Staune-Mittet zwycięzcą Giro U23 | Zana najlepszy w Słowenii

Johannes Staune-Mittet z pucharem za zwycięstwo w Giro Next Gen 2023

Świetni młodzi zawodnicy rosną Irlandii, Norwegii i Danii. Oto przegląd informacji z 18 czerwca.

Dania rośnie na kolarską potęgę. Jonas Vingegaard może być faworytem Tour de France, ale za jego plecami wyrasta legion zawodników zdolnych wygrywać wyścigi, w tym te z najwyższego poziomu.

Tylko dziś Tour de Suisse wygrał Mattias Skjelmose, co w wieku 22 lat jest olbrzymim potwierdzeniem talentu, który opisywaliśmy już w na początku tego roku. Etap młodzieżowego Giro d’Italia zgarnął Andreas Foldager, którego niedługo zobaczymy w barwach Jayco-AlUla. Szkolenie młodzieży i systemowe podejście do sprawy widać od razu.

Niedziela była też dobrym dniem na potwierdzenie talentu dla sporego grona młodych kolarzy. Simon Carr wygrał w Oksytanii, zapisując na koncie drugi triumf w tym sezonie. Za jego plecami finiszowali bracia Van den Berg, obiecujący Holendrzy reprezentujący dwa różne zespoły. Ciekawym zawodnikiem jest też trzeci kolarz wyścigu: Niemiec Georg Steinhauser. 21-latek potrafi się wspinać, ale w barwach EF Education-EasyPost nie miał ku temu wielu szans.

We Włoszech kolejny znakomity wyścig pojechał Johannes Staune-Mittet. Norweg ma długie nazwisko, ale zacznijcie się przyzwyczajać: w tym roku wygrał młodzieżowe Giro, rok temu Ronde de l’Isard i zajął drugie miejsce w Tour de l’Avenir. Od 2024 roku w głównym składzie Jumbo-Visma.

Świetny kolarz rośnie też Irlandii: Darren Rafferty zajął drugie miejsce w młodzieżowym Giro d’Italia. 19-latek w tym roku błysnął już piątym miejscem w Liege-Bastogne-Liege dla orlików, tylko czekać, złowi go worldtourowa ekipa.

No i wreszcie największe potwierdzenie: Juan Ayuso, który czasówkę na zakończenie Tour de Suisse pojechał lepiej od Remco Evenepoela. Co za dzień!

Informacje dnia

• Juan Ayuso wygrał ostatni etap Tour de Suisse, a Mattias Skjelmose klasyfikację generalną wyścigu. Pełny raport i wyniki
  • Marlen Reusser wygrała drugi etap Tour de Suisse Women i jest liderką zmagań. Pełny raport i wyniki
  • Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers) został wypisany ze szpitala, do którego trafił po kraksie na piątym etapie Tour de Suisse. Amerykanin upadł na tym samym zjeździe co Gino Mäder, do szpitala trafił poobijany, z wstrząśnieniem mózgu.
  • Marcin Budziński z HRE Mazowsze Serce Polski finiszował czwarty na ostatnim etapie francuskiego wyścigu Tour du Pays de Montbeliard. W klasyfikacji generalnej 10. miejsce zajął Maciej Paterski (Voster ATS).
  • Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) wygrał Grand Prix Doliny Baryczy. Drugi w Żmigrodzie finiszował Jakub Murias (Voster ATS), a trzeci Jakub Musialik (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Wyniki Pucharu Świata MTB

Szwajcar Lars Forster (Thömus Maxon) i Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) wygrali zawody MTB cross-country elity, rozgrywane w ramach Pucharu Świata MTB w Leogang.

Na podium wyścigu elity mężczyzn stanęli też Niemiec Luca Schwarzbauer (Canyon CLLCTV) oraz Czech Ondrej Cink (Primaflor Mondraker Genuins). Bartłomiej Wawak (KTM Factory Racing) stracił tylko 2:51 do zwycięzcy, do cało mu niezłą, 23. lokatę.

W wyścigu elity kobiet Pieterse pokonała wyraźnie Austriaczki Monę Mitterwallner (Cannondale Factory Racing) i Laurę Stigger (Specialized Factory Racing). Paula Gorycka (Strüby Sting) zajęła 42. miejsc (+8:38), a Aleksandra Podgórska 43. (+8:47). Antonina Białek do zwyciężczyni straciła jedno okrążenie.

W wyścigach kategorii do lat 23 triumfowali Dunka Heby Sofie Pedersen i Francuz Adrien Boichis.

Matylda Szczecińska zajęła 16. miejsce w wyścigu orliczek, natomiast Piotr Śliwiński był 71. w wyścigu orlików, a Maksymilian Wiśniowski zmagania zakończył ze stratą dwóch okrążeń.

Wyniki wyścigów szosowych

Giro Next Gen (2.2U)

Duńczyk Andreas Foldager (Biesse-Carrera) wygrał w Trieście ostatni etap młodzieżowego Giro d’Italia.

Drugi finiszował Włoch Luca Cretti (Team Colpack Ballan), a spóźnioną o 10 sekund grupę przyprowadził Duńczyk Henrik Pedersen (Team ColoQuick).

W klasyfikacji generalnej triumfował Johannes Staune-Mittet z młodzieżówki Jumbo-Visma. Drugie miejsce zajął Irlandczyk Darren Rafferty (Hagens Berman Axeon), a trzecie Hannes Wilksch (Tudor Pro Cycling U23).

Tour of Slovenia (2.Pro)

Matej Mohoric (Bahrain Victorious) wygrał w ostatnim dniu Tour of Slovenia, czyli Wyścigu Dookoła Słowenii.

Słoweniec na trasie Vrhnika – Novo Mesto (142,6 km) odjechał z liderem wyścigu, Filippo Zaną (Jayco-AlUla). Dwójka po pokonaniu ścianki Trska Gora (1,7 km; 9,8%), na 10 kilometrów przed metą, walczyła o zwycięstwo na finiszu. Grupkę goniącą przyprowadził Luka Mezgec (Jayco-AlUla).

W klasyfikacji generalnej Zana wyprzedził o 18 sekund Mohorica i o 23 sekundy Diego Ulissiego (UAE Team Emirates). Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe) zajął 62. miejsce.

Baloise Belgium Tour (2.Pro)

Fabio Jakobsen (Soudal-Quick-Step) zdobył ostatni etap Baloise Belgium Tour, prowadzącym na trasie wokół Brukseli (194,8 km).

Holender na finiszu pokonał Belgów Jaspera Philipsena (Alpecin-Deceuninck) i Thibau Nysa (Trek-Segafredo).

W klasyfikacji generalnej triumfował Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck).

10.Lorenzo RotaIntermarche-Circus-Wanty1:49

La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi (2.1)

Simon Carr (EF Education-EasyPost) sięgnął po zwycięstwo na finałowym etapie wyścigu La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi.

Brytyjczyk najszybciej uporał się z trasą z Saint-Gaudens do Saint-Girons (164,7 km), w finale pokonując Larsa van den Berga (Groupama-FDJ). Spóźniony o 2 sekundy pościg przyprowadził Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost).

W klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany: triumfował Michael Woods (Israel-Premier Tech), wyprzedzając Cristiana Rodrigueza (Arkea Samsic) i Georga Steinhausera (EF Education-EasyPost).