | |
66. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
67. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
68. | Simon Geschke | Cofidis | |
69. | Bauke Mollema | Lidl-Trek | |
70. | Filip Maciejuk | Bora-hansgrohe | |
71. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
72. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | |
73. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
74. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
75. | Eddy Fine | Cofidis | |
76. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | |
77. | Damien Howson | Australia | |
78. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
79. | Loe van Belle | Team Visma | Lease a Bike | |
80. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
81. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
82. | Casper Pedersen | Soudal-Quick Step | |
83. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
84. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
85. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | |
86. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
87. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich PostNL | |
88. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | |
89. | Anthony Delaplace | Arkea-B&B Hotels | |
90. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty | |
91. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | |
92. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
93. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | |
94. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | |
95. | Michel Ries | Arkea-B&B Hotels | |
96. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
97. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
98. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
99. | Nans Peters | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
100. | Natnael Tesfatsion | Lidl-Trek | |
101. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | |
102. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
103. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | |
104. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
105. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
106. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | |
107. | Kevin Ledanois | Arkea-B&B Hotels | |
108. | Jardi Christiaan van der Lee | EF Education-EasyPost | |
109. | Liam Walsh | Australia | |
110. | Michael Storer | Australia | |
111. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 0:23 |
112. | Luke Burns | Australia | 0:25 |
113. | Declan Trezise | Australia | |
114. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
115. | Johannes Staune-mittet | Team Visma | Lease a Bike | 0:31 |
116. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | 0:33 |
117. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | 0:35 |
118. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | 0:38 |
119. | Paul Lapeira | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:40 |
120. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | |
121. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
122. | Jack Rootkin-gray | EF Education-EasyPost | |
123. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | |
124. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | |
125. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | 0:57 |
126. | Dario Cataldo | Lidl-Trek | 1:06 |
127. | Josef Cerny | Soudal-Quick Step | 1:25 |
128. | Gil Gelders | Soudal-Quick Step | |
129. | Johan Jacobs | Movistar Team | 1:38 |
130. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
131. | Oliver Knight | Cofidis | 4:15 |
132. | Tristan Saunders | Australia | 4:27 |
133. | Torstein Traeen | Bahrain Victorious | |
134. | Clement Davy | Groupama-FDJ | 7:21 |
135. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
136. | Jackson Medway | Australia | 7:43 |
137. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | |
138. | Nicolo Buratti | Bahrain Victorious | 7:49 |
139. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | 16:13 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Sam Welsford | Bora-hansgrohe | 3:25:46 |
2. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 0:04 |
3. | Biniam Girmay | Intermarche-Wanty | 0:06 |
4. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:07 |
5. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | |
6. | Finn Fisher-Black | UAE Team Emirates | |
7. | Louis Barre | Arkea-B&B Hotels | 0:08 |
8. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | 0:09 |
9. | Caleb Ewan | Team Jayco AlUla | 0:10 |
10. | Max Kanter | Astana Qazaqstan Team | |
11. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
12. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
13. | Mathias Vacek | Lidl-Trek | |
14. | Alvaro Jose Hodeg | UAE Team Emirates | |
15. | Milan Fretin | Cofidis | |
16. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | |
17. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | |
18. | Piet Allegaert | Cofidis | |
19. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | |
20. | Daniel Mclay | Arkea-B&B Hotels | |
21. | Bastien Tronchon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
22. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | |
23. | Lars Boven | Alpecin-Deceuninck | |
24. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | |
25. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | |
26. | Axel Mariault | Cofidis | |
27. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | |
28. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
29. | Milan Vader | Team Visma | Lease a Bike | |
30. | Antoine Huby | Soudal-Quick Step | |
31. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
32. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | |
33. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
34. | Rüdiger Selig | Astana Qazaqstan Team | |
35. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | |
36. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | |
37. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | |
38. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
39. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
40. | Isaac Del Toro | UAE Team Emirates | |
41. | Ruben Fernandez | Cofidis | |
42. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | |
43. | António Morgado | UAE Team Emirates | |
44. | Michael Vink | UAE Team Emirates | |
45. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
46. | Archie Ryan | EF Education-EasyPost | |
47. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | |
48. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | |
49. | Franck Bonnamour | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
50. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | |
51. | Valentin Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
52. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
53. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
54. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
55. | George Bennett | Israel-Premier Tech | |
56. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
57. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
58. | Vinicius Rangel | Movistar Team | |
59. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | |
60. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | |
61. | Oscar Onley | Team dsm-firmenich PostNL | |
62. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
63. | Patrick Bevin | Team dsm-firmenich PostNL | |
64. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
65. | Manlio Moro | Movistar Team | |
66. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | |
67. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
68. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
69. | Simon Geschke | Cofidis | |
70. | Bauke Mollema | Lidl-Trek | |
71. | Filip Maciejuk | Bora-hansgrohe | |
72. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
73. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | |
74. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
75. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
76. | Eddy Fine | Cofidis | |
77. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | |
78. | Damien Howson | Australia | |
79. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
80. | Loe van Belle | Team Visma | Lease a Bike | |
81. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
82. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
83. | Casper Pedersen | Soudal-Quick Step | |
84. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
85. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
86. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | |
87. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
88. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich PostNL | |
89. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | |
90. | Anthony Delaplace | Arkea-B&B Hotels | |
91. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty | |
92. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | |
93. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
94. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | |
95. | Michel Ries | Arkea-B&B Hotels | |
96. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
97. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
98. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
99. | Nans Peters | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
100. | Natnael Tesfatsion | Lidl-Trek | |
101. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | |
102. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
103. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | |
104. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
105. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
106. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | |
107. | Kevin Ledanois | Arkea-B&B Hotels | |
108. | Jardi Christiaan van der Lee | EF Education-EasyPost | |
109. | Liam Walsh | Australia | |
110. | Michael Storer | Australia | |
111. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 0:33 |
112. | Luke Burns | Australia | 0:35 |
113. | Declan Trezise | Australia | |
114. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
115. | Johannes Staune-Mittet | Team Visma | Lease a Bike | 0:41 |
116. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | 0:43 |
117. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | 0:45 |
118. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | 0:48 |
119. | Paul Lapeira | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:50 |
120. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | |
121. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
122. | Jack Rootkin-gray | EF Education-EasyPost | |
123. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | |
124. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | |
125. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | 1:07 |
126. | Dario Cataldo | Lidl-Trek | 1:16 |
127. | Josef Cerny | Soudal-Quick Step | 1:35 |
128. | Gil Gelders | Soudal-Quick Step | |
129. | Johan Jacobs | Movistar Team | 1:48 |
130. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
131. | Oliver Knight | Cofidis | 4:25 |
132. | Tristan Saunders | Australia | 4:37 |
133. | Torstein Traeen | Bahrain Victorious | |
134. | Clement Davy | Groupama-FDJ | 7:31 |
135. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
136. | Jackson Medway | Australia | 7:53 |
137. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | |
138. | Nicolo Buratti | Bahrain Victorious | 7:59 |
139. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | 16:23 |