Rząsowska mistrzynią świata | Simmons nadal w Lidl-Trek

Mistrzostwa świata w kolarstwie Wollongong 2012

Anna Rząsowska mistrzynią świata gran fondo w jeździe na czas. Mathieu van der Poel przymierza się do kolejnych wyścigów o tęczowe koszulki. Oto informacje z 7 lipca.

Informacje dnia

W przyszłym roku do kolarskiego kalendarza powinien powrócić wyścig Tour de Pologne kobiet.

Taką zapowiedział złożył John Lelangue, dyrektor Tour de Pologne, w rozmowie z “WielerFlits”.

Czekamy na kalendarz UCI, ale chodzi o przyszły rok. Wyścig na pewno będzie latem, jednak nie w tym samym terminie co Tour de Pologne, ze względów telewizyjnych i organizacyjnych.

W latach 2000-2008 odbywał się Tour de Pologne Feminin, a w sezonie 2016 wyścig wskrzesił LangTeam. Tylko na jeden rok, z braku zainteresowania ze strony sponsorów.

19-letni Antonio Morgado podpisał do 2027 roku kontrakt z UAE Team Emirates.

Portugalczyk uważany jest za jeden z największych talentów nadchodzącego pokolenia. W zeszłym roku wywalczył tytuł wicemistrza świata juniorów, a bieżącym sezonie, w stawce młodzieżowców, wygrał etap GP Narodów Orlenu i został mistrzem Portugalii w jeździe na czas.

Morgado to ogromny talent. Posiada wiele atutów i jest kolarzem ze świetlaną przyszłością

– mówi szef UAE Team Emirates, Mauro Gianetti.

Mistrz Stanów Zjednoczonych Quinn Simmons podpisał nowy kontrakt z ekipą Lidl-Trek.

22-latek, rok temu najlepszy góral Tirreno-Adriatico i Tour de Suisse oraz aktywny uciekinier na trasie Tour de France, w tym sezonie nie zanotował póki co lepszych wyników, ale wygrana w krajowych mistrzostwach i potencjał w klasykach to solidna podstawa do przedłużenia kontraktu.

Jestem bardzo zadowolony, że zostanę w ekipie. Zadomowiłem się tu przez cztery lata i poczyniłem tu duże postępy. Jestem też dumny, że reprezentuję amerykański zespół i amerykańską markę, to ma dla mnie kluczowe znaczenie. Ten sezon przyniósł nieco frustracji, więc nie mogę się doczekać kolejnych trzech. Wyznaczam sobie ambitne cele i mam nadzieje osiągnąć je z tym zespołem

– zaznaczył Simmons, w tym roku piąty w Faun Drome Classic i 12. w Strade Bianche.

Prolongaty kontraktów do końca sezonu 2025 podpisali też Daan Hoole, Edward Theuns, Alex Kirsch i Otto Vergaerde.

Informacje z mistrzostw świata

Mathieu van der Poel po niedzielnym zwycięstwie w wyścigu ze startu wspólnego nie ma czasu na świętowanie.

Holender zbiera siły, ponieważ przybył do Szkocji po dwie tęczowe koszulki. W sobotę zmierzy się z rywalami na trasie wyścigu MTB cross-country.

Istnieje też szansa, że Van der Poel wystartuje już w czwartek w konkurencji cross-country short track. Podstawowym tego warunkiem jest odwołanie wtorkowych kwalifikacji, z powodu złych warunków pogodowych.

We wtorkowym planie mistrzostw świata widnieje wyścig na czas sztafet mieszanych, na dystansie 40 kilometrów.

W stawce pojawi się 18 reprezentacji. Poniżej lista startowa.

14.54 – Hiszpania
14.58 – Polska (Maciej Bodnar, Piotr Brożyna, Mateusz Gajdulewicz i Marta Jaskulska, Marta Lach, Agnieszka Skalniak-Sójka)

16.04 – Szwajcaria

Anna Rząsowska i Wojciech Szczepanik wywalczyli medale Mistrzostw Świata Gran Fondo w Glasgow w jeździe indywidualnej na czas.

Rząsowska została mistrzynią świata gran fondo w jeździe na czas w kategorii 40-44. Polka pokonała o 9 sekund Brytyjkę Jennifer George i o 1:23 jej rodaczkę Rebeccę Seal.

Szczepanik zdobył srebro w kategorii mężczyzn 35-39, przegrywając tylko z Michele Paonne z Liechtensteinu.

Ciekawe nazwiska można znaleźć w wynikach Mistrzostw Świata w Glasgow w wyścigach gran fondo.

7 sierpnia rozgrywano jazdę indywidualną na czas, a zmagania mężczyzn w kategorii 65-69 wygrał Sylvan Adams, właściciel zespołu Israel-Premier Tech. Mieszkający w Kanadzie Izraelczyk poprzednio wygrał też wyścig ze startu wspólnego w kategorii medio fondo.

W tej samej kategorii w wyścigu kobiet triumfowała Francuzka Jeannie Longo, niegdyś jedna z najlepszych zawodniczek świata, później znana bardziej z ciągnących się za nią zarzutów o stosowanie dopingu i sprawy zakupu erytropoetyny przez jej męża, którego w 2018 roku skazano na karę roku więzienia w zawieszeniu.