Danielo - odzież kolarska

O tych rzeczach o jeździe na rowerze mogłeś nie wiedzieć

kolarz jadący na szosie nadmorskim wybrzeżem

Rower to nie tylko świetny środek transportu w mieście, ale także sposób na włączenie do swojego codziennego życia odrobiny ruchu i aktywności fizycznej. Co warto wiedzieć? Te ciekawostki o jeździe na rowerze mogą Cię zaskoczyć!

Czy jazda na rowerze jest zdrowa?

Wiadomo, że sport to zdrowie, ale nie wszystkie dyscypliny dają takie same efekty. Jazda na rowerze to rodzaj aktywności, której intensywność możesz łatwo dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Możesz wykorzystać rower, aby dojeżdżać do pracy czy na zakupy w sklepie i w ten sposób zupełnie naturalnie włączysz do swojego życia trochę zdrowego ruchu.

Regularna jazda na rowerze pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję, ale zacząć możesz tak naprawdę nawet w sytuacji, gdy zupełnie nie uprawiasz sportu. Tempo jazdy na rowerze można łatwo dopasować do swojego poziomu wytrenowania i systematycznie zwiększać prędkość czy przełożenie. Warto jednak już na początku dowiedzieć się, jak prawidłowo ustawić wysokość siodełka w rowerze i kierownicy względem swojego wzrostu. Wskazówki na ten temat możesz znaleźć m.in. na stronie: https://sportano.pl/blog/prawidlowa-pozycja-na-rowerze-a-wysokosc-kierownicy-i-siodelka-najwazniejsze-zasady/.

Jazda rowerem a poprawa kondycji

Częsta jazda na rowerze pozwala zbudować kondycję i poprawić ogólną wydolność organizmu. Zwłaszcza że można wykorzystać rower jako alternatywny środek transportu po mieście albo korzystać z niego w czasie wolnym w ramach rekreacji. W budowaniu kondycji ważna jest regularność i systematyczność, dlatego codzienna jazda może dać najlepsze efekty.

Oczywiście to nie jedyny sposób, bo jeździć można też po pracy, popołudniami, wieczorami, czy wykorzystać weekend na długie wycieczki za miastem.

Wybierz odpowiedni rower do swojego stylu jazdy

Wiele zależy też od rodzaju roweru. Do jazdy po mieście najlepiej sprawdzi się właśnie typowo rower miejski, który jest wygodny i często ma miejsce na bagaż. Rower szosowy to idealny wybór dla osób, które lubią robić duże ilości kilometrów po idealnie równym terenie, więc jest to świetna okazja do tego, aby zaplanować rowerową trasę w weekend po okolicy.

Rower MTB to z kolei dobry wybór dla osób, które lubią jeździć na dziko i po nierównym terenie. Jesteś zmęczony miejskim otoczeniem? Weź rower i ruszaj do lasu! Do jazdy w terenie z płaskimi pedałami przydadzą się odpowiednie buty rowerowe, tzw. platformy. Wchodząc przykładowo na https://sportano.pl/buty-rowerowe/buty-rowerowe-platformy, możesz zobaczyć, jak prezentują się rozwiązania od różnych producentów.

Spalaj tłuszcz i kształtuj sylwetkę

Czy wiesz, że godzina intensywnej jazdy może spalić od 400 do nawet 1000 kcal? Regularna jazda na rowerze to świetny sposób, aby nie tylko zadbać o kondycję, ale także spalić tkankę tłuszczową i poprawić tym samym sylwetkę całego ciała. Warto też wiedzieć, że w trakcie pedałowania nie dochodzi do obciążenia stawów tak jak przy wielu innych sportach np. bieganiu.

Z tego powodu lekarze pracujący z otyłością czy trenerzy personalni często polecają jazdę rowerem osobom z dużą nadwagą. Dużą zaletą jest też spora wygoda, jaką oferuje ten sport – polecamy pedałowanie na rowerze dla każdego, kto chciałby popracować trochę nad deficytem kalorycznym.

kolarz stojący na górze z rowerem przy nodze i patrzący w dal

Zadbaj o serce i układ krążenia

Współczesny tryb życia ludzi, zwłaszcza w dużych miastach, to tak naprawdę bardzo siedzący tryb życia i niewielka ilość codziennej aktywności. Nasze serce i układ krążenia mają niewiele okazji do tego, aby faktycznie popracować w zdrowy sposób. Wiele osób pali papierosy, pije duże ilości kawy czy napojów energetycznych, a w weekend dochodzi do tego jeszcze alkohol czy inne używki.

To wszystko nie jest obojętne dla naszego ciśnienia i pracy serca – które jakby nie patrzeć, jest po mózgu naszym najważniejszym organem. Tryb życia polegający na niewielkiej aktywności fizycznej nie jest zdrowy dla naszego serca. Dlatego jazda na rowerze może pomóc podnieść tętno w zdrowy sposób, co pobudza do pracy serce i cały układ krążenia.

Naukowcy od lat są zgodni – nie trzeba uprawiać sportu wyczynowo, aby zapewnić sobie długie i zdrowe życie. Bardzo ważne jest jednak to, aby codziennie dostarczać swojemu organizmowi trochę okazji do zdrowego wysiłku fizycznego.

Wzmocnij mięśnie i zadbaj o kręgosłup

To oczywiste, że regularna jazda na rowerze może wzmocnić mięśnie nóg i pozbyć się tłuszczu z ud, ale czy wiesz, że rower to także sposób na wsparcie innych partii ciała, na przykład kręgosłupa? Co prawda w trakcie jazdy pozycja jest siedząca i pochylona, jednak intensywne pedałowanie wzmacnia mięśnie brzucha, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowej postawy i zdrowego kręgosłupa.

Jeśli nie utrzymujesz pionowej pozycji ciała za pomocą mięśni brzucha, to muszą zamiast tego pracować mięśnie pleców, co z kolei przekłada się na popularne bóle i dolegliwości, dobrze znane zwłaszcza osobom pracujących przy biurku.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zamień samochód na rower w trakcie dojazdów do pracy czy do poruszania się po mieście, a nie tylko Twoje ciało będzie Ci wdzięczne, ale także portfel! Połącz przyjemne z pożytecznym, wybierz rower i zadbaj o kondycję całego ciała, a do tego zaoszczędzisz pieniądze, które normalnie poszłyby na paliwo w samochodzie.

Jeśli codziennie musisz dojeżdżać do pracy, to w zależności od dystansu, możesz w skali miesiąca zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Tym bardziej, jeśli odstawisz auto na dobre i wybierzesz rower jako środek do przemieszczania się po mieście, zakupów czy spotkań ze znajomymi. Jazda na dwóch kołach to także oszczędność czasu, bo nie stoisz w korkach razem z innymi kierowcami, a wielu miastach są sprawnie działające ścieżki, co jeszcze bardziej ułatwi przemieszczanie się.

Podsumowanie

Jak widać, jest mnóstwo powodów, aby włączyć jazdę na rowerze do swojego stylu życia. Omówiliśmy tylko kilka naszym zdaniem największych zalet, takich jak wzmocnienie mięśni, kondycja oraz oszczędność pieniędzy i czasu. Jednak argumentów za dwuśladem jest znacznie więcej!

Artykuł sponsorowany