Mistrzostwa Polski 2023. Szczęsna i Gieryk złotymi medalistami pierwszego dnia

Martyna Szczęsna zdobyła tytuł mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas juniorek, natomiast Kacper Gieryk został mistrzem Polski mężczyzn do lat 23 w tej specjalności.

Szczęsna, zawodniczka WMKS Olsztyn, w stawce 32 zawodniczek pokonała o 29 sekund Barbarę Cywińską (Medisept Mayday Team) oraz o 37 sekund Marię Klamut (KS Społem Suus Łódź).

Gieryk, na co dzień reprezentujący holenderski klub JEGG-DJR Academy, okazał się o 37 sekund lepszy od Mateusza Gajdulewicza, który na co dzień ściga się we francuskim klubie Vendee U Pays de la Loire. Podium dopełnił Marek Kapela, reprezentant niemieckiej drużyny Dauner Akkon, któremu do zwycięzcy zabrakło 39 sekund.

Gieryk i Gajdulewicz powtórzyli wynik z ubiegłego roku, gdy również zajęli dwa pierwsze miejsca w tej konkurencji. W tym sezonie w wyścigu mężczyzn do lat 23 startowało 22 zawodników.

Rywalizacja toczyła się na 16-kilometrowej trasie na Mazowszu, w gminie Myszyniec. Juniorki, czyli zawodniczki do lat 18, pokonywały 16 kilometrów, natomiast młodzieżowcy, czyli mężczyźni do lat 23, 32 kilometry.

Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 (NC) - jazda indywidualna na czas juniorek, Wydmusy (16 km):

Anita UrbanowiczLukk Ełk

Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 (NC) - jazda indywidualna na czas mężczyzn do lat 23, Wydmusy (32 km):

22Jakub BanaszkiewiczStowarzyszenie Klub Sportowy 64-Sto Leszno09:19

Pierwszego dnia Mistrzostw Polski odbyły się też wyścigi tandemów, czyli par złożonych z pilota i sportowca niewidzącego lub słabowidzącego.

Złoto w wyścigu mężczyzn zdobyli Marcin Białobłocki i Karol Kopicz (Uczniowski Klub Sportowy Laski), a w wyścigu kobiet Otylia Marczuk i Ewa Bańkowska (Olsztyński Klub Sportowy “Warmia i Mazury”).

Podium wyścigu mężczyzn dopełnili Radomir Chmiel i Piotr Kołodziejczuk (Olsztyński Klub Sportowy “Warmia i Mazury”) oraz Nikodem Urban i Maciej Kwiatkowski (KS Braille Bydgoszcz).

Medale w wyścigu kobiet odebrały też Patrycja Kuter i Katarzyna Kornasiewicz (KKT Hetman) oraz Dominika Pytura i Anna Rząsowska (Stowarzyszenie “Syrenka” Warszawa).

Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 (NC) - jazda indywidualna na czas tandemów mężczyzn, Wydmusy (23 km):

1.Marcin Białobłocki / Karol KopiczUczniowski Klub Sportowy Laski28:38
2.Radomir Chmiel / Piotr KołodziejczukOlsztyński Klub Sportowy "Warmia i Mazury"01:42
3.Nikodem Urban / Maciej KwiatkowskiKS Braille Bydgoszcz03:51

Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 (NC) - jazda indywidualna na czas tandemów kobiet, Wydmusy (23 km):

1.Otylia Marczuk / Ewa BańkowskaOlsztyński Klub Sportowy "Warmia i Mazury"31:31
2.Patrycja Kuter / Katarzyna KornasiewiczKKT Hetman01:24
3.Dominika Pytura / Anna RząsowskaStowarzyszenie "Syrenka" Warszawa02:02

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbywają się w dniach 21-25 czerwca. Pierwsze dwa dni to wyścigi indywidualne, jazda na czas, natomiast w weekend zaplanowano wyścigi ze startu wspólnego.