Dygert na szczycie | Historyczny wynik Skalniak-Sójki

Chloe Dygert

Chloe Dygert znowu na szczycie. Historyczny wynik Agnieszki Skalniak-Sójki. Roszady w ekipie EF. Oto przegląd informacji z 10 sierpnia.

Wiadomości z mistrzostw świata

Chloe Dygert zdobyła tytuł mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas. Złoty medal w kolarstwie szosowym wywalczyła zaledwie kilka dni po zdobyciu złotego krążka w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

26-latka wróciła tym samym na sportowy szczyt po trzyletniej przerwie. Amerykanka zdobyła tytuł mistrzyni świata w jeździe na czas w 2019 roku i zmierzała po drugi w 2020 roku, ale wyścigu nie skończyła z powodu upadku. Leczenie kontuzji nogi wymagało licznych operacji, a Dygert przedwcześnie próbowała wrócić na Igrzyska w Tokio. Od tamtego czasu zmagała się z wirusem Epsteina-Barra, przeszła zabieg mający zażegnać tachykardię serca.

W tym roku Amerykanka wreszcie zaliczyła porządne bloki ścigania i od maja pokazywała się w czołówkach krótszych etapówek z cyklu WorldTour.

Jestem niesamowicie wdzięczna… za tym sukcesem stoi wiele osób, a do tego osiągnięcia prowadziła trudna droga. Wspierała mnie ekipa Canyon//SRAM, USA Cycling, rodzina i przyjaciele. Zawdzięczam to wielu osobom, bo na początku roku wciąż nie było jasne jak bardzo obłożony będzie mógł być mój kalendarz

– mówiła po wyścigu 26-latka.

Denerwowałam się przed startem. Przez ostatnich kilka dni nie czułam się najlepiej, złapałam coś na welodromie. Minęło pięć dni, dobrze, że czasówka była dziś, a nie wczoraj, bo inaczej mogłabym nie wystartować. Wiedziałam, że problemy z utrzymaniem tempa zaczną się po 30 minutach wysiłku, więc skupiałam się na zachowaniu jak najbardziej aerodynamicznej pozycji i utrzymania tempa jak najdłużej. Po pierwszym pomiarze czasu [po 13 km] byłam już ponad progiem. Robiłam wszystko co mogłam, żeby utrzymać koncentrację i rytm do końca.

Agnieszka Skalniak-Sójka wywalczyła siódme miejsce na czasówce podczas Mistrzostw Świata w Glasgow.

To najwyższa lokata polskiej zawodniczki w historii tej konkurencji, która na mistrzostwach świata rozgrywana jest od 1994 roku.

Poprzednio najwyższym miejscem Polki w tej konkurencji było 9. miejsce Katarzyny Pawłowskiej z 2016 roku.

Przed startem zachowywałam spokój, wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana i że muszę walczyć do samego końca. Trener rozpisał mi plan, ale ja już od drugiego pomiaru czasu starałam się jechać jak najmocniej. Ten podjazd to była masakra. Kiedy zobaczyłam znak 150 metrów do mety nie miałam już zupełnie sił. Jestem bardzo szczęśliwa z siódmego miejsca, nie zabrakło mi dużo do brązu

– oceniała Skalniak-Sójka w komunikacie zespołu.

Polce do trzeciego miejsca zabrakło 23 sekund po przejechaniu 36 kilometrów.

Kto zostanie mistrzem świata elity mężczyzn w jeździe indywidualnej na czas?

Odpowiedź na to pytanie poznamy już w piątek. Na liście startowej znajduje się 78 kolarzy, w tym plejada najlepszych czasowców świata, w tym Belgowie Remco Evenepoel i Wout van Aert, Szwajcarzy Stefan Küng i Stefan Bissegger, Włoch Filippo Ganna czy Francuz Remi Cavagna i Duńczyk Mikkel Bjerg.

Tytułu broni Norweg Tobias Foss, który rok temu nieco niespodziewanie wygrał zmagania o tęczową koszulkę. 26-latkowi nie idzie w tym roku najlepiej: na czasówkach przyjeżdżał w czołówce, ale nie wygrał jeszcze wyścigu w tęczowej koszulce.

W stawce pojawi się kilku zawodników kojarzonych bardziej z wyścigami trzytygodniowymi: Brytyjczyk Geraint Thomas, Portugalczyk João Almeida, Australijczyk Jay Vine i Słoweniec Tadej Pogacar.

Lista startowa

Wyniki mistrzostw świata

MTB

Pauline Ferrand-Prevot i Samuel Gaze zdobyli tytuły mistrzowskie w kolarstwie górskim w wyścigu short-track.

Francuzka w wyścigu kobiet pokonała Holenderkę Puck Pieterse i Brytyjkę Evie Richards. Paula Gorycka finiszowała jedenasta.

Nowozelandczyk wygrał z Francuzem Victorem Koretzkym i Brytyjczykiem Thomasem Pidcockiem. Bartłomiej Wawak zajął 27. miejsce, a Filip Helta 48. miejsce.

Duńczyk Albert Philipsen zdobył tytuł mistrza świata juniorów w wyścigu MTB cross-country.

Srebro wywalczył Włoch Elian Paccagnella, a brąz Kanadyjczyk Ian Ackert. Maciej Jarosławski przyjechał na 22. miejscu, Brajan Świder na 53. miejscu.

BMX Freestyle

Japończyk Yu Shoji i Francuzka Aude Cassagne zostali mistrzami świata w rywalizacji BMX Freestyle Flatland.

Srebro w rywalizacji mężczyzn wywalczył Japończyk Kio Hayakawa, a brąz Francuz Matthias Dandois.

Srebro w rywalizacji kobiet zdobyła Brazylijka Santiago de Oliveira Moda, a brąz Japonka Kirara Nakagawa.

Wiadomości dnia

• Ide Schelling podpisał dwuletni kontrakt z ekipą Astana Qazaqstan. Holender do kazachskiej ekipy przechodzi po czterech sezonach w Bora-hansgrohe. W barwach niemieckiego zespołu pokazał się jako zawodnik zdolny wygrywać etapy tygodniówek i walczyć w pagórkowatych klasykach.
  • Bartłomiej Proć finiszował trzeci na pierwszym etapie rumuńskiego wyścigu Tour of Szeklerland (2.2).
  • Po upadku banku SVB w maju tego roku, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość zespołu EF Education-TIBCO-SVB. Umowy z TIBCO i SVB wygasają z końcem sezonu 2023, a co dalej z ekipą, w której obecnie ściga się x zawodniczek? Sprawa nie jest jasna, bo włodarze ekipy – Linda Jackson i Jonathan Vaughters, czyli szef męskiego zespołu EF Education-EasyPost – nie komentowali sprawy.

Zespół w ostatnich dniach zaczął jednak informować o zmianach: najpierw o zatrudnieniu Holenderki Esry Tromp w roli menadżerki, a potem o podpisaniu kontraktów ze Szwajcarką Noemi Rüegg oraz z Amerykanką Veronicą Ewers. Jeśli myślicie, momencik, przecież Ewers w barwach zespołu w dziesiątce skończyła Tour de France, tak, to prawda. Komunikat prasowy wspomina jedynie, że zespół, który będzie funkcjonował od 2024 roku będzie zespołem kontynentalnym, pod nazwą EF Education-Cannondale.

Wyniki wyścigów

Volta a Portugal em Bicicleta (2.1)

Leangel Ruben Linarez (Tavfer-Ovos Matinados-Mortagu) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Wyścigu Dookoła Portugalii.

Wenezuelczyk na kresce zameldował się przed dwójką Czechów z grupy Caja Rural-Seguros RGA, Danielem Baborem i Tomasem Bartą.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu utrzymał się Portugalczyk Rafael Reis (Glassdrive Q8 Anicolor).