Mistrzowie i mistrzynie kraju w kolarstwie przełajowym 2024

Zuzanna Krzystała na podium Przełajowych Mistrzostw Polski

Zuzanna Krzystała i Marek Konwa zdobyli w Słubicach tytuły mistrzów Polski w kolarstwie przełajowym.

Konwa wywalczył swój dwunasty tytuł mistrza Polski, natomiast wyścig kobiet, pod nieobecność zeszłorocznej zwyciężczyni Dominiki Włodarczyk, wygrała Zuzanna Krzystała.

Zawodnik TJ Auto Skoda Mlada Boleslav prowadził od startu do mety, o 1:17 wyprzedzając 19-letniego Brajana Świdera (Pho3nix Cycling Team) oraz o 1:28 Szymona Pomiana (GKS “Cartusia” w Kartuzach Bike).

Zawodniczka Pho3nix Cycling Team dopiero na wybrukowanym podjeździe na linię mety wyprzedziła przewodzącą przez cały wyścig Barbarę Borowiecką (Stow.Ks 64-Sto Leszno). Podium uzupełniła Malwina Mul (MAT ATOM Developer Wrocław), która do zwyciężczyni straciła 53 sekundy.

KOMPLET WYNIKÓW (.pdf)

Druga niedziela stycznia upłynęła pod znakiem wyścigów o tytuły mistrza kraju w kolarstwie przełajowym.

W Belgii pod nieobecność Wouta van Aerta, triumfował Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal). Drugi finiszował Joran Wyseure (Crelan-Corendon), brązowy medal zapewnił sobie Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal).

W rywalizacji kobiet swój 15. i prawdopodobnie ostatni tytuł, z racji planu zakończenia kariery, zapewniła sobie Sanne Cant (Crelan-Corendon).

W Królestwie Niderlandów, pod nieobecność Mathieu van der Poela, całe podium zajęli kolarze grupy Baloise Trek Lions, w kolejności Joris Nieuwenhuis, Pim Ronhaar, Lars van der Haar.

W wyścigu „błotniaczek”, pod nieobecność Fem van Empel, Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) ograła Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck) i Annemarie Worst (Cyclocross Reds).

We Włoszech triumfowali Filippo Fontana i Sara Casasola (FAS Airport Services-Guerciotti), we Francji Clement Venturini (Arkea-B&B Hotels) i Helene Clauzel (UVCA Troyes), w Wielkiej Brytanii, gdzie zabrakło Toma Pidcocka, Cameron Mason (Cyclocross Reds) i Anna Kay (Cyclocross Reds).

W Szwajcarii najlepsi okazali się Timon Ruegg (Heizomat Radteam p/b Kloster Kitchen) i Alessandra Keller, w Hiszpanii Felipe Orts Lloret i Lucia Gonzalez (Nesta-MMR CX Team), w Niemczech Marcel Meisen i Elisabeth Brandau, w Luksemburgu Loic Bettendorff i Marie Schreiber (SD Worx), a w Czechach Michael Boros (Elkov-Kasper) i Kristyna Zemanova (Brilon Racing Team MB).

W Stanach Zjednoczonych mistrzostwa kraju odbyły się w grudniu. Zwyciężyli Eric Brunner i Clara Honsinger (Team S&M).