Mistrzostwa Europy 2023. Złoto Joshuy Tarlinga

pochylony Joshua Tarling na ostatnich metrach jazdy na czas

Joshua Tarling został mistrzem Europy w jeździe indywidualnej na czas.

19-letni reprezentant Wielkiej Brytanii niespełna 30-kilometrową, łatwą technicznie, płaską trasę, prowadzącą po holenderskiej prowincji Drenthe, przejechał ze średnią 56,76 km/godz.

Srebrny medal, ze stratą 42 sekund, przypadł obrońcy tytułu Szwajcarowi Stefanowi Bisseggerowi, brązowy zdobył Belg Wout van Aert.

Michał Kwiatkowski wywalczył 13. miejsce (+1:35), Maciej Bodnar został sklasyfikowany na 16. pozycji (+1:47).

32 zawodników rywalizowało w równych warunkach pogodowych, temperatura sięgała 21°C, wiatr 21 km/godz., a niebo było jedynie lekko zachmurzone.

Tarling prowadził od początku, na pierwszym punkcie pomiaru czasu (10 km) wyprzedzając Van Aerta o 4 sekundy oraz o 9 sekund Szwajcara Stefana Künga.

Kwiatkowski notował tu 14. wynik, Bodnar zajmował 22. miejsce.

Środkowa cześć czasówki nie zmieniła kolejności w najszybszej trójce. Walijczyk po 24 kilometrach powiększył swoją przewagę do 24 sekund nad Belgiem i 25 sekund nad Szwajcarem.

Polacy przesunęli się w górę, odpowiednio na 13. i 16. lokatę.

W samej końcówce rozpędzony Küng popełnił katastrofalny błąd, zahaczając o barierki. Szwajcar runął na asfalt, tracąc szansę na medal. Ten na ostatnim odcinku wyszarpał sobie Bissegger, który nie tylko wskoczył na miejsce rodaka, ale również minimalnie wyprzedził Van Aerta. Tarling był nie do ugryzienia.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kolarstwie Szosowym 2023 – jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (CC), Wildlands - Emmen (29,5 km):