Danielo - odzież kolarska

Pierwszy wielki triumf Lippert | “Kwiato” i Majka na Tour de Pologne

Liane Lippert na podium Fleche Wallonne

Przełomowe zwycięstwo Liane Lippert we Francji. Michał Kwiatkowski i Rafał Majka pojawią się na starcie Tour de Pologne. Oto przegląd informacji z 24 lipca.

Informacje z Tour de France Femmes

  • Liane Lippert wygrała drugi etap Tour de France Femmes. Pełny raport i wyniki
  • 25-letnia mistrzyni Niemiec na mecie nie kryła radości. To jej drugi worldtourowy sukces, po wygranej w wyścigu imienia Cadela Evansa w 2020 roku. – To wyjątkowe. Tak długo czekałam na to zwycięstwo. Cieszę się, że ekipa dała mi tę szansę. Wygrałam już mistrzostwa krajowe, ale triumf w takim wyścigu jest dla mnie bardzo ważny. Czuję, że to przełom w mojej karierze, że mogę wygrywać – powiedziała.
     
    Zawodniczka Movistaru na trasie nie miała lekko. – Upadłam dwa razy, ale na szczęście niegroźnie. Kiedy zaczęło padać na serio ucieszyłam się. Od razu pomyślałam: w deszczu zawsze dobrze mi idzie. Mimo to nie sądziłam, że zwycięstwo jest w zasięgu możliwości. Skupiłam się na Kopecky i udało się ją wyprzedzić. Kiedy przecięłam linię mety, naprawdę nie mogłam w to uwierzyć. Czułam się naprawdę dobrze, sprint mi wyszedł.
     
    Lippert we Francji pracuje na zwycięstwo Annemiek van Vleuten. – Bycie z nią w zespole sprawia, że nie odczuwam presji. Specjalizuję się w bardziej pagórkowatych trasach, ona jest lepsza na dłuższych wspinaczkach. Ja radzę sobie na podjazdach, ale nie jestem zawodniczką na generalkę. Moim celem jest wygrywanie klasyków. Tu jedziemy po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Czasem oznacza to, że musimy pohamować swoje ambicje, ale nagroda czeka na koniec, gdy na podium wychodzi cała zwycięska drużyna, jak na Giro.
     

    Liane Lippert

    © A.S.O. / Charly Lopez

  • Lotte Kopecky pozostała liderką Tour de France Femmes. Belgijka z SD Worx zajęła drugie miejsce i na mecie przyznała, że finiszowała z przebitą oponą.
     
    – Czułam, że z rowerem jest coś nie tak. Demi mnie rozprowadzała, wyszłam z jej koła i poczułam, że tracę przyczepność tylnego koła. Nie wiedziałam o co chodzi, walczyłam do końca, a na mecie zobaczyłam przebitą szytkę. Ten finisz odpowiadał Lippert i ona zasłużyła na zwycięstwo. Jestem zawiedziona, że nie wykończyłam pracy koleżanek, ale cieszymy się, że żadna z nas nie ucierpiała w kraksach.
  • Eva van Agt upadła na zjeździe w finale drugiego etapu. Holenderka na mokrej szosie uderzyła w barierki. Ekipa Jumbo-Visma poinformowała, że jej zawodniczka była przytomna i że została zabrana do szpitala na badania. Van Agt poinformowała później, że lekarze zdiagnozowali u mniej wstrząśnienie mózgu i liczne obtarcia.

Zdjęcia dnia

fot. A.S.O./Thomas Maheux

fot. A.S.O./Charly Lopez

fot. A.S.O./Charly Lopez

Informacje dnia

Rafał Majka, Tadej Pogacar i Joao Almeida

fot. LaPresse – Fabio Ferrari

Michał Kwiatkowski i Rafał Majka mają wystartować w Tour de Pologne.

Organizator wyścigu zapowiada obecność kilku zawodników dużego formatu: na polskich drogach mają pojawić się Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) i João Almeida (UAE Team Emirates), a także Damiano Caruso (Bahrain Victorious).

Wśród sprinterów zobaczymy Tima Merliera (Soudal-Quick-Step), Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates), Fernando Gavirię (Movistar Team) czy Sama Bennetta (Bora-hansgrohe).


Wiadomość, że zwycięzca Tour de France, Jonas Vingegaard, połączy na Vuelta a Espana (26 sierpnia – 17 września) siły ze zwycięzcą Giro d’Italia, Primozem Roglicem, niemiło zaskoczyła Patricka Lefevere’a.

Byłem trochę zszokowany, nie spodziewałem się tego. Jumbo-Visma wystartuje w super silnym składzie, ale trzeba jeszcze nim pokierować. Na nasz plus może zadziałać, że my wszystko podporządkujemy Remco [Evenepoelowi], podczas gdy oni będą mieli dwóch liderów. To może czasami powodować trochę zamieszania

– pocieszył się dyrektor generalny Soudal-Quick Step, w wywiadzie dla „Het Laatste Nieuws”.


Francuska telewizja, France Televisions, przedłużyła z Amaury Sport Organisation umowę na produkcję transmisji z największych wyścigów kolarskich.

Kontrakt obejmuje współpracę przy Tour de France i Tour de France Femmes avec Zwift do 2030 roku.

W pakiecie znalazły się też inne wydarzenia organizowane przez A.S.O.: Paryż-Nicea, Schneider Electric Marathon de Paris, Paryż-Roubaix, Fleche Wallonne, Liege-Bastogne-Liege, Tro Bro Leon, Criterium du Dauphine i Paryż-Tours.


Tom Pidcock nie wytrzymał alpejskich etapów Tour de France, zajmując ostatecznie 13. miejsce w wyścigu.

Kolarz Ineos Grenadiers wrócił do domu na tarczy, ale nie traktuje swojego występu w kategoriach porażki.

Wiele się w tym roku nauczyłem. Niby wracam z pustymi rękoma, ale ze sobą zabieram wszystko. Teraz znacznie lepiej rozumiem, czego potrzebuję, by odnieść sukces w klasyfikacji tego wyścigu. Myślę, że jest to cenniejsze niż wygranie etapu.

23-letni zawodnik ma tu na myśli przede wszystkim aspekt mentalny rywalizacji na najwyższym poziomie.

Poczułem, że rywalizuję w klasyfikacji generalnej, dlatego zacząłem bać się porażki. Prawie się poddałem. To siedziało bardziej w mojej głowie niż gdziekolwiek indziej. Gdy coś poszło nie tak, zacząłem mieć wątpliwości… Środkowa część Touru była dla mnie trudna

– przyznał Pidcock, w rozmowie z „Velo”.


Statystyki z Tour de France

🟢 Przewaga Jonasa Vingegaarda nad Tadejem Pogacarem, wynosząca na zakończenie wyścigu 7:29, jest największa pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami od 2014 roku, kiedy to Vincenzo Nibali pokonał Jeana-Christophe’a Perauda o 7:37.

🟢 Po raz pierwszy w historii „Wielkiej Pętli” dwa najwyższe miejsca w wyścigu należą do dwójki tych samych kolarzy przez trzy kolejne edycje.

🟢 Tadej Pogacar od swojego debiutu w 2020 roku zakładał białą koszulkę lidera klasyfikacji młodzieżowej na 75 etapach, z możliwych 84. W przyszłym roku Słoweniec będzie już na to zbyt wiekowy.

🟢 Jonas Vingegaard nie oddał żółtej koszulki od szóstego etapu, co wydarzyło się po raz pierwszy od 1981 roku.

🟢 Ostatnim włoskim zwycięzcą klasyfikacji górskiej przed Giulio Ciccone był w 1992 roku Claudio Chiappucci.

Wyniki wyścigów

Ethias-Tour de Wallonie (2.Pro)

Timo Kielich (Alpecin-Deceuninck), po finiszu z głównej grupy, wygrał w trzecim dniu wyścigu Ethias-Tour de Wallonie.

23-letni Belg, po pokonaniu pagórkowatej trasy Thuin – Mont-Saint-Guibert (186,8 km), zameldował się na mecie przed Florianem Senechalem (Soudal-Quick Step) i Simone Consonnim (Cofidis).

Kielich objął prowadzenie w wyścigu.

Jutro przedostatni etap, jazda indywidualna na czas.

1 Comments

  1. Kibic

    24 lipca 2023, 23:53 o 23:53

    Caruso jeździ w Bahrainie.